Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Põlva Roosi koolis. Foto: Kersti Kaljulaidi facebook

President Kersti Kaljulaid veetis eilse, kolmapäevase päeva Põlvas ja Põlvamaal.

President külastas Põlva Roosi Kooli, Põlva Gümnaasiumi, Põlva Politsei-ja piirivalveameti esindust, Eesti esimest passiivmaja, Kaitseliidu Põlva malevat ning kohtus Põlva vallavolikogu liikmetega. Lisaks kutsus president Moostesse lõunat sööma Euroopa Liidu riikide suursaadikud. Päev lõppes Lüübnitsa külas.

Põlva Rootsi kooli kohta märgib president, et see on toimetulekukool, kus erivajadustega lapsed saavad õppida enda võimete kohaselt. Sellised koolid, kus teistsugused lapsed on selgelt õnnelikud ja rõõmsad teevad südame soojaks. Hea on ka näha sellist kooli linna keskel, kus tavalastel on rohkem võimalik kokku puutuda ka teistsuguste lastega, käia koos üritustel või matkadel, sest see vähendab endast erinevatega suhtlemise pinget ja ärevust.

Põlva Gümnaasiumi kohta kirjutab president, et tegi ringkäigu ilusas koolimajas ning andis loengu tulevikuteemadel: rääkis tulevikutööst, aina digitaalsemaks muutuvast maailmast ja kliimamuutustest. „Mulle tundub, et tänapäeva muutuvas maailmas on kõige olulisem anda koolis edasi lihtsaid inimlikke väärtuseid. Õpetada vastutustundlikke ühiskonnaliikmeid, kes mõistavad demokraatia põhimõtteid, suudavad arvestada ka teiste vajaduste ja soovidega ning on empaatilised.”

Põlva politseijaoskonnas veendus president, et ootejärjekorrad on lühikesed. Lisaks jälgis president politseijaoskonnas, kuidas käib keerulise lähisuhtevägivalla juhtumi lahendamine läbi ametkondadevahelise koostöö. Eeskujuks on siin Ühendkuningriigist pärit nn MARAC-i mudel, kus laua taga istuvad politseinikud, prokurörid, sotsiaaltöötajad, ohvriabi ning lastekaitse, et niimoodi – ühiselt ja võimalikult kiirelt – lahendada just kõige suurema võimaliku riskiastmega lähisuhtevägivalla juhtumid. PPA Kagu jaoskonna juhi Helmer Halliku sõnul kaasuvad nii Põlvamaa omavalitsused kui mittetulundusühingud aktiivselt kogukonnaelu turvalisse arengusse.

President kutsus Eestisse akrediteeritud Euroopa Liidu riikide suursaadikud samuti Kagu-Eestisse ning pakkus traditsioonilise sügisese lõuna seekord Mooste mõisakompleksis. Lõunal arutati Euroopa Liidu ja Eesti ees seisvaid väljakutseid, kuid ka Kagu-Eesti rõõme ja muresid. Mitmed saadikud lubasid siia piirkonda uuesti tagasi pöörduda. Maitsvad road valmistas kohalikust toorainest kohalik ettevõte Kolme Sõsara Hõrgutised.

Põlvas tutvustas kohalik ettevõtja Kuldar Leis oma kodu, Eesti esimest sertifitseeritud passiivmaja. Umbes seitse aastat majas elanuna olevat energiatõhusus meeldiv boonus – sisekliima aga veel eriti mõnus. Mitte liiga pika aja pärast peavad sellistest majadest üle võetavad nõksud jõudma aga ka paljude muude uusehitisteni.

Ringkäigul Põlvas tutvustati presidendile ka munitsipaalpoksikotti. Vaba aja veetmise võimalused on Põlvas väga meeldivad küll ka juhul, kui kott poksima ei kutsu.

Lisaks külastas president Kaitseliidu Põlva malevat, mis on suuruselt ja liikmete arvult üks väiksemaid, kuid nii Kaitseliidu tegevliikmeid kui ka naiskodukaitsjaid, Noori Kotkaid kui ka Kodutütreid on Põlvas maakonna elanike arvuga võrreldes Eesti keskmisest märgatavalt rohkem. Kuigi märkimisväärne osa maleva liikmetest elab või töötab tegelikult väljaspool Põlvamaad, on malev siiski ette valmistanud kõik Kaitseväe poolt ettenähtud maakaitseüksused, ning kohati isegi neid plaane pisut ületanud.

Päeva lõpuks külastas president 2019. Aasta Küla tiitli pälvinud Lüübnitsat. Lüübnitsa on eriti tuttav neile tuhandetele eestimaalastele, kes siin iga-aastasel sibulalaadal käivad ja laada käigus hoobilt küla sibulasaagist kolm neljandikku ära ostab.

Viimased uudised