Relvad käes, valmistuvad reservväelased Siil 2025 õppelahinguteks
Avaldatud: 6 mai, 2025Kaitseväe õppusele Siil 2025 kogunenud reservväelased alustasid väljaõppetsüklit, mille jooksul tuleb uus varustus sisse kanda ja vanad oskused teravaks lihvida. Nädala pärast algavad õppelahingud, kus vahepeal omandatu proovile pannakse.
„Reservväelased on kindlasti midagi ära unustanud aga see tuleb kiiresti meelde,” rääkis Kalevi jalaväepataljoni ülem kolonelleitnant Argo Sibul. „Ma ei kahtle selles, et me reede õhtuks oleme enam-vähem samal tasemel, kus on mul kogu ülejäänud pataljon. Ja see on minu jaoks väga hea näitaja.”
Kaks korda Afganistanis ja korra Malis välisoperatsioonil teeninud Argo Sibula sõnul aitab lahingukogemus väljaõpet fokusseerida. „Selle piiratud aja jooksul tuleb teha ainult olulisi asju. Me tegeleme ainult sellega, mida meil on hiljem lahinguväljal vaja,” ütles Sibul.
Paljud Kalevi jalaväepataljoni reservväelased, sarnaselt suuremale osale kogu 1. jalaväebrigaadi üksuste reservväleastest, rihtisid oma relvad täpseks juba esmaspäeval – kohe pärast varustuse kättesaamist. Uus päev viis nad taas kaitseväe harjutusalale.
„Samal ajal, kui osad mehed veel lasevad ja erialamehed valmistuvad laskmisteks, käime üle baasteadmised, mida on jagudel vaja. Ehk sihtmärgi osutamine, et kaasvõitlejatele selgeks teha, kus vastane asub ning formatsioonid, et metsa vahel liitumine oleks organiseeritud,” ütles Kalevi jalaväepataljoni kompaniiülema abi, nooremleitnant Jürmo Rooma.
Tema ümber koondunud rühma- ja jaoülemad vaatasid kividest improviseeritud mudelilt, kuidas Rooma jalaväejao formatsioone tutvustas. Mõni hetk hiljem andsid nad värskelt meelde tuletatud teadmised sõduritele edasi.
„Ma kandsin viimati vormi kaks aastat tagasi. Ja põhimõtteliselt kogu meie jagu on kohale tulnud,” ütles Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas õppiv reamees Joosep Soasepp. Kaitseväe teenistuses on ta täpsuslaskur. „Kõige enam ootan ma, et saaks uusi relvi proovida,” lisas ta.
Samas kompaniis teeniv reamees Herman Petrov saab järgmise kahe nädalaga meelde tuletada soomuki juhtimist. „Ma tundsin sellest puudust,” ütles tsiviilelus informaatikaga tegelev Petrov.
Samal ajal, kui paljud üksused on juba maastikul, jätkub formeerimine mitmes väeosas üle Eesti. Õppusel Siil 2025 osaleb kaitseväe peastaap, diviisi staap ja diviisi allüksused, samuti küberväejuhatus, toetuse väejuhatus, merevägi ja õhuvägi, erioperatsioonide väejuhatus, kaitseväe luurekeskus, sõjaväepolitsei, Kaitseväe Akadeemia ning Kaitseliit, lisaks on õppusel esindatud NATO lahingugrupp Eestis ja NATO eelpaigutatud staabielement Eestis.
Lisaks osalevad õppusel enam kui kümne liitlas- ja partnerriigi üksused. Esindatud on Ühendkuningriik, Prantsusmaa, USA, Kanada, Läti, Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola ja Portugal. Vaatlejaid ja instruktoreid liitub õppusega ka Jaapanist, Iisraelist ja Ukrainast.