Selgusid Tartumaa parimad mini- ja õpilasfirmad
Avaldatud: 14 aprill, 2025Reedel toimus Tartu Kaubamajas ettevõtlik pärastlõuna, kus nelja tunni jooksul selgitati välja Tartumaa 2025. aasta parimad mini- ja õpilasfirmad 2025. Konkursi raames esitlesid oma tooteid ja teenuseid 7 minifirmat ja 10 õpilasfirmat, keda sai kohapeal uudistada ja toetada 1. korrusel toimunud laadal.
Võistlus tõi kokku noored ettevõtjad järgmistest koolidest: Tartu Erakooli Peedu kool, Juhan Liivi nim. Alatskivi Kool, Puhja Kool, Tartu Waldorfgümnaasium, Luunja Keskkool, Tartu Karlova Kool, Tartu Jaan Poska Gümnaasium, Tartu Rakenduslik Kolledž, Hugo Treffneri Gümnaasium, Nõo Reaalgümnaasium ja Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium.
Noorte poolt pakutud ideed olid mitmekesised ja nutikad – alates käsitöö kottidest, teepommidest ja energiapallidest kuni säästmise äpi, magnetiliste nugade hoidjate ning isesoojenevate toidupakkideni. Silma paistsid ka 3D-prinditud tooted, keeleõppe vestluskaardid memoriinimänguna, siidiga vooderdatud karvamütsid ning koguni strateegiamäng.
Žürii andis välja mitmeid eripreemiaid ning tunnustas silmapaistvamaid osalejaid. Unikaalseima toote eripreemia pälvis ÕF Leole Nõo Reaalgümnaasiumist, kes tõi turule ajaloolise taustaga strateegiamängu, mis kujutab Muinas-Eesti talupoegade ja Saksa ristirüütlite vahelise konflikti lahendamist. Jätkusuutlikkuse eest tunnustati samuti Nõo Reaalgümnaasiumist pärit ÕF Toidumootorit, kes arendas välja nutika säästmisäpi toidumootor.ee. Platvorm aitab kasutajatel lihtsalt jälgida Eesti toidupoodide allahindlusi, soodustades nii teadlikku tarbimist ja toiduraiskamise vähendamist.
Parima esitluse eripreemia sai MF MMG Art Luunja Keskkoolist, kes toodab taaskasutatud materjalidest keskkonnasõbralikke kotte. Parima minifirma tiitli pälvis MF Vestlusvõti Tartu Karlova Koolist. Nende eesti- ja venekeelsed vestluskaardid teevad keeleõpe mängulisemaks ning toetavad integratsiooni.
Parima õpilasfirma tiitli vääriliseks tunnistati sel aastal kaks tugevat tegijat: ÕF Warmas (Nõo Reaalgümnaasium) ja ÕF Hawi (Hugo Treffneri Gümnaasium). Warmas toodab siidivoodriga mütse, Hawi aga meisterdab puidujäätmetest kvaliteetseid haugipüügi lante. Parimaks juhendajaks valiti Kristel Milk Nõo Reaalgümnaasiumist, kelle õpilased särasid mitmes kategoorias.
„Igal aastal üllatavad noored meid oma loovuse ja julge pealehakkamisega. See võistlus ei ole ainult parimate selgitamiseks, vaid on ka suurepärane võimalus näha, kuidas ideed päriselt ellu viiakse,” sõnas võistluse korraldaja Janeli Virnas SA Tartu Ärinõuandlast. „Tänaste finalistide seas on mitmeid, kellel on potentsiaali kasvada edukateks ettevõteteks.”
Võistlust korraldas SA Tartu Ärinõuandla ning see toimus toimus koostööprojekti „Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored” (LEEN projekt) raames, mida kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi meetmest „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond”. Ettevõtmist toetasid ka Tartu linn ja Tartu Kaubamaja.