Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Loomavõtmisega kaasneb suur hulk emotsioone. Ära emotsioonidetulvas unusta, et lisaks loomale saad kaasa hulga vastutust ning loomale ei piisa ainult veekausist ja väikesest nurgast Sinu kodus. Mõtle, kas suudad oma lemmikule pakkuda kõike, mis ta eluks vajab. Loomatervise ja -heaoluosakonna peaspetsialist Carol Laurimaa toob välja 9 tähelepanekut, millele mõelda enne lemmiku võttu.

1. Tutvu liigi ja tõu eripäradega

Loomad erinevad üksteisest temperamendi, liikumisvajaduse ning hooldamise raskuse poolest. Pööra tähelepanu karva, naha ja küünte hooldamisele, liikumisvajadusele, toitumisele jm, mis on looma jaoks eluliselt tähtis. Näiteks on mõned koerad aretatud spetsiaalselt töö tegemiseks, mis tähendab, et nende vajadus vaimse ja füüsilise stimulatsiooni järele võib olla palju suurem, kui nendel koertel, kes on aretatud seltsikoerteks. Uuri looma liigi ja tõu kohta internetist, kasvatajatelt, veterinaaridelt ning veendu, et loom sobib Sinu pere elustiiliga.

2. Arvesta, et loom tähendab kulutusi

Looma võttes pead olema valmis rahalisteks väljaminekuteks. Looma tervise jälgimiseks käi temaga regulaarselt loomaarsti juures. Lisaks tavapärasele tervisekontrollile tuleb loom vaktsineerida marutaudi ja levinumate nakkushaiguste vastu. Sellega tagad ka oma pereliikmete elu ja tervise. Lisaks vajab loom täisväärtuslikku toitu ja regulaarset parasiiditõrjet. Alati tuleb olla valmis ootamatusteks, kus loom võib mõne tervisemure korral vajada erakorralist veterinaarabi. Arvesta, et veterinaarabi võib olla väga kulukas. Uuri kindlasti ka lemmiku kindlustamise võimalusi.

3. Ole valmis pikaks pühendumiseks

Pea meeles, et lemmikloom jääb Sinuga aastateks. Olenevalt liigist võib looma eluiga varieeruda mõnest aastast kuni paarikümne aastani või kauemgi. Mõtle läbi, kas oled valmis ja suudad talle pakkuda oma hoolt ja tähelepanu kogu tema eluea. Ka siis, kui oled kodunt eemal, nt reisil või vajad ise hoolt ja abi.

4. Mõtle, kas loomale on tagatud kõik eluks vajalikud tingimused

Mõtle läbi ja uuri, millist keskkonda loom eluks vajab. Looma jaoks peaks olema loodud koht, kus oleks olemas tema heaoluks vajalik ning ta saaks rahulikult puhata. Enne looma võtmist tee selgeks, mida lemmik täpsemalt vajab ning soeta kõik vajalik juba enne looma ostu. Veendu enne looma võttu, et pereliikmetel poleks looma vastu allergiat ning uus lemmik sobiks ka peres juba olevate lemmikloomadega.

5. Lemmik vajab hoolt

Lemmikloom vajab igapäevast hoolt, mis hõlmab endas looma toitmist, hooldamist, suhtlust ning liigist olenevalt vaimset ja füüsilist tegevust. Ole enda suhtes aus, kas Sul on aega ja võimalusi, et pakkuda seda kõike oma tulevasele lemmikule.

6. Ka lemmik vajab kasvatust

Loomal ei ole teadmist, millised on meie ootused või ühiskonnas kokkulepitud reeglid. Seega on Sinu ülesanne õpetada loomale, kuidas erinevates situatsioonides käituda – üksi olles, teiste loomade või inimestega kohtudes. Ka hädalkäimine vajab tihti kannatlikkust ja juhendamist.

7. Kindlusta oma tagala

Enne looma võtmist tee kindlaks oma tugisüsteem. Juhul kui lähed reisile või haigestud ootamatult, vajab loom jätkuvalt hoolt. Harjuta lemmikut inimeste ja keskkonnaga, kuhu annad looma vajadusel hoida. Juhul, kui Sinu eemalolekul loom haigestub, siis taga, et hoidjal on käepärast veterinaararsti kontakt ja võimalus arstile pöördumiseks.

8. Tõuloom on põhjusega kallim?

Pea meeles, et tõupaberitega loomadel on tihti põhjusega kõrgem müügihind. Eetiline kasvataja teostab vanematele põhjalikud terviseuuringud, loovutatavad loomad on veterinaararsti poolt eelnevalt üle vaadatud ning neile on teostatud vajalikud protseduurid (vaktsineerimine, parasiiditõrje), loomadel on olemas vajalikud dokumendid (tõutunnistus, mis kinnitab looma päritolu, vaktsineerimistunnistus). Uue omanikuna antakse sulle kaasa juhend ja soovitused. Siiski ei tohiks lähtuda ainult looma hinnast, vaid alati tuleb uurida müüja tausta, tutvuda looma vanematega ning keskkonnaga, kus loom on üles kasvanud. Kindlasti ei tohi ostu sooritada parklas või tanklas. Vältimaks ebameeldivusi, uuri kindlasti tausta ka siis, kui tegemist on maineka kasvatajaga.

9. Kutsikas või järelturg?

Juhul kui Sinu jaoks ei ole oluline looma vanus, siis paku kodu mõnele täiskasvanud loomale, kellel mingil põhjusel seda päris oma kodu veel pole. Võttes täiskasvanud looma, on tihti juba raske töö ära tehtud ning looma õpetamise ja sotsialiseerimisega saab jätkata sealt, kus eelnev omanik pooleli on jäänud. Lisaks sellele on võimalus pakkuda kodu loomale, kes seda väga vajab ning aidata selliselt kaasa kodutute loomade hulga vähendamisele.

Viimased uudised