Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Lõuna päästekeskus

Valgamaa päästepiirkonna juhataja Alar Roop on kokku võtnud Päästeameti tegevuse Valgamaal 2018. aastal.

Valgamaa päästeaasta 2018
2018. aastal hukkus Valgamaal tulekahjudes kaks inimest – 75-aastane naine Valga linnas ja 57-aastane mees Tõrva vallas. Esimesel juhul põhjustas tulekahju ja inimese hukkumise hooletus küünlaga. Tõrva vallas põhjustas tulekahju hukkunud inimene tahtlikult ise.

Kokku kustutasid Valgamaa päästjad 2018. aastal 133 tulekahju. 49 korral põlesid hooned ja 26 korral neist tuli kustutada eluhooneid. Kõige enam põhjustas eluhoonete tulekahjusid, see on 9 korral, hooletus lahtise tule kasutamisel. 4 korral süttis elumaja elaniku hooletust suitsetamisest. Veel süttisid eluhooned hooletusest kütteseadme kasutamisel, elektripaigaldise rikkest, kütteseadme rikkest, seadme või süsteemi valest paigaldusest ja tehnilise seadme rikkest. 4 eluhoonet süüdati kuritahtlikult.

Metsa- ja maastikutulekahjusid kustutasid Valgamaa päästjad 26 korral ja ohtlikke grille, lõkkeid või prügi 40 korral.

Kokku said Valgamaa päästjad eelmisel aastal 733 väljakutset, millest päästesündmusteks kujunesid 381.

Valgamaa päästeala ennetusaasta 2018
2018. aastal tegid kutselised ja vabatahtlikud päästjad Valgamaal 755 tuleohutusalast kodunõustamist. Külastuste tulemustest selgus, et paraku puudub kolmandikus kodudest endiselt suitsuandur, mis on kohustuslik juba 2009. aastast. Valgamaal elab palju eakaid inimesi, kes on päästjate ohutusalase nõustamise olulisimaid sihtgruppe. Paraku on vanemaealiste inimeste tähelepanu ohtude märkamiseks ja ära tundmiseks tihtilugu koos vanusega kahanenud. Samuti on eakatel sageli rahaliselt väiksemad võimalused oma kodu ohutusalast seisukorda paremaks muuta. Nii aitavadki päästjad neil ohud üles leida, võimaluste piires need kõrvaldada ja ka uue suitsuanduri paigaldada või selle patarei vahetada.

2018. aastal käivitus  „500 kodu tuleohutuks“ projekt, mille raames tehti Valgamaal ohtlikud küttesüsteemid korda kümnes kodus. Projekt jätkub 2019. aastal ja kokku on plaanis muuta ohutuks vähemalt kuuteistkümne majapidamise kütte ja elektrisüsteemid. Projekti rahastab siseministeerium ja kohalikud omavalitsused. Viimaste najal on ka suur osa organiseerimistööst.

Koostöös teiste ametkondadega korraldati eelmisel aastal maakonnas kolm ohutuspäeva, millest kaks toimusid  Valga linnas ning üks Tõrva vallas. Lisaks riiklikele komandodele aitasid ohutuspäevade korda minekule kaasa vabatahtlikud päästjad Puka ja Karula seltsidest. Elanikkonnale jagati teadmisi ja nõuandeid tuleohutuse, veeohutuse ja elanikkonnakaitse teemadel. Selleks, et kasvatada elanike teadlikkust jääohutuse vallas, aitasid päästjad talvel rajada kõvale maale turvalisi liuvälju ning toimusid jääohutuse teemalised infopäevad. Veel osalesid  päästjad eelmisel aastal kahel maakonnas toimunud eakate ohutuspäeval, kus põhirõhk oli kodusel tuleohutusel. Koostöös Tartu Ülikooliga värskendasid päästespetsialistid Valgamaal tuleohutusalaseid teadmisi ka Väärikate Ülikoolis õppijatele.

Päästjad jagasid inimestele ohutussõnumeid nii muuseumiööl, erinevatel noorteüritustel, kui ka Valgas ja  Tõrvas toimunud  kohvikutepäevadel, kus ohutusjutu kõrval kostitasid külalisi suupistetega ning propageerisid samas ohutut toiduvalmistamist.

Eelkooliealisi lapsi koolitasid päästjad lasteaedades koolitusprogrammi „Tulest targem“ kaudu. Esimese klassi õpilastele olid koolis päästekeskuse ennetustöötajate õppetunnid veeohutuse teemadel ning kolmanda klassi õpilased käisid ohutust õppimas jälle päästjate juures päästekomandodes. Viimaseid hariti koolitusprogrammi „Päästjatel külas“ järgi ning neid ootas komandos väga põnev „ohtlik tuba“ ning sama huvitav evakuatsioonimäng.

Juba üheksandat aastat järjest said 6. klasside õpilased osa projektist „Kaitse end ja aita teist“, mille eesmärk on ohutusalaste teadmiste ja oskuste õpetamine kooli turvalisuse õppekava alusel. Peale teoreetilist õpet tulid Valgamaa koolide esindajad kokku Marja tallu, et veeta üheskoos tore ja õpetlik kahepäevane laager. Suvisel perioodil toimusid lisaks riikike päästekomandode ja vabatahtlike korraldatud koolitused muudeski lastelaagrites.

Viimased uudised