Riigikogu liige saatis ERRi juhile terava kirja
Avaldatud: 7 jaanuar, 2025Riigikogu liige Priit Sibul andis teada, et saatis ERRi juhile kirja seoses aastavahetuse programmiga Eesti Televisioonis.
Sibul edastas sotsiaalmeedias järgmise info:
Saatsin hommikul ERRi juhile alljärgneva kirja:
Austatud rahvusringhäälingu juhatuse esimees Erik Roose
Pöördun Teie poole seoses ETV saatega „Pidu Draamas ja Estonias”, mis pärast vana-aasta õhtul eetris olekut on avalikkuses palju tähelepanu pälvinud.
Saate toimetaja Karmel Killandi kirjutas saate sisu kommenteerides nõukogu liikmetele: „ERRi eesmärkideks on toetada eesti keele ja kultuuri arengut ning aidata kaasa ühiskonna sotsiaalse sidususe kasvule. Meie kultuuriruum on kirju – siia mahuvad nii erinevad religioonid, peremudelid, kunstivormid kui loomulikult ka etendused. Selle kirjususe Eesti inimesteni toomine ongi see, mida ERR teeb ja seda aastaringselt, mitte ainult aastalõpuprogrammis.”
Nagu saate järelkajast näha, siis räigel moel naisi ja emasid mõnitanud saade ühiskonna sotsiaalset sidusust ei kasvatanud. Sellest johtuvalt on mul identiteedikabaree näitamise kohta Teile mõned küsimused:
• Millist eesmärki täitis tavapärasel AK ajal vana-aasta õhtu teleprogrammis „Drag Show” etendusest tehtud saade, kus näidati munni*? Kas teie hinnangul said seatud eesmärgid saate tegemise ja näitamisega täidetud?
• Miks ja kes otsustas just sellest etendusest teha saate, mille üks toimetajastest – Karmel Killandi – on ERRi elamussaadete peatoimetaja? Kas on teada, milliseid etendusi veel kaaluti?
• Mida on õpitud 2023 jõuluprogrammi tellitud „Kinoteatri” õppetunnist, kui ERRi juhtkond pidas vajalikuks enda suunas tehtud kriitikat eetrisse mitte lubada?
Mina ise kommenteerisin Delfile 2023. aastal „Kinoteatri” õppetundi nõnda: „Näen probleemi pigem selles, et solvati üleüldiselt ja teiseks, et mida siis täpselt telliti ja miks viimasel hetkel rahulolematud oldi. Seda, et ERRi saates ei sõimata rahvusringhäälingu juhte, ma iseenesest veidraks ei pea.”
Jään ka sel korral sama seisukoha juurde, et näen probleemi selles, kui solvatakse üleüldiselt ja ei pea põhjendatuks, et ERR üleüldist solvamist tellib või toodab.
Millised on teie järeldused ja tegevused, et suurema või ka väiksema ühiskonna osa solvamist ei nähtaks ERRis sotsiaalse sidususe kasvule kaasa aitamisena?
*Tavaliselt ma taolist sõnavara ei pruugi, aga kuna seda näidati saates tavaliselt parima vaadatavusega AK ajal ETVs, siis mul ei jää saate kirjeldamisel muud üle, kui seda sõna kasutada. Kui kõlbas eetrisse, siis küllap kõlbab ka pöördumisse?
Austusega
Priit Sibul
ERR nõukogu liige
Riigikogu Isamaa fraktsiooni liige