Pärimise karm reaalsus: võõrast võlast võib saada sinu vastutus
Avaldatud: 13 mai, 2025Eestis on üle 85 tuhande inimese, kelle võlgnevus on avaldanud maksehäireregistris ning Eesti noorim võlgnik, kelle osas täitemenetlust läbi viidi, oli vaid 3-aastane laps. Advokaadibüroo Hedman advokaat selgitas vara ja võlgade pärimise olulisi tahke, mida iga inimene võiks teada.
Advokaadibüroo Hedman advokaat Kaire Sepper nentis, et inimesed ei ole teadlikud sellest, et lisaks varadele päritakse ka surnud lähedase võlad. „Nõustan inimesi pärandiga seotud küsimustes igapäevaselt ning paraku ei ole teadlikkus suur, et erinevate varade kõrval on päritavad ka võlad ja kohustused. Samuti ei osata tihti ka arvestada, et kui pärijate seas on võlglasi, toob see ebameeldivaid üllatusi,” ütles ta.
Esiteks on advokaadi sõnul oluline teada, et kui testamenti ei ole tehtud, pärivad pärijad vastavalt seadusele.
Seega tasub olla ettevaatlik, kui on teada, et potentsiaalsete pärijate seas on võlglasi ning sellisel juhul võib olla mõistlik nad pärijate ringist välja jätta. „Nii väldivad ülejäänud pärijad olukorda, et osa pärandist satub kohtutäituri enampakkumisele. Näiteks kui pärandisse kuulub ka kinnisvara, seab kohtutäitur võlgniku osale automaatselt keelumärke ning hakkab võlgnikule kuuluvat mõttelist osa pärandist müüma,” kommenteeris Sepper.
Paraku on Eestis palju vaidlusi, kus osa pärandist müüakse võõrale isikule ning halvemal juhul võib juhtuda, et lapsepõlvekodu tuleb jagama hakata võhivõõraga. „Soovitan kõigil läbi mõelda, kuidas ja kellele soovitakse oma vara pärandada ning kui pärijate hulgas on võlglasi, tegeleda probleemiga koheselt ja ennetavalt,” soovitas advokaat.
Eesti noorim võlgnik on 3-aastane
Võlglase pärijate ringist välja jätmine lahendab siiski vaid osa probleemist.
Koos varaga päritakse ka surnud lähedase võlad ja kohustused ehk võlgade tasumise kohustus läheb edasi pärijatele. Hedmani advokaat tõi näite, et Eesti kõige noorem võlgnik, kelle osas täitemenetlust läbi viidi, oli vaid 3 aastane laps.
„Võlad ei kao ega lõppe inimese surmaga,” nentis Sepper ning tõi välja, et tihti arvatakse ekslikult, et kui pärimismenetlust ei alustata ja notari juurde ei minda, siis võlgade tasumise kohustust ei teki. „Eestis kehtib aga kord, et kui kolme kuu jooksul pärandist ei loobuta, loetakse pärand vastu võetuks,” kinnitas ta.
Seega tasub alati alustada pärimismenetlus ka siis, kui on teada, et pärandisse kuuluvad ainult võlad. Pärandist saab küll loobuda, kuid siis liigub pärand edasi vastavalt seaduses toodud järjekorrale ning kui vanemad loobuvad pärandist lähevad võlad edasi lastele jne. Lõpuks tuleb kogu suguvõsal soovimatu pärandiga tegeleda.
„Lisaks, kui pärijad ise pärimismenetlust ei alusta, võivad seda teha võlausaldajad ja sissenõudjad, näiteks pank, inkasso või korteriühistu. Sellisel juhul võib aga tekkida olukord, kui pärandist ja võlgadest enam loobuda ei saa ning võlgniku kohustuste eest tuleb tasuma hakata,” selgitas Sepper. Ta lisas, et kõige mustem stsenaarium on, et inimesel tuleb pärija kohustuste tasumiseks loobuda oma kodust.
Mida teha, et võlgadest lahti saada?
Kui pärandisse kuuluvad vaid võlad või need ületavad oluliselt varasid, soovitas Kaire Sepper läbi viia pärandvara inventuur ning peale seda kuulutada vajadusel välja pärandvara pankrot. „Alles siis saab võlgadest lahti,” kinnitas ta.
Pärandvara inventuur kaitseb pärijate vara ning pärija vastutus on piiratud pärandvara väärtusega. Inventuuri nõude võib esitada kolme kuu jooksul pärast seda, kui pärija sai teada või oleks pidanud teada saama, et pärandvarast võlgade tasumiseks ei pruugi piisata.
Advokaadi soovitused:
-
Mõtle läbi, kellele ja mida pärandada soovid ning pea meeles, et kui pärijate seas on võlgnik, võib kohtutäitur osa pärandist arestida ja selle kolmandatele isikutele müüa.
-
Kui oled ise võlgniku pärijaks, tuleb pärimismenetlus alustada ning läbi viia pärandvara inventuur. Tasub teada, et kui võlgnikul ei ole lapsi, on pärijateks vanemad ja nende järgi õed-vennad.
-
Vara jagamisega ning võlgadega seotud küsimustes tasub pöörduda advokaadi poole, et võimalikke vaidlusi juba varakult ennetada.