Peaminister Kristen Michal rõhutas, et uurimise kõrval on praegu kõige olulisem tõsta taristu kaitsetaset nii merel kui maismaal. „Peame looma koos liitlastega parema pildi, mis toimub meie kriitilise infrastruktuuri juures nii vee all kui vee peal. Igat ruutkilomeetrit ei ole võimalik kogu aeg kaitsta, sest pahategijatel on vaja õnnestuda vaid üks kord, aga kaitsjatel iga kord. Merevägi peab koos eri liitlastega NATO-st võtma aktiivsema hoiaku kriitilise taristu valvamisel ja seirel,” ütles peaminister Michal.
Peaministri sõnul tehakse juba praegu juhtumi lahendamiseks tihedat rahvusvahelist koostööd. „Kõige aktiivsem suhtlus on olnud Soome peaminister Petteri Orpoga, kuna Eesti ja Soome tegutsevad selle intsidendi lahendamisel koos. Tunnustan Soome kolleege kiire tegutsemise eest. See on esimene kord, kus kahtlusalune laev peeti kinni.”
Arutusel oli ka see, kuidas teha katkine taristu võimalikult kiiresti korda. Peaminister viitas, et Soomega on kriitilise taristu ühise parandamise kokkulepe juba varasemast tänavu sõlmitud. „Enne viimast intsidenti olen teinud sarnase ettepaneku ka Balti kolleegidele ja teistele Läänemere ümbruse riigijuhtidele, et selline ühine tööriistakast oleks meil taoliste juhtumite korral olemas,” ütles Michal.
Rahvusvahelises koostöös tõstis peaminister esile, et Eesti peaks võtma initsiatiivi mereõiguse uuendamiseks. „Kriitilise taristu lõhkumine on maailmameredel muutunud korduvaks. See tähendab, et riikidel peab olema võimalus kaitsta oma kriitilist taristut paremini. Peab olema võimalus peatada neid laevu paremini. Peab olema võimalus heidutusele lisaks ka süüdlased kiiremini välja selgitada. See on üks initsiatiiv, mida justiitsministeerium ja välisministeeriumi peavad kindlasti vedama hakkama. Eestil tuleb koos liitlaste ja partneritega püüelda selle poole, et ka mereõigus muutuks kaasaegsemaks.”
Valitsuse erakorralist pressikonverentsi saab järele vaadata siin: https://www.youtube.com/live/OjgECTZaCMw?si=6L_KgI3yebQbZFMt