Päästeamet: Ohuteavituse terviksüsteemi testil tuli välja mitmeid kitsaskohti
Avaldatud: 14 mai, 2025Täna, 14. mail käivitati Kaitseväe õppuse Siil raames esmakordselt üleriigiline ohuteavituse süsteem EE-ALARM, sealhulgas sireenid 22 asulas ja Tallinna lähipiirkonnas.
Eelteavituse raames edastati info Eesti äpi, ERRi uudisterakenduse, err.ee, ETV ja ETV+ ning SMSi kaudu. „Ole valmis!” rakenduse kaudu tuli eelteavitus tehniliste probleemide tõttu plaanitust suurema hilinemisega. SMSi jõudsid lõpuks hinnanguliselt 1,5 miljoni seadmeni, kuid sellise koguse teadete samaaegne välja saatmine tähendab, et viimased võivad saada selle kätte enam kui poole tunni pärast. Esimese 15 minutiga olid SMS-teavituse saanud umbes 700 000 mobiiltelefoni.
Põhiteavituse juures rakendusid „Eesti äpp” ja „Ole valmis!” äpp. Samuti edastasid ETV, ETV+, err.ee ja ERRi uudisterakendus infoteate. SMSi levik peegeldas hommikuse eelteavituse dünaamikat. Äpiteavituste juures oli viivitusi, mida nii Riigi Infosüsteemi Amet kui ka Naiskodukaitse analüüsivad.
Põhiteavituse raames käivitas riik ka sireenivõrgustiku. Kahes kolmandikus kohtades hakkasid ohusireenid tööle õigeaegselt, kuid enamikes teistes asukohtades käivitumine hilines. Mõnes kohas sireenid ei käivitunud. Täpsema ülevatega tegeleb Siseministeeriumi Infotehnoloogia- ja Arenduskeskus (SMIT). Samuti hakkas SMIT tekkinud kitsaskohti tervikuna üle analüüsima.
Esmakordne käivitamine andis hädavajaliku teadmise ja kogemuse meie olemasolevate protsesside ja kanalite kohta. Välja tulnud kitsaskohti hakkavad analüüsima Siseministeerium, Päästeamet, Häirekeskus, Riigi infosüsteemi amet ja Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus ning Naiskodukaitse.
Kutsume inimesi andma tagasisidet leheküljel kriis.ee.
Tegemist oli süsteemi esmakordse sedavõrd ulatusliku käivitamisega, mis lubab analüüsida ka selle toimimist päriselulises olukorras ning aitab seejuures tuvastada kitsaskohti. Lisainfo www.olevalmis.ee ja riigiinfo telefonilt 1247.