Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Aigar Nagel

Tänane päev oli Võru Kandles täis elevust, leidlikkust, uudishimu ja naeru – sajad noored Võrumaalt ning kaugemaltki kogunesid kaheksandat korda toimuvale Võrumaa robootikapäevale, mille raames peeti esmakordselt ka leiutamise festivali. Käesoleval aastal korraldasid üritust Võrumaa Arenduskeskus ja MTÜ Nuti-Võlur.

Robootika- ja leiutajate päeval sai osaleda rekordarvul nutipesades, toimus FLL Explore hooaja näitus ning LEGO loovtöö. Robootikahuvilised noored võistlesid legorobotitega eri aladel ning mitukümmend Võrumaa koolinoort esitles õppeaasta jooksul valminud leiutisi ja prototüüpe.

Publiku huvi oli varasemast suurem

MTÜ Nuti-Võlur esindaja ja ürituse peakorraldaja Triinu Grossmanni sõnul läks sündmus igati korda, sest palju oli rõõmsaid robootika- ja leiutamishuvilisi lapsi ning täiskasvanud kaasaelajaid. Suur osa osalejaid oli Võrumaalt, kuid kohale tuldi ka Tartu-, Viljandi-, Rapla-, Harju-, Järva- ja Ida-Virumaalt. Ühtekokku oli registreerunuid 252 noort ning lisaks 37 juhendajat. „Mis aga näitab seda, kui suureks üritus on kasvanud ning kui oluline on robootika- ning tehnikaalane teadmine noorte seas,” tõdes Grossmann.

Ürituse teise korraldaja Jaana Kõvatu sõnul on võrreldes varasemate aastatega märgata ka publiku huvi kasvu. „Kui algusaastatel oli Rõuges või EWERSi Tehnoloogiamajas, siis tuli sinna kohale inimesi, kes üritusest teadsid. Kultuurimajas aga saame inimestele rohkem lähemal olla, palju on tulnud ka otse tänavalt. Eks oma osa on ka esmakordselt aset leidnud leiutamise festivalil,” kommenteeris ta.

Leiutamist ja loovust täis päeva juhatasid sisse AS Wermo digitaliseerimise projektijuht Karl Kask, Triinu Grossmann MTÜ-st Nuti-Võlur ning SA Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots. Seejärel asusid saalitäis robootikuid agaralt legosõidukeid ehitama ja programmeerima. Kultuurimaja teisel korrusel algas samal ajal FLL Explore hooaja näitus, mis tänavu keskendus veealuse maailma uurimisele. Osales 28 meeskonda, kellest paljud olid loonud veealuse sõiduki või roboti, mis aitaks koristada mereprügi. Kõik osalejad pälvisid loovuse näitamise eest diplomi.

Samaaegselt toimus palju tegevusi

Tänavu lisandus robootikapäevale leiutamise festival. Selle keskmes oli Võrumaa Arenduskeskuse ja Vivita leiutamislabori koostöös läbi viidud programm „Ideest prototüübini”. Ligikaudu 50 Võru maakonna kümne põhikooli 5.–8. klassi noort läbisid õppeaasta jooksul disainmõtlemise protsessi sammud ning arendasid ideedest prototüübid. Noored töötasid välja lahendusi neile olulistele probleemidele, näiteks mobiilirakendused koolikiusamise ennetamiseks, raha säästmiseks ja teenimiseks, nutisõltuvuse vähendamiseks, lauamäng keeleõppeks eri vanuses lastele ning vihmavee kasutamine autopesulates.

„See töö, mida noored on ära teinud, on väga suur. Meeletu areng oli just viimasel nädalal – nad jõudsid valmis ka särgid ja logod,” märkis Võrumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuht Kadi Kaur. Põhjuseks, miks esitletud ideede seas oli palju mobiilirakendusi, tõi Kaur välja põlvkondade erinevuse. „Tegemist ongi nutipõlvkonnaga, kellele need teemad rohkem korda lähevad ja kõnetavad.” Žürii soovitas mitmel noorel oma ideedega kindlasti ka edasi minna.

Kultuurimaja esimesel korrusel peeti samal ajal legorobotite võistlusi sumoareenil, mäkketõusul, labürindis ja erinevatel mattidel. Kõige rohkem elevust pakkus mäkketõus – osales 25 meeskonda.

Ka Eesti Raamatu Aasta pälvis tähelepanu. LEGO loovtööna said meeskonnad valmistada robootikakomplektist ja LEGO klotsidest ehitise ning joonistada plakati, saades inspiratsiooni näiteks oma lemmikraamatust. Loovtöös osales 19 meeskonda.

Lisaks rohketele tegevustele said osalejad külastada üheksat nutipesa – rekordarvu seniste aastate jooksul. Robotexi nutipesas sai murda häkitavat seifi ja proovida sumorobotite võistlust. AS Wermo tõi kaasa virtuaalreaalsuse: sai siseneda VR-keskkonnas asuvasse tehasesse. Pisila tegevuspesas ootas väikeseid külastajaid mitmekesised tegevuslauad. kood/Võru nutipesas prooviti IT-närvi ja probleemilahendusoskust. EWERS simulatsioonipesas katsetati keevitus- ja viimistlussimulaatoreid. TSENTERi pesas jagas robot Roberta maiustusi ja tutvustas puidutööstuse tulevikulahendusi. Nuti-Võluri nutipesades ehitati ja programmeeriti roboteid. 6K nutipesas õpiti, kuidas kuue LEGO klotsiga saab mõelda nagu väike programmeerija. Raamatupesas voltisid osalejad raamatuid ning uurisid, miks lasteraamatud on tuleviku seisukohalt nii olulised.

Kõik osalejad said medali

Pärast kohtunike ja žüriide töö lõppu algas auhindade jagamine. Esmalt said kõik üritusele registreerunud noored kaela medali, seejärel jagati auhinnakarikaid.

Labürindivõistluses, kus roboti ülesandeks oli läbida rada iseseisvalt ja võimalikult kiiresti, anti välja kaks karikat: meeskonnale HK ja meeskonnale Tivi ja Kivi. Tegemist oli ürituse kõige uuema võistlusalaga.

LEGO sumo kategoorias pälvis teise koha meeskond Kast, kes võitis küll seitse vooru, kuid kaotas finaalis. Esikoha sai meeskond Insener ja Demomees.

LEGO mäkketõusus sai teise koha meeskond PRO-d robootikud, esikoht läks meeskonnale Kast.
LEGO FLL robotimängus sai esimese karika meeskond Ülenurme nutikad, teise meeskond iSMART AM.

Eesti Raamatu Aastale pühendatud LEGO loovtöös jagati kolm karikat. Meeskond Poisid lavastas loo sellest, kuidas Sipsik ujuma õppis. Meeskond Rõugekad valmistas tolmuvaba raamatukogu. Meeskond AITIDAS lõi puuraamatukogu ja karusselli, kus sai sõita vastavalt loetud raamatu lehekülgede arvule.

Tunnustati ka leiutamise festivalil osalenud meeskondi ning anti eriauhind enim silma paistnud vabatahtlikule. Eraldi karika pälvisid ka ühe LEGO loovtöö meeskonna kõige nooremad liikmed – 3-aastane Uku ja 5-aastane Mikk.

Fotod: Aigar Nagel

Viimased uudised