Miks jalad tursuvad?
Kas väsinud ja paistes jalad kõnelevad ainult väsitavast päevast ja puhkusevajadusest või võivad viidata ka tõsisematele tervisehädadele?
Üheks jalgade paistetuse põhjuseks on kroonilise veenipuudulikkuse tagajärjel tekkinud vere tagasivool ehk valesuunaline vool jalaveenides. Tavaliseks kroonilise veenipuudulikkuse tagajärjeks on veenilaiendid ehk varikoos, mida kutsutakse ka veenide ämblikuvõrguks.
Juhul, kui veenilaiendeid ei ravita, ilmuvad aja möödudes jalgadele ravimatud haavandid.
Samuti võib krooniline veenipuudulikkus ka hemorroide põhjustada.
Veenilaiendid ehk varikoos
Jalgade varikoos on pindmiste veenide laienemine. Kui veeniseinad ei pea suurenenud vererõhule vastu, siis veenid hakkavad laienema. Veenilaiendite tagajärjel kahjustatud veenid on tavaliselt tumepunast või sinist värvi, nad on laienenud, tursunud ja nahapinnale väljakummuvad, moodustades seejuures käärusid ja sõlmi.
Enamasti esineb neid jalgadel, kuid võivad tekkida ka kätele, näole, vööpiirkonda või rinnale. Laienenud veenide võrgustik on nahapinnale tekkinud peente veenide jäljend, mis moodustab ämblikuvõrguga sarnaneva veresoonte rägastiku.
Kas kuulute riskigruppi?
Krooniline veenipuudulikkus vaevab umbes 30 protsenti täiskasvanuid. Naised haigestuvad sagedamini, eriti rasedad ning eakamad inimesed.
Tõenäosus, et teid hakkab vaevama krooniline veenipuudulikkus on suurem juhul, kui:
- teie vanematel või vanavanematel oli varikoos;
- töötate seisvas või istuvas asendis;
- teil on ülekaal;
- manustate hormonaalseid rasedusvastaseid preparaate.
Mida teha jalgade turse korral?
Mida varem oma veenide tervise eest hoolitsema hakata, seda paremini saab terviseprobleeme ennetada. Kroonilise veenipuudulikkuse sümptomite leevendamiseks ja nende arengu aeglustamiseks on hea liikuda palju, võimaluse korral tõsta vahetevahel jalad kõrgemale ning teha jalalaba ergutavaid harjutusi; kanda tugisukki ning tugevdada veene spetsiaalsete toidulisandite abil seespidiselt.
Mida need spetsiaalsed toidulisandid siis endast kujutavad, et aitavad leevendada kroonilisest veenipuudulikkusest ja hemorroididest põhjustatud vaevusi? Toidulisand Mobiven Micro sisaldab diosmiini, hesperidiini, estsiini ja hariliku pune ekstrakti, mis aitavad tõsta veeniseinte toonust, parandada vere tsirkulatsiooni veenides ja vähendada kapillaarveresoonte lekkimist.
Need toimeained aitavad leevendada ka jalgade spasme, raskus- ja pingetunnet, turset, kuumalaineid, sügelust ja teisi sümptomeid, mis veenipuudulikkuse ja hemorroididega kaasneda võivad.
Mobiven Micro on mõeldud täiskasvanutele, ööpäevane annus on üks kapsel päevas. Parema tulemuse saamiseks on soovitatav preparaati tarvitada 2–3 kuud.
FOTO: PIXABAY
Kevadine näohooldus: kuidas nahk taas säravaks muuta?
Pärast pikka talve avastavad paljud, et näonahk on muutunud tuhmiks, kuivaks ja elutuks. Kuigi säravat näonahka võib olla raske saavutada, on olemas lihtsad vahendeid, kuidas oma naha seisukorda parandada, ütleb Iluteek.ee iluekspert Riin Liplik.
Kõige lihtsam ja kiirem viis naha välimuse parandamiseks on pöörata enam tähelepanu värskes õhus liikumisele ja vedeliku tarbimisele. Mõistagi tuleb kasuks kohvist, alkoholist, suitsetamisest ja teistest pahedest loobumine, mis kipuvad ikka näkku pitseri jätma. Samuti peab jälgima, et ööuni oleks piisav – täiskasvanu peab magama vähemalt seitse tundi ööpäevas.
