Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pixabay

Sotsiaalmeedia mõjul on kasvanud nende laste ja noorte hulk, kes huvituvad kosmeetikast ja nahahooldusest. Südameapteegi proviisori Gerda Nelise sõnul ei sobi aga reeglina täiskasvanud inimestele mõeldud kosmeetika- ja nahahooldustooted lastele ja noorukitele, kellele kehtib reegel – mida vähem, seda parem.

„Niinimetatud „Sephora kids” ehk kosmeetikatooteid kasutavate laste fenomen tõstatab küsimusi laste varajase kokkupuute kohta ilutoodetega. Laste nahk on oluliselt õrnem ja tundlikum kui täiskasvanutel ning kemikaalid, mida ilutooted sageli sisaldavad, võivad põhjustada ärritust, allergiaid ja nahaprobleeme,” lausus Nelis.

Tema sõnul võib noorte varajane kokkupuude kosmeetikatoodetega häirida naha loomulikku tasakaalu ja kahjustada nahabarjääri. „Eriti ohtlikud on tooted, mis sisaldavad tugevaid lõhna-, säilitus- ja värvaineid. Kui lastel pole veel täielikult välja kujunenud arusaama ja teadmiseid oma naha hooldusest, võivad nad kergesti tooteid üle kasutada või kasutada neid ebasobivalt,” selgitas proviisor, lisades, et siinkohal on oluline vanemate roll.

Lapseeast teismeikka jõudmisel toimub nahas mitmeid olulisi muutusi, mis on peamiselt seotud hormonaalsete muutustega.. Hormoonid, eelkõige androgeenid, hakkavad suurendama rasunäärmete aktiivsust, mille tagajärjel suureneb puberteedieas naha rasueritus. See võib muuta naha rasusemaks ja põhjustada ummistunud poore, mis omakorda soodustab akne teket.

Naha puhastamine aitab vistrike teket ennetada

„Lapse nahk on loomulikult elastne ning see ei vaja reeglina ekstra niisutust, piisab vaid regulaarsest puhastamisest. Kui laps jõuab teismeikka, võiks igapäevarutiini lisada ka kerge puhastusvahendiga naha igapäevase puhastamise rasust ning mustusest ja vajadusel niisutada nahka kreemiga. Kliinilised uuringud on näidanud, et naha igapäevane hoolikas puhastamine aitab uute vistrike teket ennetada,” tõi Südameapteegi proviisor välja.

Sageli soetavad vanemad noorukile esimesed nahahooldustooted siis, kui on tekkinud nahaprobleemid, näiteks vistrikud või akne. „Akne on peamiselt noorte ja teismeliste seas levinud nahaprobleem. Tegemist on kroonilise nahahaigusega, mis tekib, kui rasunäärmed erinevates keha piirkondades ummistuvad, rasu ei pääse naha pinnale ja selle tagajärjel tekib põletik. Nahal on silmaga nähatavad rasukorgid ehk komedoonid, milleks võivad olla mustpead, valgepead ja põletikulised komedoonid ehk pustulid. Akne ei piirdu alati näonahaga – seda võib sageli esineda ka seljal, kaelal ja rinnal, kus rasunäärmete tihedus on suurem,” lausus Nelis.

Akne puhul mängib rolli ka perekondlik eelsoodumus

Akne tekkepõhjusi on erinevaid, kuid arvatakse, et olulist rolli mängib perekondlik eelsoodumus. Aknet põhjustavate tegurite hulgas on muuhulgas rasunäärmete ummistumine, mille tõttu rasu ei pääse naha pinnale ning tekivad põletikulised paapulid ja pustulid. Samuti mängivad rolli keskkonnategurid: vale toitumine ja stress, kuum ja niiske kliima, liigne päevitamine, mõned ravimid, nahalt loputamata jäänud seep, üleliigne ja vale puhastusvahendite kasutamine ning hormonaalsed tegurid.

„Aknega ei pea leppima ega seda vaikselt kannatama. Olenevalt akne raskusest valitakse kas lokaalne ravi või süsteemne ja lokaalne ravi. Kerge või „tavalise” akne puhul saab abi küsida apteekrilt, kes annab nõu, kuidas nahka puhastada ja hooldada,” kutsus proviisor üles apteekrilt nõu küsima ning raskema akne puhul kindlasti dermatoloogi vastuvõtule pöörduda.

Akne puhul on oluline õige ja igapäevane nahahooldus:

  • Naha pesemine hommikuti ja õhtuti. Selleks võiks kasutada õrnatoimelist nahapuhastusvahendit, mis kantakse sõrmedega nahale ning hiljem loputatakse leige veega.
  • Nahka ei tohi liiga intensiivselt hõõruda.
  • Punne ei tohi pigistada, kuna see võib põhjustada infektsiooni lisandumist või armide teket.
  • Puhastusvahendi pH-tase võiks olla 5-7, et ei tekiks nahaärritust.
  • Naha puhastamise järel vajadusel kasutada niisutavaid kreeme naha kuivuse vähendamiseks.

Viimased uudised