PTA möödunud aasta kartulisaagi seire: Viljandimaal leiti kartuli-ringmädanikku
Avaldatud: 2 aprill, 2025Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) viis talveperioodil läbi iga aastase ohtlike kartulikahjustajate seire, mille käigus kontrolliti 46 kohaliku tarbekartuli tootja möödunud aasta saaki. Seire tulemusel leiti vaid üks kartuli-ringmädaniku haiguskolle Viljandimaal.
PTA taimetervise- ja paljundusmaterjali osakonna nõunik Mart Kinkari sõnul teeb amet igal aastal kohalikes tarbekartuli hoidlates seiret, et kontrollida möödunud aasta kartulisaaki. „Kontrolliti 5 erineva ohtliku kahjustaja esinemist – kartuli-ringmädanik (Clavibacter sepedonicus), kartuli-pruunbaktermädanik (Ralstonia solanacearum), kartulivähk (Synchytrium endobioticum), Epitrix spp. ja Thecaphora solani. Leiti ainult üks kartuli-ringmädaniku haiguskolle Viljandimaal, kust seda kahjustajat on leitud ka varem,” selgitab Kinkar.
Bakterhaigus võib kartulis peituda ilma haigustunnuseid avaldamata
2025. aasta seire käigus kontrolliti 46 tarbekartuli tootjat ning erinevatest kartulipartiidest võeti kokku 99 mugulaproovi kartuli-ringmädaniku ning kartuli-pruunbaktermädaniku määramiseks.
„Kuna bakterhaigus võib kartulis peituda ilma haigustunnuseid avaldamata, võetakse mugulaproovid haigustekitajate laboratoorseks määramiseks. Teiste kahjustajate tuvastamiseks uuritakse kartulimugulaid kõigepealt visuaalselt ja laboriproovid võetakse vaid kahjustustunnuste esinemise korral,” täpsustab Kinkar. Proove analüüsitakse Maaelu Teadmuskeskuse (METK) taimetervise ja mikrobioloogia laboris.
Poest ostetud toidukartulit maha panekuks kasutada ei tasu
Kartuli-ringmädanikku on Eestis leitud ka varem. „Alates 2010. aastast on ringmädaniku haiguskollete arv Eestis märgatavalt vähenenud, viimati tuvastati ringmädaniku haiguskolle eelmisel aastal Viljandimaal. Kartuli-pruunbaktermädanikku Eestis kasvatatud kartulil avastatud ei ole,” ütleb Kinkar. Küll aga on nii kartuli-pruunbaktermädanikku kui ka kartuli-kiduussi leitud üksikutel juhtudel sisse toodud toidukartulist. „Seetõttu ei ole poest ostetud toidukartuli kasutamine maha panekuks kindlasti soovitatav ja seda tuleb vältida,” toonitab spetsialist.
Tarbekartuli tootjad peavad igal aastal sertifitseeritud seemnekartuliga istutusmaterjali uuendama
Tarbekartuli tootjatele tuletab PTA meelde, et igal aastal tuleb uuendada 20 protsenti istutusmaterjalist sertifitseeritud seemnekartuliga, mis tagab kõrge kvaliteediga saagi ning aitab tõkestada kartuli ringmädaniku ja teiste karantiinsete kartulikahjustajate levikut. „Sertifitseeritud seemnekartul on läbinud mitmekordsed kontrollid enne, kui see jõuab pakendatult tarbekartuli tootjateni ja jaemüüki. Pakendid on varustatud etiketiga, mis tõendab, et tegemist on õige sordiga ning et mugulad on ohtlikest taimekahjustajatest vabad,” selgitab Kinkar.