PTA: Riskihinnangu põhjal on Eestis põllumajandusloomade näituste ja muude suveürituste korraldamisel risk suu- ja sõrataudi levikuks väike
Avaldatud: 12 aprill, 2025Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) poolt Riigi Laboruuringute ja Riskihindamise Keskuselt tellitud hinnangu põhjal on hetkesisuga risk taudi levikuks Eestis korraldatavate põllumajandusloomadega seotud suuremahuliste näitustega ja muude suveüritustega väike. Seda eeldusel, et põllumajandusloomadega seotud näitustel ja muudel suveüritustel järgitakse rangelt bioohutusnõudeid ning eksponeeritakse üksnes Eestist pärit loomi. Iga loomapidaja peab hindama oma riske ise ning võib vajadusel seada oma farmiga seotud piirangud.
Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna sõnul telliti riskihinnang, et jõuda selgusele taudi levikut ennetavate täiendavate meetmete põhjendatuses ning veendumaks, et põllumajandusloomadega seotud ürituste korraldamine oleks võimalikult ohutu. „Suured üritused nagu avatud talude päev, maamess, Luige maaelu näituslaat on kohe saabumas ning meelitavad kohale nii külastajaid kui ka loomapidajaid, kes soovivad oma põllumajandusloomi tutvustada,” selgitas Kalda hinnangu olulisust.
Hinnangul võeti arvesse suu- ja sõrataudi olukorda Euroopas, kehtestatud kaitsemeetmed Euroopa taudikolletes, nõutavate taudi sissetoomist vältivate kaitse- ja bioturvameetmete rakendamist ja muud olulised asjaolud. „Nende alusel on põllumajandusloomade näituste jt loomade eksponeerimisega seotud üritustega seotud suu- ja sõrataudi nakkuse leviku risk on hinnanud väikeseks ning hetkesisuga ei pea PTA põhjendatuks täiendavate piirangute seadmist. Seda eeldusel, et tegu on Eestist pärit loomadega, enne näitust või muul viisil näitamist on loomad veterinaararsti poolt terveks tunnistatud ning korraldaja või loomapidaja poolt järgitakse üldisi bioturvanõudeid,” selgitas Kalda.
Koostatud riskihinnangu põhiselt on vastuvõtlike loomade nakatumise risk suu- ja sõrataudi näitustel osalevate või farme külastavate inimeste vahendusel väga väike arvestades, et lähimad taudipuhangud on Eestist enam kui 1000 km kaugusel. On vähetõenäoline, et ettevõtmisi külastavad inimesed nakatunud aladelt Slovakkiast ja Ungarist, kuivõrd antud riigid pole ka Eesti elanike peamised turismisihtriigid.
Kalda rõhutas, et otsuse langetab ikkagi ürituse korraldaja või loomapidaja. „Vaieldamatult on otsus, kas üldse ettevõtmist korraldada või külalisi oma majapidamisse lubada, näituste korraldaja või loomapidaja teha, vastavalt omapoolsele ohu tajule.”
Tõendatult saab peetavate loomade igasugust nakatumise riski vähendada mitmete bioturvameetmete samaaegsel rakendamisel, nagu näiteks:
- loomadele tervise ülevaatuse tagamine enne näitusele toomist või enne näitamist farmis;
- loomade näitamise ala füüsiline eraldamine muust näitusealast;
- otsese ja kaudse kontakti vältimine erinevatest karjadest pärit loomade vahel;
- inimeste sisenemisel näituse territooriumile/loomanäituse alale või farmi jalanõude ja käte desinfitseerimine;
- inimeste ligipääsu piiramine loomadele;
- puhastamine ja desinfitseerimine – transpordivahendid, mis sisenevad näituse territooriumile desinfitseeritakse;
- keeld välisriigist saabunud isikutel osaleda looma-näitusel/farmikülastusel enne 48 tunni möödumist Eestisse saabumisest;
- keeld külastajatele tuua näituse territooriumile/farmi toiduaineid.
Siinjuures tuleb meeles pidada, et riskihinnang tugineb hetkeolukorrale. Dokument kirjeldab juhud, mil on asjakohane suu- ja sõrataudi leviku riski arvestades näitused või ära jätta ning millal tuleb koostada uus hinnang ja ka vastavalt reageerida.
Suu- ja sõrataudiga seotud info, sh leviku, kliinika ning juhised ja soovitused on leitav ameti veebilehel.