Aga mida veel teha selleks, et näonahk taas särama lüüa?
Koori nahka
Külmad ilmad ja keskküte muudavad naha kuivaks ja mõjuvad ka jumele, sest nahapinnale jääb suur hulk surnud rakke. Koorimist tuleb teha selleks, et puhastada ummistunud poorid, parandada nahareljeefi ja -struktuuri, anda nahale terve ja värske välimus. Hästi sobiks selleks näiteks Babe õrn koorija tundlikule nahale, mis jätab naha uuenenuks, supersiledaks ja niisutatuks. Kui aga tegemist on rasuse nahaga, võiks proovida Avene Cleanence maski, mis on mõeldud probleemsele nahale. See eemaldab nahapinnalt surnud rakke ning parandab jumet ja naha tekstuuri.
Kuna nahk siiski alles harjub aastaaja muutustega, tuleks parem tasa ja targu tegutseda ning nahka mitte sagedamini kui kord nädalas koorida. Koorimisest peaksid hoiduma inimesed, kel probleeme rosaatsea või kuperoosaga – punetavat nahka tuleb kohelda eriti hellalt ja selleks on ka spetsiaalseid tooteid.
Turguta näomaskidega
Kevadel on õige aeg näonahka maskidega toita ja rahustada, näiteks Dr Hauschka toitev mask sisaldab ravimtaimede segu küdooniast ja roosist ning sobib eriti hästi just kuivale, tundlikule ja uuenemist vajavale näonahale. Kes aga aeg-ajalt kimpus vistrikega, peaks endale kindlasti soetama Babe Stop Akn naharasu reguleeriva maski – selles sisalduv valge savi imab rasu ja matistab naha, aitab eemaldada musti komedoone ja poore avada ja mikroobide levikut piirata. Proovida võib ka Eesti tootja Sõsar bioaktiivset turbamaski näole, mis aeglustab vananemisprotsesse, sügavpuhastab, niisutab ja eemaldab tõhusalt mürkained.
Kreemid kergemaks
Ilma soojenemisega koos asub nahk taas rohkem rasu tootma ning kätte jõuab aeg rasvasemad võided kergemate vastu vahetada. Selline üleminekuaeg kestab kaks-kolm nädalat, siis on õige aeg talvised paksema tekstuuriga kreemid kergemate vastu vahetada. Öökreemi võiks valida sellise, mis ergutab ka naha uuenemist. Sobivad näiteks Dr. Hauschka uuendavat öist hoolduskuuri pakkuvad kreemid, Lumiderm naha uuenemist ergutav öökreem või Vichy Idealia öökoorija.
Õige aeg seerumi kasutamiseks
Nahka aitavad eriti särama panna hüaluroonhapet ja kollageeni sisaldavad kreemid ja seerumid. Õigupoolest ongi kevadel paras aeg teha ka üks seerumi kuur, kandes paar tilka seerumit enne näokreemi kasutamist näole ja kaelale. Kuna seerumis on rohkelt aktiivaineid, tagab seerumi kasutamine nähtavad tulemused kiiremini, võrreldes tavaliste niisutajate või muude kosmeetikatoodetega. Seerumid tuleb kanda puhtale näole. See võimaldab aktiivainetel läbi naha pealiskihtide tungida. Seerumit võib kasutada nii eraldi kui ka harjumuspärastele nahahooldustoodetele täienduseks.
Ettevaatust, päike!
Mida rohkem paistab päike, seda enam peame ka end selle negatiivsete mõjude eest kaitsema. Päevakreem võiks olla juba varakevadest peale päikesekaitsefaktoriga 30. Kui on plaan päev otsa õues päikese käes olla, tuleb kindlasti valida näokreem juba spetsiaalsete päevituskreemide seast ning siis peaks ka päikesekaitsefaktor kreemis kõrgem olema.
Kevadine vitamiinilaks
Kaunis välimus algab ikka seestpoolt. Kevad on õige aeg turgutada end paarikuise vitamiinikuuriga. B-vitamiinid soodustavad juuste ja küünte kasvamist ja tugevnemist ning annavad juustele sära ja elastsust. E-vitamiin toidab juuksesibulat, kaitseb UV-kiirguse eest ja niisutab. A-vitamiin on aga antioksüdant, mis aitab küünte hapruse vastu.
