2. mai on rahvusvaheline astmapäev
Rahvusvahelise astmapäeva eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust selle kroonilise hingamisteede haiguse kohta, mis vajab igapäevast põletikuvastast ravi.
„Astma on kahjuks üks sagedasemaid kroonilisi haigusi, mida põeb maailmas üle 350 miljoni ja Eestis üle 100 000 inimese,” ütles GSK Eesti juhatuse liige ja endine kopsuarst Toomas Pruunsild.
Õnneks tähendab astma ravi tema sõnul tänapäeval seda, et enamikule astmaatikuile meenutab haigust ainult kohustus teatud aegadel rohtu võtta, sest moodsad ravimid hoiavad astma üldiselt hästi kontrolli all.
„Astmaravi ajalugu on pikk ja täis igasuguseid katsetusi alates astmasigaritest, näljaravist, jämesooleloputustest, kuni insuliini süstimiseni välja, mis tänapäevases mõistes ei mahu astma puhul kuidagi tõenduspõhise meditsiini alla,” rääkis Pruunsild. „Praegusaja standardravi on selle kõigega võrreldes väga lihtne: on kindlad meetodid ja ravimid, mis toimivad, hoiavad enamikul astmaatikutest haiguse kontrolli all nii, et elukvaliteet ei lange.”
Praegune astmaravi on peamiselt inhaleeritav – patsient kasutab inhalaatorit, mis suunab ravimi otse hingamisteedesse.
„Paari viimase aastakümnega on toimunud tohutu progress astma ravis, tänu millele on astmapatsientide elukvaliteet oluliselt tõusnud. Tänased astmaatikud ei vaja üldiselt intensiivravi või kiirabi sekkumist, mis veel mõnikümmend aastat tagasi oli täiesti tavaline,” lisas Pruunsild.
Astmapäeva korraldatakse igal aastal mai esimesel teisipäeval. Esimest korda tähistati astmapäeva 1998. aastal 35 riigis.
LÕUNAEESTLANE
FOTO: PIXABAY