Reservväelased õpivad kasutama uusi soomukeid
Avaldatud: 7 mai, 20252. jalaväebrigaadi reservväelased teevad õppusel Siil 2025 endale selgeks hiljuti brigaadi käsutusse saabunud soomukid ARMA ja NMS.
„Peamiselt õpivad siin autojuhid, kes on varasemalt kokku puutunud veokite juhtimisega, kuid nüüd saavad nad teha uute soomukitega esimesed sõidud. Uued soomukid on 2. jalaväebrigaadile väga olulised, sest me oleme nüüd võimelised terve pataljoni suuruse üksusega välja liikuma ning sooritama erinevaid manöövreid,” ütles reservväelasi õpetanud nooremveebel Merlis Muusikus. „Lisaks pakuvad ARMA soomukid rohkem kaitset ja külma ilmaga on mugavam minna sooja soomukisse kui külma DAF-i kasti.”
2. jalaväebrigaad sai nii 6×6 veoskeemiga ARMA kui 4×4 veoskeemiga NMS soomukid kätte käesoleva aasta märtsis. Türgist hangitud soomukid on kohandatud Eesti vajadustele ning relvastatud 12,7mm kuulipildujaga.
Ajateenijad said uusi soomukeid hakata kasutama juba varakevadel. „Sellega oleme saanud harjutada juba viimased kolm kuud ja mulje on väga hea. See on selline rammune, kindlasti parem kui see, mis meil varem oli. Jalavägi saab palju kiiremini liikuda, maastikuläbivus on kõvasti parem ja kui üleval on meil sama relv, siis see keerab ja sihtur on ise rohkem kaitstud,” ütles ajateenija nooremseersant Robin Rattasep.
Eesti üksustest osalevad õppusel Siil 2025 kaitseväe peastaap, diviisi staap ja diviisi allüksused, samuti küberväejuhatus, toetuse väejuhatus, merevägi ja õhuvägi, erioperatsioonide väejuhatus, kaitseväe luurekeskus, sõjaväepolitsei, Kaitseväe Akadeemia ning Kaitseliit, lisaks on õppusel esindatud NATO lahingugrupp Eestis ja NATO eelpaigutatud staabielement Eestis.
Lisaks osalevad õppusel enam kui kümne liitlas- ja partnerriigi üksused. Esindatud on Ühendkuningriik, Prantsusmaa, USA, Kanada, Läti, Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola ja Portugal. Vaatlejaid ja instruktoreid liitub õppusega ka Jaapanist, Iisraelist ja Ukrainast.