Priit Sibul: Valitsuse tegevusest ei paista valmisolekut astuda tõsiseid samme rahvastikukriisi katastroofikursi muutmiseks (lisatud video)
Avaldatud: 7 aprill, 2022Rahvastikupoliitika on kõige olulisem valdkond, milles peame olema riigimehed, mitte päevapoliitikud, ütles riigikogu sõnavõtus Priit Sibul (Isamaa).
Järgneb Priit Sibula sõnavõtu tekst:
Rahvaarvu kiire vähenemine näitab, et Eesti liigub demograafilise katastroofi suunas. Väheneb rahva arv, väheneb eestlaste arv, väheneb eestlaste osakaal rahvastikus. Demograafilise katastroofi lõpptulem on rahvuse hääbumine.
Meie ülesanne on tagada eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimine läbi aegade. Valitsus on aga taandanud oma tegevuse küsimusele, mis toob järgmistel valimistel hääli ja mis ei too. Rahvastiku taastootmine ilmselt ei too, sest tõsiselt valitsus sellega ei tegele.
Kolme- ja enamalapselised pered kannavad praegu eesti rahvuse püsimise koormat. Kui Eesti riik ka reaalselt hoolib oma põhiseaduslikust eesmärgist tagada rahvuse püsimine, siis tuleb tegeleda selliste sammudega, mis toovad kaasa kolmandate ja neljandate laste sündimise. Isamaa leiab, et kolmanda lapse toetus tuleb tõsta 700 eurole ja kiiresti luua eraldi meetmed neljalapselise pere majandusliku turvatunde suurendamiseks. Sotsiaalkaitseministri senistest väljaütlemistest ei kuuldu aga ühtegi reaalset sammu lasterikkuse edendamiseks.
Reformierakond ja Keskerakond likvideerisid võimule tulles rahvastikuministri ametikoha valitsuses ja saatsid laiali rahvastikukriisi erikomisjoni parlamendis. Nüüd te väidate, et rahvastikupoliitika valitsuskomisjon, mis on kogunenud vaid kahel korral, on mingi saavutus.
Praegune valitsus lammutas struktuuri, mis juba aasta tagasi omas vastuseid, plaani ja valmisolekut sündimuse pööramiseks ja aasta hiljem esitleb koalitsioon oma kahte koosolekut töövõiduna. See ei ole isegi jalgratta leiutamine, vaid jalgratta lõhkumine ja asendamine tõukerattaga.
Vanemahüvitise ja -puhkuse süsteemi täiustamine, millest sotsiaalkaitseminister kõneleb, on muidugi oluline, nagu ka töö- ja pereelu ühildamine. Need lihtsustavad lastega perede toimetulekut, kuid ei ole mootoriks järgmiste laste sündimisele. Töö- ja pereelu ühildamise küsimuses on oluline, kuidas emad saaks naasta võimalikult kiiresti tööturule või sellel, et tal oleks võimalikult turvaline olla lastega kodus ja selle kõrvalt teha osalise tööajaga tööd, kui ta soovib. Paistab, nagu kiputaks siin lahendama tööjõukriisi, aga mitte rahvastikukriisi. Rahvastikukriis on meie riigile eksistentsiaalne, tööjõukriis seda ei ole.