Ka oma menüü tasub üle vaadata ja B-vitamiini saamiseks süüa rohkem veisemaksa, kala ja munakollast. E-vitamiini leiab kõige rohkem nisuidu- ja päevalilleõlis, päevalilleseemnetes ja mandlites ning naha uuenemist toetavat C-vitamiini kuivatatud paprikas, kibuvitsamarjades ja värskes tšillipipras.
FOTO: PIXABAY
Oomega-3 rasvhapped – 10 kasutegurit, mida paljud ei tea
Raskused keskendumisel ja asjade meelde jätmisel, kuivad juuksed või kõõm, kuiv ja kare nahk ning kalduvus ekseemidele, aga ka näiteks kõrge vererõhk, võivad viidata organismis valitsevale rasvahapete puudusele, ütleb Apotheka proviisor Kristiina Sepp.
Oomega-3-rasvhapped on asendamatud rasvhapped, see tähendab, et keha ise neid ei sünteesi ning need jõuavad meie organismi vaid toidu kaudu. Oomega-3 kasulikkus on tähelepanuväärne, sest sellel on mitmeid kasutegureid, millest paljud isegi kuulnud pole. Toome teieni kümme põhjust, miks oomega-3 organismile vajalik on. Kõik nimetatud põhjused on ka teaduslikult tõestatud.
- Oomega-3 rasvahapped aitavad võidelda depressiooni ja ärevusega – depression on üks enimlevinud vaimseid häireid maailmas. Sümptomiteks on kurbus, masendus, tühjusetunne ja ärrituvus. Uuringud on näidanud, et inimesed, kes regulaarselt tarvitavad oomega-3 vitamiine, haigestuvad depressiooni väiksema tõenäosusega. Mis veelgi parem – kui ärevushäired ja depressioon on välja kujunenud, siis aitab oomega-3 tarvitamine kaasa sümptomite vähenemisele.
- Aitab parandada silmanägemist – oomega-3 rasvhapped on vajalikud nägemise normaalseks arenguks ja nägemisteravuse säilitamiseks.
- Aitab kaitsta diabeedi eest – oomega-3-rasvhapped tõstavad rakkude insuliinitundlikkust ja kaitsevad II tüüpi diabeedi eest. Häid rasvu on vaja selleks, et rakud oleksid terved. Rakkude kahjustus on väga paljude haiguste tekkepõhjus. Näiteks häirib see diabeedi korral insuliini toimet.
- Aitab võidelda rasvumise vastu – oomega-3 rikaste toitude tarvitamine aitab vähendada keharasva ja suurendada lihasmassi.
- Aitab stressihormoone kontrolli all hoida – oomega-3 rasvhapped DHA ja EPA aitavad vähendada kortisooli tootmist organismis. Uuringud on näidanud, et kalaõli tarbimine kahandab arvestatavalt stressihormoonide hulka.
- Aitab tõsta õnnehormooni taset – oomega-3 rasvhapped aitavad tõsta serotoniini ehk õnnehormooni taset, mis aitab kaasa meeleolu tõstmisele, leevendades stressi sümptomeid.
- Aitab leevendada menstruatsioonivalu – uuringud on näidanud, et naised, kes regulaarselt ja pidevalt tarvitavad oomega-3 rasvhappeid, kogevad vähem menstruatsiooniga kaasnevat kõhuvalu.
- Aitab parandada une kvaliteeti – hea uni on tervise üks alustalasid. Inimesed, kelle organismis on vähe oomega-3 rasvhappeid, magavad halvemini kui need, kel pole rasvhapete puudust. Eriti mõjutab see väikelaste und. Oomega-3 rasvhappe madal tase on otseses seoses ka melatoniiniga – hormooniga, mis aitab uinuda, korrastades unetsükleid.
- Aitab võidelda põletikega – oomega-3 rasvhapped on põletikuvastase toimega, põletik aga on üks faktoreid, mis mõjutab tugevalt meie veresooni ja võib viia südamehaiguste kujunemisele.
- Aitab kaasa lapse arengule – oomega-3 rasvhapete tarvitamine raseduse viimasel trimestril ja imetamise ajal on eriti oluline, kuna need soodustavad lapse aju ja silmade arengut, ema paremat rasedusaegset tervist ja aitab vähendada enneaegse sünnituse riski.
