Riik kutsub üles SMSi keele-eelistusi üle vaatama
Avaldatud: 9 mai, 2025Kolmapäeval, 14. mail kell 15.00 käivitatakse kaitseväe õppuse Siil raames kogu Eestis esmakordselt ohuteavituse terviksüsteem EE-ALARM. Selle oluline osa on ohualapõhine SMS, mis alates aprillist jõuab inimesteni nende eelistatud keeles – eesti, inglise või vene keeles. Riik soovitab inimestel kontrollida mobiiltelefonioperaatori juures oma keele-eelistust ning vajadusel seda muuta.
Keele-eelistuse arvestamine lubab saata ohuteavitusi SMSiga kiiremini ja arusaadavamalt, sest varem pandi mitu keelt ühte teatesse, mis muutis sõnumid pikemaks ja aeglustas edastamist.
Ohuteavituste saatmine kasutaja eelistatud keeles on hädavajalik, sest kui sõnum saata keeles, mida saaja väga hästi ei mõista, aeglustub reaktsiooniaeg, mis võib seada inimeste elu ohtu. Samuti suurendab see oluliselt riigiinfotelefoni 1247 ja hädaabinumbri 112 töökoormust, mis mõjutab reageerivate teenistuste tööd ning aeglustab abi saamist.
Riikliku ohuteavituse käivitamisel saavad inimesed sõnumeid läbi mitme erineva kanali: mobiilirakendustes „Ole valmis!” ja „Eesti äpp”, SMS-teavitusena mobiiltelefonidesse, tekstiribana Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) telekanalites ETV ja ETV+, veebilehel err.ee ja mobiilirakenduses „ERR Uudised”. Lisaks on sellest aastast 22 Eesti asulas olemas sireenivõrgustik, mis katab hinnanguliselt 65% elanikkonnast.
Ohuteavitus käivitatakse nii kriisis kui ka õppusel koos võimalusega saada lisainfot leheküljel kriis.ee, riigiinfo telefonilt 1247 ning tulevikus ka olevalmis.ee veebilehelt. Neist kanalitest saab kinnitust, et tegemist on autentse riigi saadetud ohuteavitusega.
Ohualapõhise SMSi keele-eelistuse funktsionaalsust arendas Siseministeerium Euroopa Liidu rahastuse* toel koostöös Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutuse (RIKS), Eesti mobiilsideoperaatorite Elisa Eesti, Tele2 ja Telia ning Levira AS-iga.
Keele-eelistus määratakse operaatori andmekogude põhjal ning enamasti on see vastavalt lepingule juba valitud keeles. Probleeme võib tekkida tööandja numbritega, eriti kui need pole kasutajaga seotud. Kuigi keele-eelistust saab igal ajal muuta, oleks mõistlik teha valik juba esimesel võimalusel.
Mobiilioperaatorite juhised:
* Projekti nr 101142959 „Public warning messages in preferred language“ kaasrahastatakse Euroopa Komisjoni otsetoetusest (UCPM Project Grants)
Mis täpsemalt juhtub 14. mail?
- Ennelõunal tehakse eelteavitus, mis hoiatab ette, et kell 15 algab ohuteavituse test, kus saadetakse testsõnum ohuteavituse kanalitesse ja käivitatakse ka sireenid 22 Eesti asulas.
- Kõigile Eestis olevatele mobiiltelefonidele saadetakse SMS test-sõnum. Õppusel saadetavad sõnumid kannavad vaid infot, et tegemist on ohuteavituse testsõnumitega.
- Sõnumi saatjaks on Eesti SIM-kaardi omanikele EE-ALARM, võõramaiste SIM-kaartide puhul number +372 5950 0000. Sõnum sisaldab ka tagasisidelinki.
- Ohuteavituse testsõnum saadetakse inimestele ka mobiilirakenduste „Ole valmis!“ ja „Eesti äpp“ kaudu.
- ETV ja ETV+ telekanalitele ilmub ribatekst ohuteavituse testteavitusega.
- ERR veebilehel ja mobiilirakenduses „ERR uudised” ilmub ribatekst ohuteavituse testsõnumiga.
- Samaaegselt sõnumite saatmisega käivitatakse kell 15.00 Eesti 22 asulas sireenivõrgustik. Sireeni heli koosneb üheminutilisest tõusva ja langeva tooniga signaalist, mida korratakse vähemalt kolm korda 30-sekundiliste pausidega. Kokku kestab sireenide heli umbes 4 minutit. Sireeni heli saad kuulata siit:https://www.olevalmis.ee/ohuteavitus-ehk-ee-alarm
Kuidas 14. maiks valmistuda?
- Ohuteavituse testi päeval soovitame elada oma tavapärast elu. Teavita uuesti oma lähedasi, eriti lapsi ja eakaid pereliikmeid, et tegemist on testiga ja mitte reaalse ohuga.
- Laadi enda telefoni mobiilirakendused „Ole valmis!” ja/või „Eesti äpp”. Veendu, et oled andnud loa mobiilirakendusel endale teavitusi saata. Vajadusel aita ka lähedasel telefoni seadistada.
- Vaata oma mobiilioperaatori iseteeninduses üle keele-eelistus. Riik saadab ohuteavituse välja kolmes keeles. Kui oled eelnevalt oma keele-eelistuse paika pannud, saad teavituse ainult selles keeles. Keele-eelistuse muutmise juhised on kättesaadavad iga mobiilioperaatori kodulehel.
- Aita infot levitada ja uuri, kas pere, lähedased, töö- ja koolikaaslased on teadlikud ohuteavituse süsteemi käivitamisest ning kas nad on selleks valmistunud.
- Tutvu kriisideks valmistumise juhistega veebilehel www.olevalmis.ee või samanimelises „Ole valmis!”.