Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Äsja lõppenud ettevõtlusnädalal jagasid Tartus huvilistele muljeid neli naist, kes tänaseks on iseenda tööandjad. Üle-eestilise ettevõtlusnädala „Samm Sinu unistusteni“ raames toimus rohkem kui 300 sündmust, millest võtsid osa tuhanded huvilised.

Marika Männik, Eesti Töötukassa karjäärinõustaja

Juba 15 korda toimunud Tartu ettevõtlusnädalal rääkisid huvilistele oma kogemustest neli töötukassalt ettevõtlustoetust saanud naist. Paneeldiskussiooni juhtis Eesti Töötukassa Tartumaa osakonna karjäärinõustaja Maria Krõlova, toetavaid mõtteid jagas Tartu ärinõuandla ettevõtluskonsultant Viljam Viljasoo.

Karoliine lugu

„Tere, mina olen ettevõtja“, nii tutvustas end Eestis beebiviiplemise maaletooja Karoliine Piksarv ja lisas muiates, „kui keegi oleks mulle mõni aasta tagasi öelnud, et ma seisan täna siin ja räägin ettevõtlusnädalal ettevõtlusest, siis oleksin teda napakaks pidanud. Ettevõtlus ei tundunud mulle üldse sobiv vorm olevat, pigem oli see negatiivse maiguga ette võtmine tundunud.“

Idee beebiviiplemisega tegelema hakata sai alguse Šotimaal elades. Esimese hooga tekitas see mõte teiste potentsiaalsete huvilistega rääkides pigem umbusku kui poolehoidu. „Ahaa, turuauk,“ arvas Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli lõpetanud ja Tartu Ülikooli skandinavistika alal magistrikraadi kaitsnud Karoliine ning oli kindel, et on sattunud kullasoonele. Ta hakkas entusiastlikult tegutsema, kirjutas isegi frantsiisi ostu sooviga Sing and Sign peakorterisse, kust tuli negatiivne vastus. Unistus beebiviiplemine Eestisse tuua oli aga nii suur, et vaatamata sellele, et aju andis säärase mõtte peale pigem hoiatava signaali, ei jätnud Karoliine jonni ja mõtles oma idee esitlemiseks välja 2-minutilise liftikõne. Ja oh imet, ühel koosviibimisel jõulukuuse all piparkoogihõngulisi mõtteid mõeldes, otsustas naine oma peas korduvalt maha peetud liftikõnega lagedale tulla. Vestluspartner haakus mõttega kohe, jaanuaris pandi plaan paberile ja märtsis alustati juba pilootgruppidega.

Mis on beebiviiplemine? See on beebide muusikaring, kus õpitakse läbi laulude, tantsude, pillimängu ja salmikeste eesti viipekeele viipeid. Tarmukas ettevõtja rõhutab, et teenus on mõeldud kuuljatele lastele.

Koolis õpetajana töötanud Karoliine jagab lahkelt ka teistele oma kogemusi, mida ta nimetab kogunenud kuldmunadeks.

  • Esimene kuldmuna: räägi kõigile oma ideest, kartmata, et see ära võetakse. Sa võid konkurendi asemel endale hoopis kaasteelise leida.
  • Teine kuldmuna: paljud asjad tunduvad alguses ebaõiglased. Hiljem saad aru, et need on hoopis ukseavajad ehk et kõik esmapilgul halva ja ülekohtusena tunduv on pigem võimalus edasiminekuks. Elus ette tulevad ootamatused ei lase meil mugavustsooni jääda. „Kui teised mõnulesid 30 kraadist palavust nautides rannas,  siis mina vuhkisin äriplaani kirjutada“. Piksarv võrdleb seda vaeva bakalaureusetööga.
  • Kolmas kuldmuna: „Fake it till you make it. „Vahel tuleb ajada suled puhevile ja jätta mulje, et olen paabulind, mitte väike varblane,“ manitseb käesoleva aasta talvest ettevõtjaleiba sööv naine inimesi võltstagasihoidlikkusest üle olema.
  • Neljas kuldmuna: Logo ja visuaaliga tegele kohe, mitte siis, kui tegevus on juba suuremaks paisunud.

Karole lugu

Karole Kutsar on lõpetanud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas fotograafia eriala. Erialast töökogemust oli kogunenud mitmest firmast, raamatupidajast ema ja tuttavate utsitamisel tekkis mõte ettevõtlusega tegelema hakata. Koostöös Tartu ärinõuandlaga paisus Karola esialgne äriplaan veel 14 lehekülje võrra rammusamaks. Noor naine hindab kõrgelt vabatahtliku töö kogemust heategevusfondi Minu Unistuste Päev SAs lapsi jäädvustades. Üks tegevus viis teiseni ja esimene palgaline töö oli lasteaialaste pildistamine nö mälestusteraamatu jaoks. Siit edasi ei kulunud enam palju aega, kui needsamad lapsed juba koos vanematega taas Karole piltidele jõudsid.

Täna võib Karole kodulehelt leida julgeid ja omanäoliste taustadega fotosid inimestest, aga ka ülesvõtteid loodusest ja kontsertidelt.