Kust oomega-3 rasvhappeid aga leida? Muidugi erinevatest kalaõli, krilliõli sisaldavatest ning teistest oomegarasvhapete preparaatidest kuid seda saab kenasti ka toidust, süües näiteks lõhet, forelli, heeringat, linaseemneid, kreeka pähkleid, kanepiseemneid, sardiine (pildil), makrelli, tuunikala või kõrvitsaseemned.
Kuna taimedes leidub omega-3-rasvhapet põhiliselt alfalinoleenhappe (ALA) kujul, mida on vaja organismis sünteesida EPA-ks ja DHA-ks, siis kalas ja mereandides on oomega-3 EPA- ja DHA-rasvhapetena – nii et kala ja mereande tasub tõepoolest süüa.
Mida võiks oomega-3 rasvhapetest veel teada? Seda, et ükski rasvhape, ka mitte oomega-3, pole ravim. Oomega-3-rasvhapete lisaks võtmisega peavad ettevaatlikud olema eelkõige inimesed, kes kasutavad verd vedeldavaid preparaate.
Lisaks, kui mingi konkreetse meditsiinilise probleemi (ja neid on mitmeid!) tõttu on tarvis teatud koguseid lisaks manustada, peab selle otsustama antud valdkonnas pädev arst. Nõu võib küsida ka oma apteekrilt.
FOTO: PIXABAY
Reet Härmati uus ilulemmik: kustukummina toimiv kreem
Ajakirja Anne & Stiil ilutoimetaja ja meikari amet kohustab Reet Härmatit olema kursis ilumaailmaga ja sealjuures ise alati suurepärane välja nägema.
Reet ütleb, et on aja jooksul hakanud rohkem hindama seda, mis on toote sees. „Kullakarvaline potsik ei tähenda veel kuldaväärt sisu. Vaatan alati hoolikalt koostist ja katsetan nädalakese, enne kui toode maandub mu kosmeetikaarsenalis,” ütleb ta. Milliseid uusi ilulemmikuid ta endale ja oma klientidele Apotheka Iluteegist seekord leidis?
La Roche-Posay mitsellaarvesi allergilisele nahale
Mitsellaarvesi = võluvesi. See on tõesti imekiire meetod meigist vabanemiseks! See mitsellaarvesi eemaldas kiirelt jumestuspõhja ja ka profitugevusega silmameigi. Uskumatu kergusega pühkis see minema nii laineri, ripsmetuši kui ka lauvärvi. Mis peamine – ei ärritanud silma.
Eucerin Elasticity Filler näoõli
Näoõlidega sain alles hiljuti sina peale, seganaha omanikuga tundusid need n-ö õli tulle valamisena. Kuid õli on tegelikult just see, mida tasakaalust väljas nahk vajab. Argaania- ja maarjaohakaõli sobivad naha niisutuseks ja turgutuseks ideaalselt.
Sesderma Atpses rakke aktiveeriv näokreem
Testisin kreemi õhinaga, kuna olen selle firma salongihoolduses oleva happekoorimisega väga rahule jäänud. Hispaania kosmeetikatööstus on tunnustust väärt ja vaat et edestab mõnes osas Prantsusmaa kogenud tegijaid. Katsetamisrõõmu varjutas natuke teadmine, et koostises on pisut lisaaineid. Samas, eks kiiret efekti ei saagi muul moel saavutada, kui peab appi võtma erinevad tehnoloogiad ja koostisosad. Kreem imendus hästi ja jume paranes märgatavalt. Kreemi on kindlasti hea kuurina kasutada, et teha näonahale restart.
Vichy Idéalia Life seerum
Vichy brändiga seostuvad mul esimesed muljed eksklusiivsest apteegikosmeetikast: olin lummuses nende reklaamidest, kus olid alati kastevärske näonahaga modellid. Pumbaga pudelit on mugav kasutada ja klaaspakend lisab luksust. Minu jaoks oli toode natuke liiga tugeva lõhnaga, kuid tean naisi, kellele meeldivad just sellised seerumid.
It’s Skin VE Effector E-vitamiiniseerum
Korea naiste ilusaladused lõpuks meie kosmeetikariiulil! Kindlasti on selle seerumi juures üheks like’ide kogujaks soodne hind. Taas plusspunktid klaaspakendi eest, eelistan seda alati plastile. Seerum on mõnusalt geelja koostisega, ei jäta nahka kleepuvaks, sobib hästi ka meigi alla.
