Porised parklad ja kaotatud autovõtmed: kuidas ennetada suvisel ajal autoga seotud ootamatuid probleeme?
Avaldatud: 27 juuni, 2025Suvine aeg Eestis annab võimaluse osaleda erinevatel vabaõhuüritustel – suvetendustest laatade ja festivalideni. Sageli tuleb sellistel sündmustel auto jätta heinamaale, kruusateele või metsaserva, kus parkimisolud on ettearvamatud. Pehme pinnas, ootamatud ilmaolud – või hoopis ürituse käigus kaotatud autovõtmed – võivad muuta meeleoluka päeva katsumuseks. Mida tasub enne suviseid sõite ja üritusi oma auto kohta läbi mõelda?
Suvised liiklusmured jõuavad sageli just kindlustusfirmadeni, kellel on kogemusi väga eri tüüpi juhtumite lahendamisel. Gjensidige kindlustuse Eesti filiaali juht Raido Kirsiste sõnul võib auto parkimine tundmatule või ebatasasele pinnasele kaasa tuua mitmesuguseid probleeme.
„Sageli ei oska me ette näha, mis täpselt maapinna all peidus on. Küllap on paljud kogenud, et heinamaadel või metsaservas võib leiduda vanu orke, teravaid kive või juuri. Halbade juhuste kokkusattumisel võivad need aga autorehvile saatuslikuks saada,” jagab Kirsiste kindlustusfirma pikaajalise kogemuse põhjal.
Heinamaal võidakse liiklusreegleid ignoreerida
Kui päikeselise ilmaga võib tunduda, et looduslikul pinnasel parkimine nõuab küll veidi ettevaatlikkust, ent on üldiselt muretu, siis tuleb meeles pidada, et Eesti suvi tähendab sageli ka vahelduvaid ilmaolusid. „Näiteks meenub hiljutine Pühajärve jaanituli, kus vihma tõttu muutus parkla kiiresti mudaväljaks – mitmed autod jäid aga mudasele parkimisplatsile kinni. Lõpuks tuli appi kutsuda traktor, et sõidukid välja vedada,“ kirjeldab Kirsiste.
Lisaks puudub ajutistel parkimisplatsidel tavaliselt liikluskorraldus. „Kui suvekontsert lõppeb ja sajad inimesed suunduvad korraga parklasse, tekib olukordi, kus sõidetakse välja eri suundadest samal ajal. Pimedas või halva nähtavusega võidakse unustada parema käe reegel või manööverdada hooletult – ja nii juhtubki õnnetu kokkupõrge,” nendib Kirsiste.
Kuidas end ootamatuste eest kindlustada?
Kõik see tähendab, et suviste väliürituste külastaja peaks arvestama suurema riskiga sattuda olukorda, kus vajalikke tarvikuid auto kohapeal remontimiseks ei ole. Igaüks meist ei peagi olema mehaanik ning mitte alati ei saa keset ööd tulla appi ka sõber või pereliige. „Kahtlemata on üks nippe enne suveüritustele või looduskaunitesse paikadesse suundumist mõelda ka oma auto võimekusele”“ rõhutab Kirsiste. „Kui näiteks kõrgem, nelikveoline sõiduk saab augulisel kruusateel või märjal heinamaal muretumalt hakkama, siis tagaveoline auto võib mudasel parkimisplatsil kiiremini hätta jääda.” Vajadusel soovitab ta suhelda ka ürituse korraldajaga – uurida, kus oleks just sinu sõidukiga kõige mõistlikum parkida.
