Oscarid jagatud: parimaks filmiks tunnistati Oppenheimer
Avaldatud: 11 märts, 2024Christopher Nolan ja Cillian Murphy said oma esimesed Oscarid pühapäeva, 10. märtsi õhtul, kui nende eepilist eluloofilmi Oppenheimer pärjati seitsme Oscariga.
Murphy sai parima peaosatäitja auhinna teise maailmasõja aegse aatomipommi isa füüsik Robert Oppenheimeri kehastamise eest. „Heas või halvas, me kõik elame Oppenheimeri maailmas,” ütles Murphy oma vastuvõtukõnes, mille ta pühendas „rahuvalvajatele kõikjal”.
Los Angeleses viibis 96. Oscarite jagamine mitu minutit pärast seda, kui Gazas peetava Iisraeli sõja üle toimunud meeleavaldused katkestasid kandidaatide tee punasele vaibale, vahendab Telegraph.
Palestiinat pooldavad meeleavaldajad blokeerisid Hollywoodi Dolby teatrini viivad tänavad, sundides osa staare oma sõidukid maha jätma ja jalgsi minema, samas kui teised kasutasid ummikutest läbi pääsemiseks golfiautosid.
47-aastane Murphy kiitis oma rivaalidest nominente, Bradley Cooperit filmis Maestro, Jeffrey Wrighti filmis American Fiction, Paul Giamattit filmis Mahajäänud (The Holdovers) ja Colman Domingot filmis Rustin. See lõpetab Iiri näitleja võiduka auhinnahooaja, kus ta võitis oma peaosa eest ka Kuldgloobuse, BAFTA ja Filminäitlejate gildi (Screen Actors Guild) auhinna.
Londonis sündinud 53-aastane Nolan oli akadeemia tunnustust oodanud aastakümneid, vaatamata sellele, et ta on kogu oma karjääri jooksul pälvinud kriitikute tunnustust ja ta on alates 2001. aastast nomineeritud viiel korral. Siiski oodati tema parima režissööri tiitlit pühapäeva õhtul. Oppenheimer oli olnud kriitikute lemmik alates selle ilmumisest eelmisel suvel, tuues kogu maailmas sisse ligi miljard dollarit.
Lisaks parima režissööri ja meespeaosa auhindadele võitis see parima filmi, parima meeskõrvalosa, operaatoritöö, montaaži ja originaalmuusika kategoorias. Nolan tänas oma naist Emma Thomast, et ta oli „kõigi meie filmide ja meie laste produtsent” koos oma peaosatäitja Murphyga. „Tänan teid, kes on minu jaoks olemas olnud ja minusse kogu mu karjääri jooksul uskunud,” ütles ta.
See oli edukas õhtu ka filmile Vaesekesed (Poor Things), mis võitis neli Oscarit, sealhulgas naispeaosatäitja auhinna Emma Stone’ile.
Kuid 2023. aasta kõige tulusam film Barbie võitis vaid ühe auhinna Billie Eilishi „What Was I Made For?” parima originaallaulu kategoorias. Eilish ja Ryan Gosling esitasid staaridest pungil publiku ägeda aplausi saatel laule Barbie filmist.
Robert Downey Jr pälvis samuti oma esimese Oscari kõrvalosa eest filmis Oppenheimer. „Siin on minu väike saladus. Ma vajasin seda tööd rohkem kui see vajas mind,” ütles ta vastuvõtukõnes, mis viitas tema pikaajalisele võitlusele sõltuvusega. „Selle tõttu seisan siin teie ees parema mehena.” Downey Jr tänas oma publitsisti ja advokaati, kes tema sõnul olid veetnud 20 aastat, „püüdes mind kindlustada ja päästa mind hoovist välja”.
83-aastaselt teenis filmirežissöör Hayao Miyazaki filmiga „Poiss ja haigur” ajaloolise Oscari. Legendaarne Jaapani animemeister oli koos Toshio Suzukiga kõigi aegade vanim sellesse kategooriasse kandideerinud režissöör ja enam kui kahe aastakümne vanim võitja.