BioNike Defence KS naiste losjoon, väljalangemisvastane
Lemmik! Kahtlustan, et inimene, kes valis mulle testimiseks tooted, on selgeltnägija. Olen juba paar aastat olnud hädas juuste väljalangemise ja kidura kasvuga. Tundsin, kuidas peanahk võttis losjooni ahmides vastu. Mulle meeldis ürditinktuuri meenutav lõhn ja toime peanahal – jahutav ja õhetav üheaegselt. Loodan, et väekas losjoon äratab juuksesibulad pikaleveninud talveunest ja varsti saan keksida lopsakate kiharatega.
Ducray Squanorm šampoon kuivale peanahale
Lemmik! Olen tihti sellises olukorras nagu näha telereklaamides – helbed õlgadel. Põhjus on kuivas ja ärrituvas peanahas, mis on reaktsioon tihedale juuste töötlemisele. Mis parata, tihe soengusättimine ja seltskonnaelu nõuab ohvreid. Olin nii õnnelik, kui juba paari pesukorra järel sain rahulikult kanda musta pintsakut või pluusi.
Remescar tursetevastane ja tumedate silmaaluste kreem
Seda kreemi ma veidi pelgasin. Lubadus pakendil tundus liiga hea, et olla tõsi. Kuid kreem tegi kõike, mida oli lubatud. Tuleb doseerida nõks keemi, mitte liiga palju ega vähe, ning kiirelt hajutada. Toime oli selline, nagu silmaalused oleks kustukummiga üle käidud. Katsetasin toodet ka meigiklientidel. Silmaalused kortsud ja tursed on tõeline nuhtlus, kui veidi pidulikumat jumestust teha. Remescar päästis nii mõnegi peo! Muide, iga päev ma seda ei kasutaks, pigem hoiaks erijuhtudeks, kui pean eriti võluv välja nägema.
Beauty IN Force flakoonid
Ilu algab seestpoolt, see on fakt. Sellest johtuvalt olen aldis toidulisandeid ja vitamiine kasutama. See tõeliselt šikis pakendis toidulisand oli ka maitselt esmaklassiline. Ampulli on kerge purustada ja sisu on lihtne lisada klaasile joogiveele. 40+ vanuses on see toode nagu väike doping, et nahk oleks elastne ja nooruslik.
Bioderma Atoderm dušiõli
Lemmik! Olen dušiinimene, ei ole midagi paremat kui kuum dušš pärast väsitavat tööpäeva. Kehakreeme olen laisk kasutama, sellepärast jumaldan pesugeele, mis jätavad naha siidiseks. Pumbaga pudel on ülimugav, sest ei pea maadlema korgiga, mis ei taha lahti tulla. Delikaatne lõhn ja sulgpehme nahk pärast pesu – paremat ei oskaks soovidagi.
Allergiahooaeg on saanud stardipaugu
Viimastel nädalatel satub apteeki palju inimesi, kes kurdavad nohu üle ja soovivad nohurohtu osta, kuid sagedasti pole tegemist viirusliku nohu, vaid hoopis allergiaga, ütles Apotheka proviisor Kristiina Sepp.
„Kuna valdav osa inimestest pole kunagi teinud ühtki allergiatesti, ei osata arvestada võimalusega, et kevadel ilmutav nohu pole mitte viirushaigus vaid hoopis allergia,” rääkis Sepp. „Seetõttu kohtume apteegis tihti inimestega, kes on väärkasutanud antikongestante ehk erinevaid nina limaskesta turset alandavaid spreisid, mida tegelikkuses pikemaajaliselt üldse kasutada ei tohi. Nende pikaajaline tarvitamine tekitab omakorda limaskesta turset, kahjustust ja ravimist tingitud nohu.”
Praegu kutsuvad inimestel allergilisi nähte esile peamiselt lepatolm, peagi ka sarapuu- ja kasetolm. Samuti võib ärritusnähte põhjustada ka tänavatel lenduv linnatolm.
„Kui tavaline nohu kestab 7–10 päeva, algab nina kihelusega ja eritis on algul vesine ning muutub hiljem paksemaks, siis allergilise nohu korral on tavaliselt põletikulised nii nina limaskest kui ka ninakõrvalurked. Sagedasemad allergia sümptomid on aevastamine, vesine nohu ja silmade sügelemine ning punetus. Võib tekkida ka kihelev sügelustunne kurgus, köha, hingamisraskus ja kõrvade sügelus,” selgitas proviisor.
