Põhja-Eesti regionaalsel kriisikomisjonil said omavalitsused värske ülevaate sünkroniseerimisest
Avaldatud: 7 veebruar, 2025Kliimaministeerium andis Harjumaa kohalikele omavalitsustele viimase ülevaate nädalavahetusel aset leidvast sünkroniseerimisest Mandri-Euroopa sagedusalaga. Kõige tõenäolisem stsenaarium on see, et üleminek läheb sujuvalt ning tarbijad ei pane muutust tähelegi.
Lisaks Kliimaministeeriumile andis Lääne-Harju vald ülevaate oma kriisikomisjoni tööst, mis viimaste aastate tormide ja sündmustega kõvasti kogemust on saanud. Sel aastal on prioriteet parandada oma elanike kriisiaegset psühhosotsiaalset valmisolekut. Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet andis ülevaate, kuidas Tallinn kriisideks valmistub. Päästeamet tutvustas omavalitsustele, missuguseid toetusi saavad KOV-id taotleda oma kriisivalmiduse suurendamiseks.
„Hea, et saime enne Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga liitumist regioonis turvalisuse loojatega infovälja ühtlustatud. Kliimaministeeriumi esindaja andis nädalavahetuseks planeeritust hea ülevaate ning omapoolsed soovitused. Kuna tegemist oli plaanilise istungiga, siis käsitlesime ka teisi teemasid ja vahetasime kogemusi kriisideks valmistumisel,” sõnas põhja päästekeskuse juht ja kriisikomisjoni esimees Marko Rüü.
Regionaalsete kriisikomisjonide peamine ülesanne on koordineerida asutuste tegevusi hädaolukordade ennetamisel ja nendeks valmistumisel ning elutähtsate teenuste toimepidevuse tagamisel vastavalt kohalikus omavalitsuses, maakonnas, regioonis või üle riigi.
Kriiside reguleerimisega tegeletakse Eestis kahel tasandil. Regionaalsel tasandil on Eestis neli regionaalset kriisikomisjoni ning nende kokku kutsumise eest vastutab päästeamet. Nelja regionaalset kriisikomisjoni juhivad vastava regiooni päästekeskuse juhid. Kui tavaolukorras kogunevad regionaalsed kriisikomisjonid neljal korral aastas, siis kriisi ajal kohtutakse tihedamini. Kohalikul tasandil omavad olulist rolli kohaliku omavalitsuse kriisikomisjonid, mida korraldavad omavalitsused ise.