Riigikohus mõistis Olerexi lõplikult süüdi
Avaldatud: 28 november, 2024Riigikohtu otsusega jõustus Keskkonnaameti otsus, mis mõistis Olerexi süüdi liiga väikse hulga biokütuse turule toomises 2022. aastal. Teine järjestikune biokütuse nõude rikkumine toob ettevõttele 300 tuhande euro suuruse hiigeltrahvi.
Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra ütles, et biokütuse osakaalu nõude eesmärk on muuta kütuseäri puhtamaks. „Nõue pakkuda tarbijale fossiilkütuste kõrval ka taastuvatest allikatest pärinevaid kütuseid on seatud selleks, et leevendada kliimamuutuseid ja muuta keskkonnasõbralikumaks väga suure mõjuga valdkonda ehk kütuseäri. Tänane riigikohtu otsus näitab, et Keskkonnaamet on nende nõuete jõustamisel õigel teel,” ütles Vakra.
Möödunud aasta detsembris mõistis Keskkonnaamet väärteomenetluse otsusega Olerexi süüdi biokütuste osakaalu kohustuse täitmata jätmise eest 2022. aastal. Amet heitis kütuseärile ette seda, et müüdud kütuste hulgas ei olnud piisavalt taastuvatest allikatest pärinevaid kütuseid. Tänase riigikohtu otsusega jõustus süüdimõistev otsus, millega riigikohus määras karistuseks 300 tuhat eurot trahvi. 2021. aasta rikkumise eest karistas Keskkonnaamet ettevõtet 12 tuhande euro suuruse trahviga, ka see otsus jõustus pärast pikka kohtuvaidlust.
„Keskkonna arvelt kokku hoidmine ei tohiks ära tasuda. Biokütuse osakaalu nõude kohustuse rikkumised mõjutavad nii ausat konkurentsikeskkonda kui meie kõigi tuleviku elukvaliteeti. Iga järgmine rikkumine peab tooma karmima karistuse, sest lõplik eesmärk on tagada nõuete täitmine,” ütles Vakra. „Eesti kütusemüüjad ongi viimastel aastatel teinud taastuvatest allikatest pärineva kütuste tarbijale varasemast paremini kättesaadavaks. Pilt läheb järjest paremaks ja meie jätkame tööd selle nimel, et reeglid oleksid selgemad, arusaadavamad ja rikkumised saaksid karistatud.”
Biokütuse osakaalu nõuded tulenevad vedelkütuse seadusest ja atmosfääriõhu seadusest ning sätestavad, et vähemalt 7,5% tarbimisse suunatud vedelkütustest peavad olema toodetud jätkusuutlikult ning seeläbi väheneks õhku paisatavate kasvuhoonegaaside hulk. Nõuete täitmiseks on kütusemüüjal mitu valikut, näiteks võib kasutusele võtta transpordis kasutatava biogaasi, kaasata päikese- või tuuleenergiat või pakkuda tarbijatele fossiilsest naftast valmistatud diislikütuse alternatiivina teise põlvkonna biodiislit ehk HVO-d.