Nina tolmust puhtaks
Sepa sõnul on allergilise nohu korral vaja regulaarselt nina tolmust ja allergeenidest puhtaks loputada – kas siis merevee, soolalahuse või füsioloogilise lahusega. Kui sellest pole abi, tuleb võtta päevas üks tablett antihistamiinikumi.
Vesiste ja kipitavate silmade korral on abiks rahustavad, puhastavad ja silmi niisutavad silmatilgad, kindlasti aitab sümptomeid leevendada ka õues prillide kandmine ning silmadele regulaarselt puhkuse andmine.
„Kaebuste tekkimisel on mõistlik esimesel võimalusel apteeki pöörduda ja apteekriga nõu pidada, kuidas allergia sümptomeid leevendada. Tõsisemate kaebuste korral tasub aga perearstiga konsulteerida,” lisas Sepp.
Kui allergeen on teada, tuleks seda võimalusel vältida. Õietolmuallergia haigusnähud on tugevamad keskpäeval tuulise ja päikesepaistelise ilmaga, kuivade ilmade ajal on seetõttu soovituslik viibida õues vaid hommikuti ja õhtuti. Ka pärast vihma väheneb õietolmu hulk õhus oluliselt. Õietolmu koguseid õhus on võimalik jälgida Eesti Allergialiidu kodulehel.
LÕUNAEESTLANE
Kuidas hoolitseda hügieeni eest istmikupiirkonnas?
Kui käed saavad mustaks, siis peseme neid seebiga. Kui juuksed on läinud rasvaseks, haarame appi šampooni. Ent miks käitume pärast tualeti külastamist teisiti, jäädes lootma vaid kuivale paberile?
Istmikupiirkonna nahk on õrn ja tundlik. See tähendab, et kui seda mitu korda päevas kareda paberiga pühkida, kahjustame nahka ja jätame hooletusse hella piirkonna hügieeni: tualettpaber eemaldab küll suurema mustuse, kuid nahk ja karvad jäävad endiselt määrdunuks. Ei kõla just kuigi hästi, või mis? Kahjuks ei tee ka kõige siidisem paber siinkohal imesid.
Mida siis teha? Kuna pärast igat WC-külastust pole võimalik duši all käia, oleks tarvis alternatiivi, mis puhastab mustuse, jättes naha sealjuures pehmeks ja terveks. Siin tulebki appi niisutav geel Gel Wipe, mis tagab puhta ja värske tunde terveks päevaks.
Miks seda vaja on?
Põhjuseid, miks peaks oma vannitoariiulil või kotis tegema ruumi puhastavale geelile, on mitu. Kindlasti teavad väikelaste vanemad, et vahel võivad „üllatused” põnni püksis ilmutada end kõige valemal ajal ja ebasobivamas kohas. Sellistel puhkudel on hea, kui on kaasas abimees, millega lapse pepu kiirelt ja õrnalt puhtaks teha. SATU Laboratory Gel Wipe geel sobib kasutamiseks ka alla kolmeaastastele lastele.
Ent ka täiskasvanutel on vahendist kasu. Teatavas vanuses muutub naistel nahk intiimpiirkonnas kuivemaks ning kareda tualettpaberiga pühkimine võib põhjustada nahaärritust ja ebamugavustunnet. Miks mitte ennetada seda juba eos?
Ka kõhuviiruste, näiteks kõhulahtisuse korral, muutub istmiku pühkimine pärast teist või kolmandat korda valusaks, kuna nahale on tekkinud mikrohaavandid. Niisutava ja rahustava komponendi kasutamine aitab seda leevendada.
Lisaks hügieeni parandamisele jääb ka aluspesu puhtaks. Higistades või trenni tehes valgub tagumiku vahele jäänud mustus riietele, kus lisaks plekkidele võib see eritada ka halba lõhna. Küsitlused näitavad, et kehv isiklik hügieen on vastassoo puhul üks eemaletõukavamaid asju – ei ole midagi ebaseksikamat kui „esimesed triibulised” aluspükstel.
