Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rogosi mõisapargis alanud uuendustööde käigus on maha võetud 124 puud, mille langetamine on osa Haanja vallavalitsuse plaanist taastada mõisapark enam kui saja aasta taguses vormis.

„Rogosi mõisapargis toimuvad pargi renoveerimistööd ja selle raames on kavas vanad puud langetada ja selle asemele istutada 58 uut puud ja ka mõnisada põõsast,” rääkis Haanja vallavanem Juri Gotmans Lõunaeestlasele.

Kuigi Rogosi kunagisest mõisapargist pole säilinud mitte ühtegi kaasaegset plaani, on selle taastamisel abiks vanad fotod ning 1795. aastast pärit akvarellid.

„Pargis on tegelikult kaks osa: lõunapoolne ja põhjapoolne osa,” rääkis Gotmans. „Lõunapoolses osas hakkab olema regulaarne pargiosa, kus peamiseks eesmärgiks on taastada alleed ja teedevõrgustik nii, nagu see on 18. sajandil gravüüri peal.”

Seevastu pargi põhjapoolne osa jääb vallavanema sõnul vabakujuliseks ehk murul lastakse kasvada kõrgemaks ja põõsaste pügamine hakkab käima pikema intervalliga, kui pargi lõunapoolses osas.

Lisaks rajatakse tänavu parki ka graniitkivist trepid, kuid kõnniteede loomiseks tuleb vallal veel raha hankida.

Haldusreformiga saab mõisamaja korrastada

Lisaks pargi uuendamisele avaneb Haanja vallal tänavu võimalus taotleda piirkondade konkurentsivõime tugevdamise ehk PKT-programmist 300 000 eurot mõisahoones tegutseva muuseumi ja ekspositsiooni arendamiseks.

Samuti on valdade vabatahtliku ühinemise eest tulevasele Rõuge vallale, mille koosseisu saab kuuluma praegune Haanja vald, makstavast riigi toetusest 100 000 eurot planeeritud kulutada Rogosi mõisa peahoone remondiks.

Vaata videolugu Rogosi mõisapargist.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised