Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sänna karjäär. Foto: Eesti geoloogiakeskus

Rõuge vallavalitsus ootab 14. märtsini kohalike elanike arvamusi, küsimusi ja ettepanekuid seoses planeeritava kaevandustegevusega Sänna liivakarjääris e-posti aadressile vald@rauge.ee või paberkandjal Ööbikuoru 4, Rõuge alevik, Rõuge vald, Võrumaa, 66201.  

Keskkonnaamet (kaevandusloa andja) on esitanud Rõuge vallavavalitsusele EMG Karjäärid OÜ taotluse Sänna liivakarjääris kaevandamiseks. Kohalik omavalitsus saab vastavalt maapõueseadusele avaldada arvamust kaevandusloa andmise kohta (volikogu otsusega). Taotletava keskkonnaloa kehtivusajaks 15 aastat.

EMG Karjäärid soovib asuda kaevandama Sänna liivakarjääris kahel riigiomandis oleval kinnistul, millest üht valdab Transpordiamet (Sänna karjääri, katastritunnus: 69701:003:0150) ja teist Riigimetsa Majandamise Keskus (Rõuge metskond 19, katastritunnus: 69701:003:0620).

Osaliselt kattub planeeritav karjäär vana karjääriga, kuid on sellest laiem. Planeeritava Sänna liivakarjääri mäeeraldise pindala on 16,82 ha ning mäeeraldise teenindusmaa pindala 20,75 ha. Mäeeraldis on maa, kust võib kaevandada ja mäeeraldise teenindusmaa on maa mäe-eraldise ümber, kus võib materjali nt ajutiselt ladustada. Kaevandada soovitakse üla- ja alapool põhjaveetaset. Ülapool põhjaveetaset leviva kasuliku kihi paksus on keskmiselt 3,7 m ja allpool leviva kasuliku kihi paksus 6,0 m. Taotletaval karjäärialal ei planeerita veetaset alandada ega pinnavett karjäärist välja pumbata. Materjali väljavedu plaanitakse karjääri lääneküljest, kasutades avalikus kasutuses olevat kohalikku Sänna-Luhametsa-Tsooru teed. Karjääri avamine algaks ettevalmistustöödega, milleks on metsa raadamine ja katendi (pealmise kihi ehk kasvukihi) eemaldamine.

Sänna liivakarjääris leidub:

1) tehnoloogilist liiva (aktiivse tarbevaru kogus 552 000 m3 ja kaevandatav varu 716 000 m3) ja
2) täiteliiva (aktiivse tarbevaru kogus on 442 000 m3 ja kaevandatav varu 380 000 m3).

Aktiivne varu on maavaravaru, mis on arvele võetud ja mille kaevandamine ei ole välistatud. Kaevandatav varu on maavara kogus, mis kaevandamisloa alusel on lubatud maapõuest eemaldada. Maavara kasutusaladeks on üldehitus ja teedeehitus. Kaevandamisega rikutud korrastatava maa kasutamise otstarve on tehisveekogu ja metsamaa. Kaevandaja plaanib allpool veetaset paikneva varu ammendumisel rajada tehisveekogu ning alal, kus veealust varu ei ole, korrastada metsamaaks.

Liiva kaevandamisel on põhilisteks keskkonda mõjutavateks teguriteks müra, tolm ja maastiku visuaalne muutumine. Sänna liivakarjääri läheduses asub Pärlijõgi ning männikute ja männisegametsade vääriselupaik. Keskkonnamõjude hindamise vajalikkuse osas teeb otsuse Keskkonnaamet.

Kaevandusloa taotlusega seotud materjalid on kättesaadavad Rõuge valla kodulehel, samuti on materjalidega võimalik tutvuda Sänna raamatukogus. Esimene (veebipõhine) infokoosolek kaevandustegevuse arutamiseks, kuhu on kaasatud ka kaevandusloa taotleja, toimub 4. märtsil algusega kl 13. Oma osalemise soovist palume teavitada Rõuge valla keskkonnaspetsialisti (tel 5346 7448; keskkond@rauge.ee) hiljemalt koosolekule eelneval päeval. Koosolek on hiljem järelvaadatav, materjalid ja kokkuvõtte avaldame pärast selle toimumist Rõuge valla kodulehel.

Viimased uudised