Gel Wipe geel parandab hügieeni, ennetab nahaärritust, niisutab nahka, elimineerib mustuse ja halva lõhna ning hoiab aluspesu puhtana. Teisisõnu: mitu muret vähem ja värskem tunne terveks päevaks!
Kuidas seda kasutada?
Geeli kasutamine on lihtne ja mugav.
- Tualettpaberiga tuleb puhastada suurem mustus.
- Võtta uus paber ja murda see kahekordseks.
- Pihustada paberile tilgake geeli ja pühkida pepu puhtaks.
- Võtta paber ja kuivatada.
Toode on müügil Apotheka Netiapteegis ja suuremates Apothekades üle Eesti.
Artikli ilmumist on toetanud EAS läbi SATU Laboratory OÜ’le antud Starditoetuse, mis on kaasrahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi poolt.
Millised peaksid olema talvised nahahooldustooted?
Nii nagu me vahetame koos külmade ilmade saabumisega kerged kehakatted paksemate vastu, tahab ka nahk talveajal tõhusamat hoolitsust kui suvesoojaga, muidu hakkab nahk ketendama ja kihelema.
Talv on nahale paras katsumus. Õues teevad liiga pakane ja külm põhjatuul, siseruumides röövib aga kuiv õhk nahast niiskuse.
„Talvisel ajal, kui nahas on vähem niiskust ja kaitsev rasukiht õheneb, on õige nahahooldus eriti oluline. Kuna külmaga aeglustub rasunäärmete talitlus, muutub nahk kuivemaks ning vajab tummisemaid ja kaitsvamaid tooteid,” selgitab Apotheka Iluteegi sortimendijuht Riin Liplik.
Rasusel nahal talvestressi ei teki, aga kuiva ja tundliku nahaga probleemid külmal aastaajal süvenevad. Järsud temperatuurikõikumised, kui minna soojast siseruumist õue külma kätte ja tagasi tuppa, on nahale väsitavad. Keskküttega ruumides langeb sageli ka õhuniiskus liiga madalale. Kui kõigele sellele lisanduvad kareda veega pesemine ning jahedasse aega sobimatud hooldustooted, hakkabki nahk kiheluse, kiskumistunde ja ketendusega märku andma, et midagi tuleks teha teisiti.
Hell puhastus
„Ka külmal ajal vajab nahk kerget koorimist, toitvaid ja niisutavaid maske ja kreeme, huulepalsamit, kätekreemi – peaasi on kasutada oma naha vajadustele vastavaid tooteid,” rõhutab Riin Liplik. Naha puhastamiseks tuleks valida leebe toimega toode.
Tavalist seepi Liplik talvel näopesuks ei soovita, sest seebiga pesemine nõrgestab naha õhukest kaitsekihti. Turvaline valik on seebivabad puhastusgeelid ja -vahud. Tundlikule ja allergilisele nahale mõeldud hooldussarjadest leiab puhastusgeele, mis ei kuivata ega ärrita nahka, neid on rikastatud niisutavate toimeainetega ning need taastavad naha pehmuse ja elastsuse. Apotheka Iluteegi menukaimad talveks sobivad näopuhastusvahendid on Avene eriti õrn puhastusgeel, Avene Cold Cream sari, BioNike Defence Tolerance tundliku naha puhastusvesi, Eucerin tundliku naha näopuhastuspiim ja geel, Vichy Purete Thermale sari ja Avene Cleanance seebivaba pesemisgeel.
Rahustav mitsellaarvesi
Mugav ja mitme toimega uue põlvkonna näopuhastustoode on mitsellaarvesi. See puhastab naha mustusest ja meigijääkidest, tasakaalustab ning tõstab toonust. Kui nahk on kuiv, on mõistlik veega pesemist piirata või sellest üldse loobuda ja kasutada näo puhastamiseks puhastuspiima koos toniseeriva näoveega. Eriti hea, kui puhastajal on nahka rahustavaid ja pehmendavaid omadusi.
Niiskusepuudusest kare ja ketendav nahk ei võta kreemi vastu enne, kui nahka on kooritud. Talveaega sobivad õrna toimega koorijad – näiteks Babé õrn koorija tundlikule nahale, Avene kooriv geel tundlikule nahale või Bionike Defence kooriv puhastuskreem tundlikule nahale, mis ei nõrgesta naha kaitsevõimet külma, tuule ja muude kahjulike välismõjude eest.
