Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Istuv eluviis, sundasend ja ebapiisav füüsiline aktiivsus on seljahädad paljude jaoks igapäevaseks nähtuseks muutnud. Ka apteeki pöördutakse sageli just alaseljavalu tõttu. Mis aitaks alaseljavalu leevendada, räägib Apotheka apteeker Kerli Valge.

Tõsiasi on see, et inimesed istuvad rohkem kui iial varem, juba ainuüksi töö juures istutakse keskmiselt 40 tundi nädalas. Kui enamik inimesi (statistiliselt 84–90%) kogeb elu jooksul mõnel korral alaseljavalu, siis umbes 10–20% neist on see viimastel aastatel olnud oluline põhjus arsti poole pöördumiseks.

Seljavalu põhjused võivad olla väga erinevad. Mõnikord on selles süüdi harvaesinevad haigused või teised seisundid – rasedus, menstruatsioon, kuseteede infektsioonid, maoprobleemid, südame ja veresoonkonna haigused, lülisamba või pehmete kudede trauma või ka näiteks kasvajad. Kui seljavalu kestab üle viie nädala tuleb kindlasti arsti poole pöörduda. Kuidas aga leevendada esmaseid valusümptomeid?

Tuleb leida valuvaba asend

Ägeda seljavaluga tuleb käsilolev tegevus sinnapaika jätta ning võimalusel heita selili – see asend on lülisamba koormuse vähendamiseks kõige tõhusam. Leevendust võib tuua pea või jalgade alla padja asetamine. Oluline on leida endale võimalikult valuvaba asend ja võimalusel püsida selles kasvõi terve ööpäeva.

Seljavalu ägedas faasis on reeglina vajalik valu- ja põletikuvastaste ravimite võtmine. Sobivad nii käsimüügis olevad suukaudsed ravimid nagu paratsetamool (1000 mg kuni kolm korda päevas) või ibuprofeen (400 mg kuni kolm korda päevas). Kiiret leevendust pakuvad ka diklofenaki sisaldusega valuplaastrid ja geelid.

Kõige olulisem on aga treenida lihaseid. Et seljavaluatakke oleks vähem, tuleb regulaarselt teha kõhu- ja seljalihaseid tugevdavaid võimlemisharjutusi. Tähtis on võimlemist jätkata ka siis, kui selg parasjagu kusagilt tunda ei anna. Väga hästi mõjub ujumine. Kõige targem on külastada füsioterapeuti, et saada juhiseid, milliseid harjutusi ja kuidas tuleks teha, et probleemset piirkonda toetada ja lihaseid tugevdada.

Valutavale seljale toob leevendust ka soojaravi. Lihased lõõgastuvad ka soojenduskoti ning elektrilise soojakoti abil, samuti leidub apteegid mitmesuguseid teisi soojendavad tooted. Kui lihaspinged vähenevad, vaibub ka valu. Enne suuremale kehapiirkonnale kandmist tasub soojendavat kreemi testida väiksemas koguses, et selgitada välja, ega nahk toimeaine suhtes ülitundlik ei ole.

Abi ortoosist

Leevendust aitab tuua ka õigesti valitud ortoos, mis vähendab ja stabiliseerib koormust, fikseerib ja vähendab seega ka valu ning parandab kehahoiakut. Kusjuures iga Apothekast ostetud ortoosi ostuga saab ostutšeki alusel ka tasuta füsioterapeudi konsultatsioonile.

Apotheka apteekide ortoosivalik pärineb Saksa firmalt Sporlastic ja Hispaania firmalt Orliman. Mõlemal ettevõttel on aastakümnete pikkune kogemustepagas aitamaks inimestel taastada ja säilitada füüsilist liikuvust. Toodete loomisel ei ole tehtud järeleandmisi, kasutatakse moodsaid tehnoloogiaid ning arstide, terapeutide ja inseneride koostöös sündinud lahendusi. Kõik ikka selleks, et ortoosid oleksid mugavalt kasutada ja piisavalt toetavad.

Kui arst või füsioterapeut on soovitanud ortoosi kanda, tuleb seda nõu kindlasti järgida, sest ortoosi kandmine on kehale sõbralikum kui valuvaigistite ja muude ravimite tarvitamine. Apteeker saab kindlasti soovitada ka vigastusest taastumist soodustavaid toidulisandeid.

Ortoosi võib osta apteegist retseptita, kuid kuue kuu jooksul pärast operatsiooni või traumat on võimalik seda apteegist soetada ka retsepti alusel soodustusega. Soodustusega on võimalik ortoosi soetada ka isikliku abivahendi kaardiga.

Hoiatavad sümptomid

Tavaliselt paraneb äge seljavalu valuvaigistite ja õige liiku­misravi toimel paari nädala kuni kuuga, mõnikord võib paranemine ka veidi kauem aega võtta.

Kui valu ei taandu, muutub tugevamaks või tekivad muud sümptomid, tuleb kindlasti edaspidisteks uuringuteks pöörduda arsti poole. On juhtumeid, mil seljavalu on märgiks väga tõsisest haigusest.

Hoiatavad sümptomid, mille puhul pöörduda esimesel võimalusel arsti vastuvõtule:

  • Nõrkus, tundlikkusehäired või tuimus alajäsemetes.
  • Kusepeetus (-pidamatus), roojapidamatus.
  • Seljavalu ei leevendu voodis valu vältiva asendiga.
  • Seljavalu esineb koos palavikuga.
  • Üldseisund halveneb silmanähtavalt ja/või valu on väga tugev.
  • Seljavaluga kaasneb tugev kõhuvalu.
  • Anamneesis on pahaloomuline kasvaja, kiire kaalulangus.
  • Hiljutine trauma.

Viimased uudised