Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Lea Ehtmaa

18.- 20. oktoobrini toimus Märjamaa vallas Raplamaa esimene suuremahuline evakuatsioonialane koostööõppus Tormilatern 2024. Kolme päeva jooksul majutati ligi 160 evakueeritavat kahes eri asukohas. Õppusel harjutasid neile pandud ülesandeid, mis kriisiolukorras täita tuleb, erinevad osapooled: Kaitseliit, Naiskodukaitse, Päästeamet, Märjamaa Vallavalitsus ja Politsei- ja Piirivalveamet. Õppusel Tormilatern 2024 lõid kaasa ka Punane Rist ja Eesti Loomakaitse Liit.

Õppuse põhitreenitav oli Naiskodukaitse Rapla ringkonna evakuatsioonirühm, mis harjutas üht oma ülesannetest – päästeameti toetamist evakuatsioonikohtade üles seadmise, töös hoidmise ning lõpuks sulgemisega. „Naiskodukaitsjaid osales õppusel 38 ning majutasime kolme päeva jooksul ligi 160 evakueeritavat kahes eri asukohas. Loen õppuse kordaläinuks, sest see esitas meile erinevaid väljakutseid. Tuvastasime mitmeid õpikohti, kuid tagatud olid evakueeritavatele nii majutus, toitlustus kui meditsiiniline abi. Tänan kõiki koostööpartnereid, naiskodukaitsjaid ja vabatahtlikke,” sõnas Rapla Naiskodukaitse evakuatsioonirühma juht Marika Viisimaa.
Päästeameti Rapla-Järvamaa päästepiirkonna juht Tanel Vahter lisas: „Raplamaa pääste on väga tänulik, et Raplamaa Kaitseliit ja Naiskodukaitse olid kindlameelselt otsustanud sellise õppuse korraldada ja julgelt kaasasid Märjamaa valla ja Päästeameti ning teisedki partnerid juba õppuse planeerimise algfaasis. Sellest arenes koheselt suur koostööõppus, kus kõik said astuda oma reaalsesse rolli. Igal asutusel olid omad väiksemad ja suuremad eesmärgid.”
Päästeameti peamine eesmärk oli just maakondlikul tasandil olla koordineerija ja hoida üleval infovahetust ning toetada evakuatsioonikohtasid majutuskoha varustusega, tagades selleks ka logistika. Õppusesse mängiti sisse ka mitmeid päästesündmusi, kus päästemeeskonnad pidid appi tõttama. Vahteri sõnel õnnestus õppus suurepäraselt: „Selleks, et ohuolukorras ulatuslik evakuatsioon sujuks, on vaja teha väga palju eeltööd. See õppus oli väga selge eeltöö selleks, et Raplamaa ja kogu riik oleks järjest enam evakuatsiooni valdkonnas valmis.”
Reaalse kriisi korral vastutab evakuatsiooni korralduse eest Päästeamet ning see viiakse läbi koostöös Kaitseliidu, Naiskodukaitse, kohalike omavalitsuste, Politsei- ja Piirivalveameti, Häirekeskuse, Sotsiaalkindlustusameti ja Terviseametiga.
Ulatuslik evakuatsioon tähendab päriselus tuhandete inimeste ümberpaigutamist ohutusse asukohta. Evakuatsiooni korralduse saabumisel tuleb seda viivitamatult täita: selle ignoreerimine võib tähendada ohtu enda ja lähedaste elule. Evakuatsiooni vajaduse korral avab riik evakuatsioonikohad ning korraldab sinna transpordi. Avalikud evakuatsioonikohad on mõeldud eelkõige inimestele, kellel pole endil võimalik kuskile mujale minna.

Viimased uudised