Rohkem tuge ja selgust peredele: tõstetakse puudega lapse vanusepiiri
Avaldatud: 9 jaanuar, 2025Vabariigi Valitsus kiitis täna heaks eelnõu, mille kohaselt saab alates 1. veebruarist 2027 puude raskusastet määrata kuni lapse 18-aastaseks saamiseni ja töövõime hindamine algab alates 18. eluaastast. Muudatuse eesmärk on tagada laste võrdne kohtlemine, mis omakorda lihtsustab abi saamist lapse vanema jaoks.
„Puudega lapse vanusepiiri tõstmine tagab võrdse kohtlemise ja parema selguse erivajadusega laste vanematele. See tähendab, et puudega lapsed saavad vajalikku tuge kauem – kuni täisealiseks saamiseni. Selline muudatus aitab luua õiglasema ja sidusama süsteemi, pakkudes peredele kindlustunnet ja tuge just siis, kui noored seda kõige rohkem vajavad,” sõnas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.
Muudatus tagab õiglasema kohtlemise ka harvikhaigusega lastele, kellel pole puude raskusastet tuvastatud, kuid kes saavad edaspidi harvikhaigusega lapse toetust kuni 18-aastaseks saamiseni.
Senini on erivajadusega laste vanemates tekitanud segadust, miks nende alaealisel lapsel tuleb 16-aastaselt hinnata töövõimet ja tööealise puude raskusastet, kuigi selles vanuses lapsed tavaliselt alles õpivad ega ole tööturuga seotud. Edaspidi pole enam vaja eri süsteemide abi saamise erisusi meeles pidada.
Puudega lapse vanusepiiri tõstmisega muudetakse ka muuseumiseadust, ühistranspordiseadust, ravikindlustuse seadust ja sotsiaalhoolekande seadust, kus soodustused ja teenused on praegu seotud 16. eluaastaga.
Kõikide eelnimetatud muudatuste jõustumise aeg on 01.02.2027.