Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: noorte kaasaegse kunsti aasta

Rõuges peeti kohalike ja kaasaegse kunsti aasta noorte koostöös soe kogukonnaõhtu täis tantsu, muusikat ja vahvaid kohtumisi. Pimeduse saabudes süüdati ühiselt samal päeval valminud tuleskulptuurid. Igaühel oli võimalus tulesädemega hoogu anda oma salasoovile või hoopis põletada mõni hingekriipiv mure.

Ühe projekti vedaja, Matilda Tõrukese sõnul oli sündmuse suurim soov inspireerida kogukonda, et tuleskulptuuride õhtust võiks kujuneda traditsioon. „Mõnel kargel sügisõhtul või ka talvel, kui suuremad õuetööd tehtud, võiks kogukonnal olla põhjust kokku tulla ja koos midagi erilist kogeda. Eilne õhtu andis küll kindluse, et kohapeal on nii soe, kokkuhoidev ja pealehakkamist täis kohalik punt, kes rõõmuga kõigi selliste hullude ideedega kaasa tuleb,” rõõmustas Tõruke.

Rõuge Ööbikuorus toimunud kogukonnaõhtu sisustasid kohalikud ja üle Eesti kokku tulnud kaasaegse kunsti aasta noored, kes vedasid mitut põnevat töötuba ja pidasid kohapeal juba legendaarset kohvikut Noored Köögis. Õhtu kulmineerus pimeduse saabudes, kui süüdati päeval noorte valmistatud tuleskulptuurid, töötubades valminud mesiküünlad ning rõõme-muresid täis korvid, mille sõnumid tuli taeva poole kandis.

Kõige populaarsemaks kujunes küünla valmistamise töötuba, kus käidi värskest mesilasvahast küünlaid rullimas. Töötoa juhendaja, Haapsalust pärit Emily, jagas lugu, kuidas kuldses eas härra temalt midagi kohalikus murrakus päris. Mees oli üllatunud, et neiu võrõ kiilt kõnõlda ei mõista. „Ma olen selleks liiga läänest,” vastas Emily. Kohalike õdede Kirke Elanori ja Anni Arweni rahvatantsu töötoas katsetati vapralt koperdades mitu tiiru Nõianeitsit tantsida. Kui tantsijaid karmoškal saatnud Kirke pilli tagant hõikas, kas on aeg lõpetada hüüdsid kõik: „Ei! Tantsime veel!” Rõuge inimeste mõnusast olekust räägib ka tõsiasi, et õhtul jooksul jäi kõige tühjemaks korv, kuhu olid oodatud kodukoha mured. Sinna ilmus vaid üks tähelepanek: Kiige tänaval ei põle tänavavalgustus. Noorte kohvikut pidanud 12-aastane Thea hoidis terve päeva rõõmsat meelt ja raporteeris õhtu lõpuks, et kõige enam mekkisid kohaletulnutele pirukad. Noortele endile jättis kustumatu mulje tuleskulptuuride ehitamine, mille tulemus osutus oodatust sada korda võimsamaks.

Tulemängude juurest ei puudunud ka hambuni varustatud priitahtlikud pritsumehed, kes saabusid oma masinaga nagu tõelised kangelased ja muutsid kogu tulesündmuse turvaliseks. Tuletõrjujad jälgisid rahuliku pilguga iga sädemekest ning lõpuks kerisid vooliku välja ja kastsid veel hõõguvad tukid üle. „Oleme järvede maa ja vett meil jätkub,” kinnitasid nad ja kerisid koos kolleegide ja appi tõtanud lapselaste abil vooliku kokku ning sõitsid sireeni tervituse saatel öhe.

Rõuge kogukonnaõhtu „Hoiame väikese kodukoha sädet” oli Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva noorte kaasaegse kunsti aasta üritus, mida korraldati ühes Rõuge valla ja noortekeskusega. Eriliseks abiks oli kohalik noorsootöötaja Katrin Tamberg-Tolk.

2024. aasta jooksul on toimunud ja toimumas eriilmelisi sündmusi  veel paljudes teistes Lõuna-Eesti paikades –  Tõrvas peetakse juba täna pannkoogikunsti pühapäeva ning novembris on kunstisündmuste keskmes Kanepi. Viljandis toimus aasta alguses ruumieksperiment, kus noored lõid endale loetud päevadeks igatsetud vabaaja veetmise paiga. Kevadel kutsuti Valgas sotsiaalkunstiprojektiga kaasa mõtlema sõltuvuste ja eelarvamuste teemal. Suve hakul peeti Elvas tänavakunstipidu ja linnakese gümnaasiumi seintele loodi lemmikuks kujunenud teoste põhjal kaks seinamaali. Tartuskarjus pea sada inimest ühiselt patja, et tõmmata tähelepanu vaimse tervise spetsialistide puudusele. Peipsi randa Uus-Kasepääle kerkis sügise hakul vanadest kalavõrkudest, pilliroost ja kõrkjaist järveelukas Puu-uss.

Viimased uudised