Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riigikogu väliskomisjoni liige Raivo Tamme (Isamaa) sõnul tuleb Euroopa päeval teadvustada Tartu rahulepingut, milles kehastub üks Euroopa Liidu aluspõhimõtteid – rahvusvahelise õiguse ja riikide territoriaalse terviklikkuse austamine.
Tamm viitab pressiteate vahendusel, et Eesti iseseisvus on taastatud õigusliku järjepidevuse alusel, mille vundament on Tartu rahuleping. „Eesti riigi järjepidevust on tunnustanud kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. Seda kahetsusväärsem on rahvusvahelise õiguse valikuline tunnustamine idanaabri poolt, kes on Nõukogude Liidu lagunemise järel võtnud üle viimase positsioonid rahvusvahelistes organisatsioonides, kuid väldib Tartu rahulepingu kehtivuse tunnustamist,” selgitab Tamm. 
Raivo Tamm meenutas kaitseminister Jüri Luige poolt II Maailmasõja lõpu 75. aastapäeva kõnes esiletoodut, et sõja, küüditamise ja okupatsiooni eest põgenemise läbi kaotas Eesti kümne aasta jooksul alates ilmasõja algusest peaaegu veerandi oma sõjaeelsest elanikkonnast. „Sellele lisaks ei ole võimalik unustada meie idanaabri järjepidevaid rikkumisi rahvusvahelise õiguse ja Euroopa riikide territoriaalse terviklikkuse austamise küsimuses,” lisab Tamm, kelle sõnul on riikidevaheliste lepingute austamine üks põhiväärtustest, mis paneb alusel Euroopa Liidule kui vabade rahvusriikide liidule.
Euroopa päev on iga-aastane tähtpäev, millega pühitsetakse rahu Euroopas ja Euroopa ühtsust. Seda tähistab Euroopa Nõukogu 5. mail, Euroopa Liit 9. mail ja Ukraina mai kolmandal laupäeval. Euroopa Nõukogu Euroopa päev on ühtlasi Euroopa Nõukogu asutamise aastapäev.

Viimased uudised