Briti film Huvivöönd (The Zone of Interest) võitis parima rahvusvahelise mängufilmi Oscari. Film põhineb lahkunud Martin Amise romaanil ja keskendub Saksa ohvitseri perekonnale, kes elas Teise maailmasõja ajal Auschwitzi surmalaagri naabruses.
Selle režissöör Jonathan Glazer pidas selle öö ühe kõige avalikuma poliitilise kõne, puudutades Iisraeli sõda Hamasi vastu Gaza sektoris. Glazer, kes on juut, ütles: „Me seisame siin kui mehed, kes lükkavad ümber oma juutluse ja holokausti, mille okupatsioon on kaaperdanud, mis on viinud konfliktini nii paljude süütute inimeste jaoks.” Ta jätkas: „Kuidas me vastu peame, olgu siis 7. oktoobri ohvrid Iisraelis või käimasolev rünnak Gaza vastu, kõik ohvrid, see dehumaniseerimine?”
„Kõik meie valikud tehti selleks, et peegeldada ja silmitsi seista meiega olevikus – mitte öelda: „Vaata, mida nad siis tegid”, pigem „Vaata, mida me praegu teeme”,” ütles ta The Zone of Interest kohta.
Kõne paistis silma õhtu jooksul, kus domineeris kergemeelsus, õhtujuht Jimmy Kimmel pilkas õrnalt publiku seas kuulsusi ja tõstis esile vaidlusi Barbie väljajäämise üle mitmes suures kategoorias, sealhulgas Greta Gerwigi osas parima režissööri valimisel. „Ma tean, et te plaksutate, aga teie olete need, kes tema poolt ei hääletanud,” märkis Kimmel.
Teises sketšis liitus temaga laval pealtnäha alasti John Cena, kes esitles kostüümide kategooriat strateegiliselt paigutatud ümbrikuga, mis sisaldas võitjat.
Pärast suures osas poliitikast kõrvalehoidmist lõpetas Kimmel õhtu naljaga Donald Trumpi kohta, kes tema sõnul kritiseeris tema esinemist saatejuhina. „Kas te ei peaks vanglas istuma?” irvitas Kimmel.
Siin on tänavuse, 2024. aasta Oscarid:
Parim film – Oppenheimer
Parim režissöör – Christopher Nolan, Oppenheimer
Parim meespeaosa – Cillian Murphy, Oppenheimer
Parim naispeaosa – Emma Stone, Vaesekesed (Poor Things)
Parim meeskõrvalosa – Robert Downey, Jr, Oppenheimer
Parim naiskõrvalosa – Da’Vine Joy Randolph, Mahajäänud (The Holdovers)
Parim originaalstsenaarium – Justine Triet ja Arthur Harari, Langemise anatoomia (Anatomy of a Fall)
Parim kohandatud stsenaarium – Cord Jefferson, American Fiction
Parim rahvusvaheline film – Huvivöönd (Zone of Interest)
Parim täispikk animafilm – Poiss ja haigur (The Boy and the Heron)
Parim dokumentaalfilm – 20 päeva Mariupolis (20 Days in Mariupol)
Parim montaaž – Oppenheimer
Parim operaatoritöö – Oppenheimer
Parim muusika – Oppenheimer
Parim laul – What Was I Made For?, Billie Eilish ja Finneas, Barbie
Parim heli – Huvivöönd (Zone of Interest)
Parimad efektid – Godzilla Minus One
Parim kunstnikutöö – Vaesekesed (Poor Things)
Parim kostüümidisain – Vaesekesed (Poor Things)
Parim lühike animafilm – Sõda on läbi! Inspireeritud Johni ja Yoko muusikast (War is Over! Inspired by the Music of John & Yoko)
Parim lühifilm – Henry Sugari imeline lugu (The Wonderful Story of Henry Sugar)
Parim lühidokumentaalfilm – Viimane parandustöökoda (The Last Repair Shop)
Parim soeng ja meik – Vaesekesed (Poor Things)