Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Riigikohus

Ringkonnakohus tunnistas eelmise aasta märtsis Hillar Tederi, Mihhail Korbi ja Eesti Keskerakonna mõjuvõimuga kauplemises süüdi. Riigikohus jättis ringkonnakohtu otsuse Porto Franco kohtuasjas muutmata, kuid täiendas otsuse põhjendusi.

2020. aasta veebruaris pakkus Hillar Teder Eesti Keskerakonnale annetust ja soovis vastuteeneks, et erakonna peasekretär Mihhail Korb kasutaks mõjuvõimu Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti üle. Teder soovis jõuda kiiresti kompromissini temaga seotud OÜ Porto Franco ja linnavalitsuse vahel servituudi tasu üle peetavas vaidluses, kuna servituudi seadmise taga seisis 100 miljoni euro suuruse laenulepingu sõlmimine. Riigikohus nõustus ringkonnakohtuga, et mõjuvõimuga kauplemise kokkulepe sõlmimine Hillar Tederi ja Mihhail Korbi vahel on tõendatud.

Riigikohtu kriminaalkolleegium rõhutas, et karistatav on sellise kokkuleppe sõlmimine, kus vara või muu soodustuse lubaja või andja usub (vahest ka ekslikult), et seeläbi õnnestub tal saada ametiisikult mingisugune enda jaoks kaalukas eelis. Hoolimata eesmärgi saavutamisest,  õõnestab juba ainuüksi sellise kokkuleppe sõlmimine usaldust avaliku võimu aususe vastu.

Riigikohus selgitas, et isiku mõjuvõim teise üle võib tuleneda tema ametipositsioonist või sotsiaalsest staatusest. Kuigi võib järeldada, et võime ametiisikut mõjutada on eelkõige temast kõrgemal positsioonil paikneval või tema lähikonda kuuluval isikul, võib see võime olla ka muul isikul. Kolleegiumi hinnangul põhjendas ringkonnakohus veenvalt, et Mihhail Korbil oli võimalik mõjutada linnapea tahet ja otsustusi sõnaõiguse tõttu erakonna juhtimises.

Riigikohus ringkonnakohtu otsust ei muutnud, seega jäid kehtima toona mõistetud karistused. Ringkonnakohus karistas Hillar Tederit 1 aasta 5 kuu ja Mihhail Korbi 1 aasta 2 kuu pikkuse tingimisi vangistusega. Keskerakonda karistati 750 000 euro suuruse rahalise karistusega, mida suurendati varasema otsusega mõistetud karistuse kandmata osa võrra ja liitkaristuseks mõisteti erakonnale rahaline karistus 1 000 000 eurot.

Keskerakonna kaitsjad heitsid ringkonnakohtule ette, et karistusmäära valikul ei arvestatud erakonna varalist seisu. Riigikohus selgitas, et kuna karistusega soovitakse põhjustada süüdlasele reaalselt tajutavaid kitsendusi ja kadusid, tuleb isiku karistustundlikkust hinnata karistuse kohaldamise aja seisuga. Vaadates erakonna 2023. aasta tulusid ja kulusid ei ole 750 000 euro suurune rahaline karistus kolleegiumi hinnangul ülemäärane.

Kohtuotsusega saab tutvuda Riigikohtu veebilehel. Loe ka Riigikohtu kriminaalkolleegiumi kohtuniku Hannes Kirise selgitusi.

Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern:

Riigikohtu otsus kinnitab, et poliitika ja äri kokkupuutepunktides ei ole kohta mistahes hämaratele või kuritegelikele skeemidele – õiguskaitseasutused näevad need läbi ja toovad õigusemõistmiseks kohtu ette. Meil on hea meel, et Riigikohus andis mõjuvõimuga kauplemise kohta selgeid sõnumeid ja suuniseid. Need annavad õiguskaitseasutustele juhiseid ka edasiseks korruptsioonivastaseks võitluseks.

Selles kriminaalasjas jõudis maakohus esmalt teistsuguse õigusliku hinnanguni, sest ei pidanud kaudseid tõendeid süüdimõistmiseks piisavaks. Nii ringkonnakohus kui ka Riigikohus jõudsid aga tõendite hindamisel selgele ja prokuratuuriga samale seisukohale – Hillar Teder ja Mihhail Korb olid omavahel kokku leppinud, et vastutasuks erakonna rahalise toetamise eest kasutab Keskerakond Porto Franco servituudiküsimuse lahendamiseks mõjuvõimu Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti üle.

Õiguslikud vaidlused mitmes kohtuastmes ja kohtunike erinevad seisukohad ilmestavad veenvalt, kui keeruline on peitkuritegude kohta tõendite kogumine ning et tihti tulebki süüdistust tõendada kaudsete tõenditega. Tallinna Ringkonnakohtu ja Riigikohtu seisukohad kinnitavad, et kui kogutud on küllaldaselt kaudseid tõendeid ja sündmuste käigu saab nende põhjal taastada, on ka sellisel juhul võimalik korruptsioonikuritegusid tõendada. See on oluline, sest ükskõik kui hästi keegi oma tegu varjata püüab, peab korruptsiooni suhtes valitsema nulltolerants. Mitte kellelgi ei tohi suhtluses riigi või kohaliku omavalitsusega tekkida teiste ees ebaausat eelist seetõttu, et ta kedagi tunneb või rahaliselt toetab.

Seetõttu on prokuratuuri hinnangul igati põhjendatud, et Riigikohus karistas Keskerakonda miljoni euro suuruse rahalise karistusega, Hillar Tederit ja Mihhail Korbi tingimisi vangistustega.

Viimased uudised