Õhukese ja kergesti ärrituva naha korral on mõistlik jätta külmemal ajal koorimiste vahele pikemad pausid. Alati on turvaline valida spetsiaalselt tundlikule nahale loodud tooted.
Kreem vajaduste järgi
Talvine päevakreem võiks olla rasvarikkam kui muul ajal, samas küllaldaselt niisutav ja nahka kaitsvate omadustega. Suure veesisaldusega geele ja õlivabu emulsioone võiks külmakuudel vältida. Nahka tuleb kreemitada vähemalt pool tundi enne õueminekut, et kreem jõuaks korralikult imenduda. Näole kreemi kandes ei tohiks ära unustada ka kaela- ja dekolteepiirkonda.
Noore, heas toonuses naha korral võib talvekuudel jätkata harjumuspärase hooldusega, küll aga jäägu kevadet ootama kerged õlivabad emulsioonid ja alkoholi sisaldavad näoveed. Külmemate päevade puhuks tasub soetada rasvasem kreem, mis pakub nahale kaitset – selleks sobib näiteks BioNike Defence Hydra rikkalik niisutav kreem, Iwostin Sensitia kaitsev talvekreem lipiididega, Avene Cold Cream väga kuivale nahale ning Bioderma Sensibio Rich rahustav näokreem.
Näonahk vajab poputamist
Eaga kuivemaks ja õhemaks muutunud nahka süstivad uut energiat vananemisvastased aktiivained – seega kortse siluvalt ja samas nahka niisutavalt mõjub näiteks Bionike Defence Xage Ultimate Repair täitev öökreem, aga ka hüaluroonhapet sisaldav Eucerin Volume Filler sari. Luksuslikku lisahooldust pakuvad iluseerumid, mille mõju ulatub epidermise sügavamatesse kihtidesse – selleks sobivad näiteks Vichy Neovadiol taastav õli-eliksiir, Sesderma Sesgen32 vananemisvastane seerum, It’s Skin kortse siluv seerum või ka näiteks Hyaluron Activ seerum.
Järsud temperatuurimuutused on kõige kahjulikumad õhukesele, laienenud pindmiste kapillaaridega kuperoossele nahale. Selline nahk vajab õrna hoolitsust ning õues kindlasti kaitset külma ja tuule eest – seda pakub näiteks Iwostin Capillin kapillaare tugevdav kreem ja BioNike Defence Rosys rikkalik kreem punetavale nahale.
Talvel tuleks nägu turgutada ka toitvate ja niisutavate kreemmaskidega. Savimaskid oleks parem jätta ootama, sest need kuivatavad liigselt nahapinda. Maski tuleks kanda ka kaelale. Talvisteks maskideks sobib näiteks Sõsar bioaktiivne turbamask, aga ka It’s Skin erinevad maskid.
Vähene õhuniiskus ja külm muudavad hapraks ripsmed ja kulmukarvad. Abi saab seerumitest, mis tugevdavad ripsme- ja kulmukarvu ning ergutavad karvakasvu. Selleks sobib hästi näiteks Vichy Liftactiv Serum 10 silmaümbrusele ja ripsmetele, aga ka Sesderma Seslash ripsme- ja kulmuseerum.
Tõhusam kaitse ka huultele ja kätele
Kuigi huulte värvimine pakub huultele mõningast kaitset, jääb sellest talvel väheks, et hoida õrna nahaga huuled pehmed ja siledad. Ennetamaks huulte kuivamist ja ketendamist, peaks alati olema käepärast huulepalsam või hügieeniline huulepulk – näiteks Eucerin huulepalsam, Sõsar mündi huulemesi või Altermed Panthenol Forte huulepalsam.
Hea kätekreem kaitseb nahka nagu nähtamatu kindapaar. Parim valik on rasvarikas ja niisutavate omadustega kreem. Glütseriin, allantoiin ja pantenool on võlusõnad, mida tootekoostisest otsida. Et võtta võidest maksimumi, võiks õhtul pärast kreemitamist ja enne magama minekut kätte tõmmata puuvillased kindad. Kätekreemi valides on kindla peale minek Avene Cold Cream kätekreem, Bioderma Atoderm kätekreem, aga ka Eucerini kuiva naha kätekreem.
FOTO: Adina Voicu/Pixabay