Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: AdobeStock

Kas teadsid, et sinu soolestikus elab miljardeid mikroorganisme, sealhulgas imepisikesi baktereid, mis mõjutavad sinu tervist rohkem, kui oskad arvata? Näiteks probiootikumid, mis on tuntud ka kui kasulikud bakterid, paiknevad just sinu seedesüsteemis.

Kuigi sõna „bakter” võib sageli tekitada seoseid haigustega, on probiootikumid suurepärane näide sellest, et kõik bakterid ei ole kahjulikud. Mitmed teadusuuringud on kinnitanud, et probiootikumid aitavad taastada soolestiku loomulikku tasakaalu ja võivad leevendada mitmesuguseid terviseprobleeme – alates seedehäiretest kuni meeleolukõikumisteni.

Mis on probiootikumid?

Probiootikumide peamine ülesanne on hoida ja taastada soolestiku mikrofloora tasakaalu. Tervislik mikrofloora mängib olulist rolli seedimises, toitainete omastamises ning immuunsüsteemi tugevdamises. Kui see tasakaal on häiritud – näiteks antibiootikumide kasutamise, stressi või vale toitumise tõttu – võivad tekkida seedeprobleemid ja üldine tervise halvenemine. Siin tulevadki appi probiootikumid, mis aitavad taastada soolestiku tasakaalu ja toetada organismi kaitsevõimet.

Probiootikumid seostuvad tavaliselt kahe peamise bakterite tüübiga: Lactobacillus ja Bifidobacterium. Need bakterid esinevad looduslikult hapendatud toitudes nagu jogurt, keefir, hapukapsas ja kimchi. 

Probiootikumid antibiootikumikuuri ajal

Antibiootikumid on vajalikud ravimid, mis aitavad võidelda kehas olevate infektsioonide vastu ning hävitavad tervisele kahjulikke mikroorganisme. Paraku ei tee need ravimid aga vahet, kas tegu on kahjulike või meie organismile kasulike bakteritega. Selle tulemusena võib antibiootikumide tarvitamine põhjustada soolestiku mikrofloora tasakaaluhäireid, mis väljenduvad tihti kõhulahtisuse ja muude seedimisprobleemidena.

Probiootikumide kasutamine antibiootikumiravi ajal ja järel aitab taastada soolestiku loomuliku tasakaalu ning vähendab kõrvaltoimete tekkimise ohtu. Probiootikumid aitavad taastada soolestikus kasulike mikroorganismide tasakaalu, vähendades seedetrakti häirete tõenäosust ja toetades kiiremat paranemist.

Probiootikumid toidus ja joogis

Probiootikume saab organism omastada nii naturaalsest toidust kui ka toidulisanditest. Lihtsaim ja parim viis on tarbida fermenteeritud toite, kus probiootikumid esinevad looduslikul kujul. Tuntumad neist on jogurtid, mis sisaldavad elusaid baktereid nagu Lactobacillus ja Bifidobacterium. Ka keefir sarnaselt jogurtile on heaks probiootikumide allikaks.

Probiootikume leidub lisaks jookidele ka toitudes, nagu hapukapsas ja kimchi. Hapukapsa valimisel tasub tähele panna, et see oleks toore ja naturaalselt hapendatud. Ja kui hapukapsas on meile juba vana tuttav, siis kimchi võib tunduda pisut eksootilisem. 

Kimchi on nimelt traditsiooniline Korea hapendatud köögiviljaroog, mis valmistatakse tavaliselt Hiina kapsast ja redisest, kuid see võib sisaldada ka muid köögivilju. Kääritamise käigus tekivad probiootilised bakterid, nagu Lactobacillus, mis teevad kimchi mitte ainult maitsvaks, vaid ka kasulikuks seedimisele ja üldisele tervisele. Kimchi on rikkalik kiudainete, vitamiinide (eriti C- ja K-vitamiini) ning antioksüdantide poolest, mis kõik toetavad immuunsüsteemi ja seedimist.

Toidulisandid

Kui igapäevasest toidust ei õnnestu saada piisavalt probiootikume, tasub kaaluda probiootiliste toidulisandite kasutamist. Need on eriti kasulikud antibiootikumikuuri ajal või reisides, et ennetada ja leevendada seedeprobleeme. Toidulisandid on saadaval kapslite, tablettide ja pulbrina, mis teeb nende kasutamise lihtsaks ja mugavaks. Toidulisandite valimisel tasub eelistada neid, mis sisaldavad mitmeid probiootilisi tüvesid Lactobacilluse ja Bifidobacteriumi näol. Mitmekesine koostis tagab parema efekti, sest erinevad bakteritüved toetavad erinevaid keha funktsioone.

Kuigi toidulisandid võivad olla suureks abiks, ei asenda need siiski täisväärtuslikku ja mitmekesist toitumist. Tervislik toitumine, mis on rikas kiudainete, vitamiinide ja mineraalide poolest, loob soolestikus keskkonna, kus kasulikud bakterid saavad edukalt areneda. Eriti väärtuslikud on täisteratooted, köögiviljad ja hapendatud toidud, mis pakuvad organismile vajalikke toitaineid ja prebiootikume, mis omakorda toidavad probiootikume. See aitab tagada, et keha saab piisavalt kasulikke baktereid, mis toetavad nii seedesüsteemi, immuunsüsteemi kui ka üldist tervist.

Livin.ee veebipoest leiad mitmekesise valiku probiootilisi toidulisandeid, mis on valmistatud puhtast ja ökoloogilisest toorainest. Lisaks pakume laias valikus teisi tervislikke ja ökoloogilisi tooteid, mis aitavad kaasa sinu heaolule ja parandavad enesetunnet.

Avasta Livin.ee tootevalik ning tee samm tervislikuma eluviisi poole, valides looduslikud tooted, mis toetavad nii sinu tervist kui ka üldist heaolu.

Viimased uudised