Karole on õnnelik, et tänu koolis ja tööl omandatule oskas ta palju asju ise teha, nii ei pidanud ta kodulehe ega logo disainiga seoses lisakulutusi tegema. Noor ettevõtja nendib, et ilmselgelt on kontoritöö graafikuga palgatöö oluliselt lihtsam, sest ettevõtlusega seonduvat lisatööd on rohkem kui esmapilgul arvatagi oskad. Samas on oma aja peremeheks olemine kingitus.

Tulevikus soovib värske ettevõtja panustada rohkem turundusele. Unistuseks on hakata lastele fotoalaseid koolitusi pakkuma ja oma stuudio rajamine. Ja emale oma ettevõttes töökoht luua!

Eleni lugu

Elen Tammet on Võnnus tegutsev käsitööettevõtja, kelle tegemised on koondunud Desinele OÜ alla.

Noor naine, kes juba kooliajal rahvusvahelisest joonistusvõistlusest osa võttis, ei olnud imestunud, kui ema teismeliseikka jõudnud tütrelt küsis, kas temast saab moelooja? Elen rõhutab, et vaatamata tõsiasjale, et lõpetas Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias rahvusliku tekstiili eriala, ei pea see ilmtingimata tähendama samas suunas jätkamist: „Viljandi kooliaega jäid mul seni ainsad kõrged peenikestel varrastel kootud kihnu kapetad (kihnu sukad).“ Praeguseks on tema käte all valminud pilkupüüdvad diivanikatted ja õlasallid, mantlid, jakid, kleidid, seelikud ja palju muud.

Elen on kooliajal läbinud ka mahuka ettevõtlusõppe, kuid töötukassa poolse ettevõtlustoetuse saamiseks ei pidanud paljuks selle asutuse toel uuesti oma teadmisi värskendada. Lisaks õppis Elen kursustel personalitööd, raamatupidamist, kodulehe tegemist, aga ka esmaabi andmist ja tööohutust. Pingutusi kroonis edu: „Vau, ma sain öö otsa Su äriplaani lugeda,“ oli ettevõtlustoetusi läbi vaadanud peaspetsialisti esimene tagasiside tema 60-leheküljelisele „äsja sündinud lapsukesele“. Elen rõhutab, et Tartu ärinõuandlas jagatud tarkusest, kirjutada äriplaan nii, et ka võõras, ettevõtlusega mitte seotud inimene aru saab, oli palju abi.

Pühendunud ja püüdliku inimesena tahab Elen kõigega ise tegeleda, kuid nagu kõigil teistel on temalgi vaid 24 tundi ööpäevas, mistõttu soovib endale uuel aastal lisajõudu palgata. Tulevikus on plaanis Tartusse oma salong rajada.

Krista lugu

Varem üle 10 aasta Postimehe reklaamiosakonnas sekretärina töötanud Krista Paabusk ütles, et hakkas ettevõtjaks nö lambist ja hüppas pea ees tundmatusse. Ühel karjääriteemalisel koolitusel küsiti tema käest: „Mida Sa päriselt tahad elus teha?“ Korraga meenus suure pere emale, et juba 18-aastaselt oli tal unistus käsitööõpetajaks saada, aga ajad olid sellised, et ta sai aru, selline valik pole mõistlik.

Vahepeal tegi isiklik elu igasuguseid pöördeid, mis mõtteid järjest rohkem kinnistasid mõtet – äkki peaks siiski ettevõtlusega alustama. Tragi  naine tajus, et tahab oma ellu iseenda loodud kindlustunnet, et oleks tulevikus millelegi toetuda. Krista võttis end nii töötukassas töötuna arvele kui astus ka Räpina Aianduskooli tekstiilkäsitöö mittestatsionaarsesse õppesse. Käesoleval sügisel on Kristal Tartus Aardla tänaval asuvas käsitööõpetuse stuudios välja kuulutatud laste ja täiskasvanute käsitööringid,  samuti ootab ta erinevaid näputöömeistreid enda juurde töötubasid korraldama ning tähtpäevi tähistama. Julgust ja inspiratsiooni andis Võrus Aira näpustuudios praktikal olemine. Krista innustab ka enda juurde tööpraktikale tulema, kangasteljed ja kudumismasinad ootavad. Praegu on tema peamine sihtgrupp käsitöö- ja lasteaiaõpetajad.

Krista Paabusk räägib, et tema tänu või tunnustus pole alati mitte raha, vaid see väljendub hoopis inimeste silmades eduelamust kogedes.

Naine jagab esmapilgul ehmatavat tõde: „Ärge kuulake oma sõpru, kes lubavad tulla teie õpituppa. Nad ei tule.“ Proovi oma ettevõte üles ehitada ka teistele klientidele ja võimalustele mõeldes.

Sa ei pea olema suurepärane, et alustada. Küll aga pead Sa alustama, et olla suurepärane!

Tartu ärinõuandla konsultant Viljam Viljasoo julgustab inimesi töötukassa lehel oleva äriplaani koostamise abimaterjaliga tutvuma. Ta kinnitas, et mida vähem eeltööd on tehtud, seda nõrgem on äriplaan.  Konsultant utsitas potentsiaalsete klientidega ühendust võtma, ennast turundama ja konkurentide majandusaasta aruannetega tutvuma. „Investeeri 100 tundi äriplaani koostamisse ja võimalus töötukassa 4474 euro suuruse ettevõtlustoetuse saamiseks on juba lähemal,“ julgustas ta.

Viimased uudised