Patendiamet: Eesti väikeettevõtjad ei oska end loomevarguse eest kaitsta
Avaldatud: 10 detsember, 2024Patendiameti värskest uuringust selgub, et Eesti ettevõtted ei registreeri oma kaubamärke, disaine ja leiutisi, sest ei oska hinnata sellest saadavat kasu. Kõige sagedamini jätavad oma loomevara kaitseta väikeettevõtted, kel aga sageli puudub ressurss loomevarguse korral õigusvaidlusse asuda.
Eile õhtul esitles Patendiamet koostöös Kantar Emoriga valminud Eesti ettevõtete loomevara-uuringut. Uuringu eesmärk oli selgitada välja, millised ettevõtted ja miks oma kaubamärke, disaine ja leiutisi kaitsevad ning vastupidi, mis põhjusel oma loomevara kaitsmata jätavad. Küsitleti 401 ettevõtet, kellest pool omas registreeritud loomevara.
Uuring tõi selgelt välja, et oma loomevara kaitsevad aktiivsemalt suuremad, enam kui 50 töötajaga ettevõtted, mis moodustasid oma loomevara registreerinud ettevõtetest kaks kolmandikku. Oma kaubamärgid, disainid ja leiutised jätavad sagedamini kaitseta seega just väiksemad, kuni 50 töötajaga ettevõtted. Kõige väiksemad, kuni 10 töötajaga mikroettevõtted kaitsevad oma loomevara kõigest 39% juhtudel.
Patendiameti peadirektor Margus Viheri sõnul on see on murettekitav tendents. „Oma loomevaraõiguste kaitsmata jätmine võib anda raske hoobi just väikeettevõtetele, kel ei ole nii suurt ressurssi õigusvaidlusteks, kui suurtel tegijatel. Nii võivad pisemad ettevõtted raha või teadmiste puudumise tõttu oma loomevarast ja lõpuks ka ärist ilma jääda,” hoiatab Viher.
Registreerima toob valus õppetund
Uuringust selgub, et ettevõtjad jätavad oma kaubamärgid, disainid ja leiutised kaitseta, sest ei pea seda vajalikuks ega näe selles ettevõttele mingit kasu. Just seda nimetasid oma loomevara kaitsmata jätmise peamise põhjusena (43%) ettevõtted, kel puudub registreeritud loomevara.
Viheri sõnul peegeldab see ettevõtjate tüüpilist mõttemustrit. „Õiguskaitse olulisusest saadakse tihti aru alles pärast halba kogemust, näiteks kui konkurent napsab ära sinu kaitsmata kaubamärgi või kopeerib su disaini. Siis on oma õiguste kaitsmine aga juba keerukam ning riskid brändile ja toodetele kasvavad hüppeliselt,“ rõhutab Viher.
Õiguskaitse vähendab kopeerimise riski
Registreeritud loomevaraga ettevõtteist pea 90 protsenti kinnitab, et on oma kaubamärgi, disaini või leiutise kaitsmisest kasu saanud. Peamise kasuna (48%) tuuakse välja, et kaitstud loomevara on andnud ettevõttele suurema turvalisuse turul tegutseda ning vähendanud riski, et konkurendid ettevõtte tooteid ja teenuseid kopeerivad.
Oma loomevara registreerinud väikeettevõtete seas on keskmisest rohkem neid, kes leiavad, et loomevara registreerimine tõstab ettevõtte väärtust ja suurendab võimalust leida rahastust. Väikeettevõtjad kinnitavad, et loomevara registreerimine on aidanud neil ka edendada koostööd partneritega, nii tuuakse ühe põhjusena välja ka vajadust registreerida oma loomevara koostöökokkulepetest tulenevalt.
Enamasti on loomevara omav ettevõte registreerinud kaubamärgi (96% vastajatest), harvem disainilahenduse (17%) või leiutise (11%).
Lingi uuringule leiab siit: https://www.epa.ee/sites/default/files/documents/2024-11/Loomevara_aruanne_2024_final.pdf