Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Südameapteek

Festivalide hooaeg võtab hoogu. Et väikesed traumad, päikesepõletus ja teised suvised nuhtlused võimalikult vähe festivalirütmi häiriks, tasub üle vaadata ja veenduda, kas reisiapteegis on vajalik olemas. Südameapteegi proviisor Anneli Joa jagab nii suurtele kui väikestele festivaliväisajatele nõu.

Päikesekaitsekreem

Festivalide ajaks tuleks kotti pista päikesekreem. Õiget kreemi valides lähtu päikesekaitsefaktorist (SPF) ja arvesta, et 1 SPF annab umbes 20-minutilist kaitse ilma, et saaksid põletuse. Päikesekreem võiks olla vähemalt faktoriga SPF 15 ja laste puhul SPF 30. Tugevamat päikesefaktorit võiks kasutada näol, kus nahk on õrnem.

Päikesepõletust leevendav keem

Keegi ei taha päikese käes ära põleda, aga mõnikord see ometi juhtub. Päikesepõletuse korral rahustavad, niisutavad ja leevendavad valu aaloed, dekspantenooli või teepuuõli sisaldav geel, kreem või aerosool. Ekslikult arvatakse, et päikesepõletusele sobib määrida ka Panthenol vahtu, tegelikult teeb see hoopis kurja ja takistab naha jahtumist, mistõttu põletus hõlmab naha sügavamaid kihte.

Haavageel või plaastrid 

Ka väiksem haav tuleb katta kuna lahtiselt õhu käes võib see liigselt kuivada, mispärast paranemisprotsess aeglustub. Nii võib haava kergemini tekkida põletik ja armkude.

Klassikaliste plaastrite kõrval on eriti head abimehed haavaliim-spreid. Neid sobib kasutada pindmiste marrastuste ja haavade katmiseks. Kaitseb haava märjakssaamise, mustuse ja bakterite eest. Plaaster on läbipaistev, õhku läbilaskev ja veekindel. Kuna suvel tekib rohkem ville, oleks hea varuda ka mõni spetsiaalne, erineva suurusega villiplaaser ja abiks võib olla ka ville ennetav villipulk. Villiplaaster mitte ainult ei kata villi, vaid aitab ka sellel paraneda.

Sääse- ja parmutõrjevahend

Tüütud sääsed kuuluvad nii mõnegi festivali juurde. Putukatõrjevahendi valikul vali toode, mis aitab nii sääskede, parmude kui puukide vastu. Lastele mõeldud tooted sisaldagu pigem looduslikke koostisosi.

Sääsehammustuste leevendaja

Sääsehammustus ei ole ohtlik, aga ajab keha koledal moel kihelema ja sügelema. Sääsekuppusid sügada ei tohi, muidu võib nakkus haava sattuda. Kihelust ja punetust leevendab hammustusjärgne geel. Väiksematel sääsekuppudel saab kasutada ka spetsiaalseid hammustusjärgseid plaastreid. Mõningast leevendust putukahammustuse vastu annab ka teepuuõli.

Allergiatabletid ja meresoolalahus

Õietolm, putukate hammustused ja uued toidud võivad tekitada allergilisi reaktsioone. Sügeluse ja ärrituse leevendamiseks tuleks kaasas kanda allergiatablette, hüdrokortisoonsalvi paikseks määrimiseks ja meresoolalahust nina allergeenidest puhastamiseks.

Täiskasvanutele on apteegi käsimüügis erineva toimeainega allergiatablette, lastele sobib paremini siirup.

Seedemuresid leevendavad tooted

Kuna suvel on toidulaud mitmekesisem ja külluslikum, on oht seedevaevusteks. Sestap olgu suveapteegis ka aktiivsütt, gaasirohtu, seedeensüüme või kõhukinnistit. Laktoositalumatuse puhul paki kotti kindlasti ka laktaasiensüümi sisaldavad tabletid, kapslid või tilgad.

Ingverikapslid

Pikkade auto- ja meresõitudel võib kergesti halb hakata. Kui tead, et sul pole reisi-iivelduseks palju vaja, paki kaasa looduslikud ingveriekstrakti kapslid.

Valuvaigistid ja palavikualandajad

Täiskasvanutele sobivad paratsetamooli, deksketoprofeeni, naprokseeni, aspiriini või ibuprofeeni sisaldavad tabletid. Lastele paratsetamooli siirup või küünlad ja ibuprofeeni sisaldav siirup. Julgelt küsi nõu apteekrilt, kes aitab sul sobiva välja valida.

Pohmelliplaastrid ja -kapslid

Kui festivali meeleolus alkoholi juua, tasub juba enne pidu mõelda, kuidas vältida peojärgse hommiku pohmelust. Pohmelliplaastrid taastavad organismi vajalike vitamiinide ja toitainete varu ning leevendavad halba enesetunnet, peavalu ja iiveldust. Kui alkoholi tarbida, siis ikka mõõdukalt.

Viimased uudised