President Alar Karis andis Kaitseväe Akadeemia lõpetajatele üle auastmetunnused
Avaldatud: 20 juuni, 2025Reedel, 20. juunil said Tartus rakendusliku kõrghariduse sõjaväelises juhtimises ja nooremleitnandi auastmetunnused Kaitseväe Akadeemia 60 maa-, õhu- ja mereväe põhikursuse lõpetajat ning magistrikraadi 20 ohvitseri.
„Juhtimine ei tähenda mitte niiväga käskimist ja keelamist, vaid pigem koostöö ehitamist ning õige asja nimel võimalikult paljude mõttekaaslaste kaasahaaramist,” ütles Eesti Vabariigi president Alar Karis lõpetajatele peetud kõnes. „Ning see oskus ei ole tähtis mitte ainult kaitseväes või riigiteenistuses, vaid igas eluvaldkonnas.”
Kaitseväe Akadeemia maaväe põhikursuse parimaks lõpetajaks tunnistati cum laude lõpetanud nooremleitnant Ott Süvari ning mereväe põhikursusel cum laude lõpetanud nooremleitnant Mark Jalakas. Kursuste parimatele andis kaitseväe peastaabi ülem kindralmajor Vahur Karus üle ohvitseri mõõgad.
Õhuväe põhikursuse parimaks lõpetajaks tunnistati cum laude lõpetanud nooremleitnant Artur Vink, kellele kaitseväe peastaabi ülem kindralmajor Vahur Karus andis üle ohvitseri vestu.
Magistrantuuris tunnistati parimaks õppuriks cum laude lõpetanud kapten Robin Kinnunen, keda tänati hinnalise kingitusega.
Aktusel pidas ka kõne Kaitseväe Akadeemia ülem brigaadikindral Viktor Kalnitski. „Te olete valinud tee, mis nõuab pühendumist, distsipliini ja valmisolekut teenida midagi suuremat kui iseennast,” ütles brigaadikindral Kalnitski. „Oma teenistuses peate olema eeskujuks oma alluvatele, head kamraadid kolleegidele ja usaldusväärne tugi ülematele. Teist sõltub, kas Eesti jääb kindlaks ja iseseisvaks ka siis, kui ajad muutuvad tumedamaks.”
Sel aastal andis Kaitseväe Akadeemia kaheksandat korda välja ka erukolonelleitnant Ülo Tamre ja proua Tamara Tamre loodud sihtfondi rahalise preemia põhikursuste parimate juhiomadustega lõpetajatele. Kaitseväe Akadeemia kõrgharidusastme põhikursuste õppuritest sai preemia nooremleitnant Karlis Sootalu.
Aktusel tunnustati ka 2025. aasta parimaid lõputööde autoreid. Rakenduskõrgharidusõppe parima lõputöö autoriks osutus cum laude lõpetanud nooremleitnant Mari-Ann Lillemägi uurimistööga „Kuuse-, männi- ja kasemetsade termovarjeomaduste hindamine õhuvaatlusel”. Töö juhendajaks oli hr Mikk Antsov, PhD.
Parima magistritöö tiitli pälvis kapten Robin Kinnunen tööga „Mehhaniseeritud jalaväepataljoni kasutamine maa-alakaitse lahingus Eesti tingimustes”. Töö juhendajateks olid kolonelleitnant Eero Aija ja pr Ülle Säälik, PhD.
Rakenduskõrgkoolide rektori nõukogu stipendiumi „Parim rakenduskõrgkooli lõputöö 2025” pälvis cum laude lõpetanud nooremleitnant Agneliis Pilt tööga „Suurtükiväe tuletegevuse kiiruse ja efektiivsuse hindamine automaatse andmetöötluse tingimustes liikursuurtükipataljoni näitel”.
Kaitseväe Akadeemia lõpetanud ohvitserid asuvad teenistusse erinevatesse kaitseväe ja Kaitseliidu väeosadesse.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ning kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus- ja arendustegevust. Tänavu on huvilistel võimalik esitada sisseastumisdokumente akadeemia maa-, mere- ja õhuväe põhikursustele kuni 30. juunini.