Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Riigikogu ees peetud kõnes ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, et abielule täiendava õigusliku kaitse andmine on vajalik samm, sest varasemalt kooseluseadust toetanud erakonnad soovivad abielu ümber defineerida.

Seederi sõnul loodi eeldused rahvahääletuse läbiviimiseks juba 2014. aastal. „Valedele toetudes ja vähemuse survel võeti vastu enamuse õiglustunnet riivanud kooseluseadus, mis lõhestas teravalt ühiskonda. Selline käitumine suurendas traditsioonilise abielu pooldajate ohutunnet.”

Tema sõnul oleks rahvahääletuse takistamine täna tekkinud olukorras silmakirjalik. „Riigikogu valimiste järgselt sõlmitud kompromissina leppis koalitsioon kokku abielu rahvahääletuse korraldamise. Kriitika ja etteheited, et seda pole vaja, sest abielu on ju seadusega kaitstud, oli variserlik, kuna kooseluseaduse varasemad toetajad on teinud ettepaneku seadustada samasooliste abielu.“

Seeder lükkas ümber ka opositsioonierakondade väited justkui ei muudaks rahvahääletus midagi. „Õiguskantsler on üheselt väljendanud, et rahvahääletuse tulemus on siduv ja seda saab muuta vaid pärast uut rahvahääletust. Kui rahvahääletuse küsimusele vastab enamus „Jah“, siis ei piisa samasooliste abielu seadustamiseks ja abielu ümber defineerimiseks üksnes parlamendi häälteenamusest. See oleks praegusest põhimõtteliselt erinev olukord.“

Ta lisas, et Eestis plaanitav rahvahääletus ei oleks maailmas midagi ainulaadset. „Viimase viie aasta jooksul on samasooliste abielude rahvahääletused toimunud Iirimaal, Austraalias, Sloveenias ja Šveitsis. Kas need näited on tagurlikud, ebademokraatlikud, vähemuste õigusi piiravad ja õigusriigile kohatud? Mida on Eestil selles reas karta ja häbeneda? Silmakirjalik on tänaseks kujunenud olukorras takistada rahvahääletuse läbiviimist,“ ütles Isamaa esimees.

Siin Seederi kõne terviktekst:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [19.31 KB]

Viimased uudised