Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Suvised paljajalu jalutuskäigud rannaliival või kuumades spaavannides pakuvad küll mõnusat vabadust, kuid seal võivad varitseda ka varjatud terviseohud. Südameapteegi proviisor Gerda Nelis annab nõu, mida teha, kui varvas kipitab ja küüs kollakaks tõmbub.

„Soojad ja niisked olud, näiteks higistavad jalanõud või ka avalikud basseinid, loovad seentele ideaalse kasvulava,” ütleb Nelis. Küüne- ja jalaseene tekitajad on mikroorganismid, keda leidub kõikjal meie ümber ning mõnel juhul ka meie enda kehal. Enamasti on haigustekitajateks dermatofüüdid, kes võivad läbi mikrohaavade või küünekahjustuste organismi tungida ja seal vohama hakata.

Millal peaks muret tundma?

 Kui jalalabale ilmuvad kuivustunne, ketendus, sügelus või isegi väiksed villid, võib see viidata jalaseenele. Tihti saab alguse väikese varba vahelt ning levib sealt edasi. Küüneseent aga reedab kollakaks muutuv küüs, mis võib pakseneda, mureneda ja ajapikku isegi teistesse küüntesse levida.

„Sageli aetakse seenhaigusi segi kuiva naha või mehaaniliste kahjustustega,” selgitas proviisor, „kuid kui sümptomid ei kao või pigem süvenevad, tasub küsida nõu apteegist või arstilt.”

Mida teha, kui seen on kohal?

 Õige ravi algab täpsest tuvastamisest ja sobivast ravimivalikust. Jalaseene raviks on käsimüügis saadaval erinevad salvid ja lahused. „Ravi kestab vähemalt kaks nädalat ja peab olema igapäevane. Kui selle ajaga paranemist ei märka, võib vaja minna teise toimeainega vahendit või arsti konsultatsiooni,” ütles Nelis.

Küüneseene raviks leidub apteekides mitmeid tooteid: küünelakke, -geele, -pliiatseid ja looduslikke preparaate äädikhappe või kuusevaigu baasil. „Ravi peab olema järjepidev. Näiteks keemilise lakiga tuleb küünt töödelda iga päev kuu aega ja seejärel jätkata kord nädalas. Küüneseene ravi võib võtta kuni aasta – eriti varbaküünte puhul,” rõhutas proviisor.

Miks seen ikka ja jälle  tagasi tuleb?

 „Suurim viga, mida inimesed teevad, on ravi pooleli jätmine, kui sümptomid leevenevad,” nentis Nelis. „Seen elab edasi jalanõudes, sokkides ja vannitoapindadel ning võib ravi katkestamisel kergesti tagasi tulla.”

Ravi kõrval on hädavajalik ka ennetav hool. Desinfitseeri regulaarselt jalatseid ja kasuta vajadusel jaladeodorante. Jalgu tuleb pesta ja kuivatada iga päev, eriti varvaste vahesid, vahetada sokke ja kanda vaheldumisi erinevaid jalanõusid, et niiskus ei jääks pidama.

Kuidas ennast kaitsta?

Proviisor soovitab ennetamiseks ja taastekke vältimiseks:

  • hoida head jalgade hügieeni ja küüned lühikesed;
  • vältida paljajalu liikumist ühiskasutatavatel pindadel (nt basseinides, spaades, hotellide vannitubades);
  • kanda lahtiseid ja hingavaid jalanõusid;
  • hoida jalad kuivana, eriti pärast pesemist;
  • tugevdada immuunsust liikumise ja täisväärtusliku toitumisega;
  • kaaluda probiootikumide kuuri, mis aitab kehas hoida mikrofloora tasakaalu.

Millal minna arsti juurde?

 Kui seenhaigus laieneb mitmele küünele, ei allu kodusele ravile või kipub korduma, on aeg pöörduda arsti poole. „Eriti kui on tegemist kroonilise haigusega või vanemaealise patsiendiga,” rõhutas Nelis. Arst saab määrata ka süsteemse tablettravi, mida käsimüügist ei saa.

Kui märkad oma jalgadel midagi kahtlast, ära jää ootama – jalaseen ei kao iseenesest, küll aga on võimalik seda edukalt ravida ja ennetada.

Viimased uudised