Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Eile õppusele Siil 2025 kogunenud diviisi suurtükiväepataljoni tulepatarei ja 1. jalaväebrigaadi õhutõrjepataljoni reservväelased formeerusid sel korral tavapärasest erinevalt hajutatud asukohtades, eemal pataljonide rahuaegsest paiknemisalast kaitseväe Tapa linnakus.

„Meie üksuse jaoks on hajutatult maastikul formeerimine esmakordne. Vajalik on harjutada formeerimist nii linnakus kui ka maastikul, kuna sõjaolukorras meil ei pruugi olla võimalik üksust linnakus formeerida,” rääkis suurtükiväepataljoni tulepatarei ülem kapten Mari-Li Kapp. Metsa varjus said reservväelased kätte nii oma varustuse kui relvad.

„Hajutatud formeerimise peamine eesmärk on tõsta üksuse hukukindlust. Selleks toome varustuse maastikule kindlasse punkti, kust üksus selle kätte saab,” ütles õhutõrjepataljoni veebel, staabiveebel Kainar Kruus. Kruusi sõnul ootab reservväelasi järgnevalt ees käsitulirelvade normaaljooksule seadmine, seejärel tulevad laskeharjutused õhutõrjerelvadega.

„Tahan enda oskused meelde tuletada, sest praegused ajad on, nagu nad on – see kõik tuleb kasuks,” rääkis õhutõrjepataljoni reservväelane kapral Rasmus Strastin uut varustust kätte saades.

Suurtükipataljoni tulepatarei ülema sõnul tuletatakse reservväelastele esmalt meelde sõduri baasoskused ja käsitulirelvade käsitsemine. Sellele järgneb raskekuulipilduja laskeharjutus liikuva K9 Kõu tornist.

„Osale reservväelastest on liikursuurtükk K9 veel uus, kuna nad on väljaõppe saanud varasema suurtükiväe relvaga haubits FH-70,” sõnas kapten Kapp, lisades, et üksused on saanud vajaliku ümberõppe uuele relvastusele orienteerumiseks juba enne tänavuse Siili algust, kuid nüüd on võimalus omandatu maastikul taktikaliselt läbi harjutada.

Siilile saabunud suurtükiväepataljoni reservväelane kapral Henrik Lainvoo selgitas, et tema õppis ajateenistuses kasutama 144 mm kaliibriga järelveetavat suurtükki FH-70. „Ehk siis neid relvi, mis me saatsime Ukrainale pärast Venemaa algatatud täiemahulise sõja algust,” ütles Lainvoo, kelle sõnul on ümberõpe K9-le sujuvalt läinud. “„Suurtükk on suurtükk – see tähendab, et printsiibid on samad,” lisas kapral Lainvoo.

Suurtükiväepataljoni peamine ülesanne sõjaajal on jalaväe- ja soomusüksuste kaudtulega toetamine.

Õhutõrjepataljon tegeleb õhuseirega ja õhurünnakute tõrjumisega maapinnalt. Selleks on nende käsutuses rakettidest ja kahuritest koosnevad relvasüsteemid.

Õppus Siil 2025 on kaitseväe selle aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui liitlasriikide sõdurid.

Viimased uudised