Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Mattias Tammet/ Presidendi kantselei

Võõras võim ronis avalikus ruumis kõikjale, aga mitte meie hinge salajastesse kambritesse. Hirm ei suutnud hävitada meie mälu ja lootust,“ ütles president Kaljulaid täna küüditamise mälestuspäeva tseremoonial Maarjamäel.

„Vihkamisel põhineva ideoloogia elluviijate jaoks ei oma mingit tähtsust, kas tegu on sülelapse või voodihaige vanuriga. Süüdi ollakse igal juhul, kui seda on kellelegi vaja. Vaja on hirmu, et kõik oleksid vait ja kardaksid,“ sõnas riigipea. Nii puudutasidki okupatsioonide ajal Eestis toime pandud kuriteod kõiki meie inimesi: „Kes langes ise repressioonide ohvriks, kelle pereliikmed, lähedased või naabrid viidi ära või tapeti, kelle sugulasi arreteeriti või kelle erialane tegevus lõpetati. Ja kõik ühe eesmärgi nimel – et sünniks suur vaikus,“ selgitas riigipea.

Iga lugu sellest valusast kannatuste kangast on riigipea sõnul isiklik ja alati väärt meeles hoidmist, sest nendes lugudes on vabaduse kaotanud inimeste traagika – nende, kes viidi, nende, kes jäid, nende, kes tagasi tulid ja ka tagasi tulles ikka pidid vaikima. „Siin, meie hulgas, on täna inimesed, kes pääsesid tollest hirmuööst eluga ja tulid tagasi kodumaale, alustades uuesti kõike algusest, aga hoides alles kõige tähtsamat – mälu. See aitas meil, kasvõi omaette usaldusväärsete inimeste seltsis hirmust üle olla ja hoida usku vabadusse. Niimoodi saimegi taastada oma iseseisva riigi kolmkümmend aastat tagasi.“

„On tähtis, et mõtleksime iga päev, kui on tahtmine vaikida, et alati see, kes esimesena vaikib ja kardab, on natuke osaline selles, mis tuleb pärast. Vabadus, Eest demokraatia, õigusriik ja liitlassuhted on kõik väärt, et neid hoida. Sellepärast ei tohi kunagi olla see esimene, kes vaikib,“ rõhutas Vabariigi President.

Viimased uudised