PILTUUDIS: Peipsist ronis välja järveelukas
Avaldatud: 15 september, 2024Peipsi järve ääres Uus-Kasepääl püstitasid noored kunsti- ja keskkonnahuvilised Noodaranna supluskohta omamoodi eluka. Järveelukas vormus vanadest kalavõrkudest, Peipsi pilliroost ja kõrkjaist, selgrooks osa lähedalasuvast vanast lammutatud majast. Inspiratsiooniks sai kohalik ainulaadne loodus ja selle hoidmine.
Ürituse noorte eestvedajate soov oli juhtida tähelepanu Eesti suurima järve ja seda ümbritseva erilise keskkonna väärtuse hoidmisele. Umbes kahe meetri kõrgune ja kuue meetri pikkune järveelukas Puu-uss valmis Noodaranna niidule päevapikkuse rassimise tulemusel. Alustati eluka visandamisest ning harukordses harmoonias liikusid noorte mõtted samas suunas ja üsna pea jõuti ühise kavandini.
„Noodamaa rand on elukale suurepärane elupaik. Supluskohas on avarust, loomeallikas Peipsi järv vahetult kohal ja sinna on huvilistel ka Puu-ussi lihtne vaatama tulla,” kiitis noorte kaasaegse kunsti aasta projektijuht Keret Altpere Peipsiääre valla pakutud asukohta. Ta lisas, et noored on eriti tänulikud kohalike vastutulelikkuse ja koostöövalmiduse üle. „Peipsi Kalamees AS andis meile oma vanad kalavõrgud ja kalamees Anatoli viis kohapeal läbi suisa võrkude kasutamise kiirkoolituse. Lammutatud maja materjali osas sündis kokkuleppe samuti väga kiirelt ja meeldivalt.”
Pillirooelukas Puu-uss jääb nüüd Uus-Kasepääle Noodaranda vihmade ja tuulte hoolde ning teda saab uudistamas käia sügise lõpuni.
Kunstiaktsioon Peipsi rannal on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva noorte kaasaegse kunsti aasta üritus. Ettevõtmist korraldasid Lars Erik Soome, Mette Anete Tammistu, Uljana Jaskevitš, Marianne Lung ja Hannes Ikla. Noori skulptoreid juhendasid Anna Otsolainen ja Mari Hiiemäe.
2024. aasta jooksul on toimunud ja toimumas eriilmelisi sündmusi veel paljudes teistes Lõuna-Eesti paikades – Rõuges korraldatakse kogukonnaõhtu ning kunstisündmuste keskmes on ka Kanepi ja Tõrva. Viljandis toimus aasta alguses ruumieksperiment, kus noored lõid endale loetud päevadeks igatsetud vabaaja veetmise paiga. Kevadel kutsuti Valgas sotsiaalkunstiprojektiga kaasa mõtlema sõltuvuste ja eelarvamuste teemal. Suve hakul peeti Elvas tänavakunstipidu ja linnakese gümnaasiumi seintele loodi lemmikuks kujunenud teoste põhjal kaks seinamaali. Tartus karjus pea sada inimest ühiselt patja, et tõmmata tähelepanu vaimse tervise spetsialistide puudusele.