Teisalt kõiki ohte ennetada ei saa, vahel on tarvis lihtsalt tagada, et olukorrast oleks väljapääs, mis ei võtaks suurt tükki pere eelarvest. „Autojuhtidel on oluline teada, et kohustuslik liikluskindlustus katab ainult teistele tekitatud kahju. Näiteks kui satud parkimisplatsil õnnetusse, ei kata liikluskindlustus sinu auto remondikulusid,” selgitab Kirsiste. Neil, kes autoga suvisel ajal rohkelt ringi liiguvad, tasub kaaluda kaskokindlustuse võtmist. „Kaskoga hüvitame sinu autole tekkinud kahju siis, kui oled ise avarii põhjustaja või juhtub autoga mõni muu õnnetus,” selgitab Gjensidige esindaja.
Kuidas kindlustust valida?
Kaskokindlustust valides tuleks vaadata hinnast kaugemale, nendib ekspert. „Kindlustust valides tasub jälgida, kui kiiresti ja mugavalt aidatakse sind ootamatutest olukordadest välja. Valikut tehes tuleks tähelepanu pöörata ka kindlustustingimustele ning sellele, millist tuge pakub teenusepakkuja keerulisel hetkel,” rõhutab Kirsiste. Oluline on näiteks omavastutuse suurus ja see, kas kindlustusandja pakub kohapeal praktilist abi.
„Peame oluliseks, et meie kliendid teaksid, et saavad meie toel alati keerulisest olukorrast välja, mistõttu sisaldab Gjensidige kaskokindlustus tasuta ööpäevaringset autoabi,” ütleb Kirsiste. Halva õnne korral võib heinamaale pargitud auto vajada lisakütust, pukseerimist või käivitusabi – kõik need teenused kuuluvad paketti. Kui parkimisel saab kahjustada rehv või muu oluline autoosa, aitab kohapealne remont kiiresti tagasi teele saada, et suvine puhkus ei jääks pooleli ega tuleks kaua ilma autota olla.
Suveürituste parklates tasub arvestada riskiga, et näiteks alkoholijoobes inimesed võivad sõidukile tahtlikult või tahtmatult kahju teha – näiteks klaase lõhkuda või auto kere kriimustada. Kirsiste selgitusel katab Gjensidige kindlustus ka kolmandate isikute tahtlikult tekitatud kahjud.
Kaotasid telkides autovõtmed?
Suvised festivalid tähendavad üldiselt, et liigeldakse palju, pagasit on kaasas rohkem kui tavaliselt – ning võib juhtuda, et autos tuleb ka ööbida. Kui isiklikke esemeid tuleb sageli ühest kotist teise tõsta või looduses liikumisel kaasa võtta, on täiesti inimlik, et autovõtmed võivad kaduda, ununeda valesse kohta või lukustatud autosse.
Sel puhul on oluline jälgida, et kaskokindlustuse juurde kuuluks ka reisijate transport sihtpunkti ning abi sõidukisse saamisel autovõtmete sõidukisse ununemisel või valvepuldi tõrke korral (näiteks puldi patareid on tühjad). „Meie aitame vajaduse korral viia kliendi kokku autoabiga – oluline on, et klient ei jää hätta, eriti öisel ajal või võõras kohas,” selgitab Kirsiste. “Suvi on liikumise ja vabaduse aeg – tee see turvalisemaks teadliku kindlustusvalikuga.”
Kuidas toimida liiklusõnnetuse korral? Juhised Gjensidige ekspertidelt:
- Peata sõiduk ohutus kohas ja lülita sisse ohutuled.
- Tähista sündmuskoht ja taga enda nähtavus ning ohutus.
- Kontrolli, kas keegi on vigastatud.
- Teavita Häirekeskust (112), kui õnnetuses sai vigastada inimesi, kui kahju kannataja ei viibi sündmuskohal või ei ole ta kahju tekitajale teada
- Kui enda ohutus on tagatud, alles siis aita teisi.
- Kui liiklusõnnetuses sai kahjustada üksnes vara, vormista liiklusõnnetus avarii.ee keskkonnas elektrooniliselt.
- Teavita oma kindlustusseltsi ja järgi nende poolt antud juhiseid.
Siin video Pühajärve jaanitule parklast: