Õhk-õhk soojuspumpade võrdlus
Avaldatud: 15 august, 2023Oma koduste küttelahenduste loomiseks teeb iga koduomanik esmalt eeltööd internetis, kuid meeletu infovool võib ka kõige kogenumal silme eest kirjuks lüüa. Selleks, et otsuste tegemine oleks lihtsam, tuleks esmalt ühendust võtta spetsialistiga või iseseisvalt hinnata oma vajadusi vastavalt võrdlustabelitele. Tänapäeval on õhk-õhk soojuspumbad ja õhk-vesi soojuspumbad muutunud enim populaarsemaks küttemeetodiks kodudes ja tööhoonetes.
Milliseid omadusi tuleb soojuspumpadel võrrelda ning mida tuleb arvestada? Õige valiku tegemiseks tuleb arvestada köetava pinna suurust, hoone energiatõhusust, kütmise eesmärke ja mugavusnõudeid.
Õhk-õhk soojuspumba võimsus sõltub köetava hoone suurusest
Soojuspumpade edasimüüjate valikus on erineva küttevõimsusega pumpasid ja seda kindlal põhjusel. Mida suurem on köetav pindala, seda võimsam peab olema ka soojuspump. Õhksoojuspumpadel jaguneb võimsus: küttevõimsus ja jahutusvõimsus. Vastavalt köetava ala (ruutmeetrid) alusel saab valida vastavalt etteantud nõuetele sobiva pumba. Suurte pindalade ja madala võimsusega pumba puhul teeb temperatuuri hoidmiseks masin pidevat täisvõimsusel tööd, et hoone sisetemperatuuri vastavalt vajadusele nominaalis hoida. See aga vähendab seadme eluiga ja külmemate ilmade puhul võib küttevõimsusest väheks jääda. Liiga võimsa pumba puhul tekib alatootmine, mis tõstab elektrikulu. Hinnake oma köetava ala suurust ja valige sellele sobiva võimsusega pump, et säilitada efektiivne kütteväärtus ja madalad küttekulud.
Minimaalne müra on mugavuse sümbol
Soojuspumbad ei tööta alati täiesti müravabalt, kuid mida madalam on müratase, seda mugavam on keskkond. Mürataset mõõdetakse detsibellides (dB) ning vaiksed masinad töötavad väiksemate detsibellidega. Kui soojuspump soovitakse paigaldada ruumidesse, mida igapäevaselt ei kasutata, ei pea valima kõige vaiksemat masinat. Madala müratasemega pumbad on tihtipeale kallimad ning mõeldud igapäevaselt kasutatavate ruumide kütmiseks. Toodete võrdlemisel tuleks jälgida siseosa- kui ka väliosa mürataseme näitajaid.
Sesoonne tõhusus- SCOP ja SEER
Tegemist on energiatõhususe mõõtmise uue meetodiga, mis põhineb ELi energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamise direktiivil. Ökodisaini miinimumnõuded on loodud selleks, et tootjad saaksid kindlad nõuded energiamõjuga toodete tootmiseks. Sesoonne jahutustegur (SEER) on ettenähtud jahutamisel ja SCOP kütmisel- mida suurem on näitaja, seda suurem on ka energiatõhusus. A+++ on ökodisaini nõuete täitmise tõend, mis näitab, et toode on energiatõhusam kui A-tärniga tooted. SEER näitaja puhul on positiivne energiatõhusus suurem kui 8,50. SCOP näitaja puhul on hea energiatõhusus näitaja suurem kui 5,10.
Õhksoojuspump vs õhk-vesi soojuspump: kumba eelistada?
Mõlemal tootel on omad eelised kuid õigem valik sõltub ikkagi küttevajadustest ja üldplaneeringust. Õhk-vesi soojuspumbad sobivad hoonetesse, kus on veeküttesüsteem. Lisaks sisetemperatuurile on võimalik lahendada sel puhul ka tarbevee kütmine. Antud süsteemi puhul on ka seadme enda kui ka paigalduskulud kõrgemad kui õhksoojuspumba puhul, kuid õhk-vesi soojuspumba abil lahendatakse mitu eesmärki. Õhksoojuspumpade puhul soendatakse või jahutatakse vaid siseõhku. Põhiküttesüsteemiks sobib antud variant vaid juhul, kui tegemist on avatud planeeringuga hoone või koduga.
Kas suvekoju tasub paigaldada soojuspump?
Õhksoojuspumbad on sobiv lahendus suvekodusse, kus igapäevaselt ei viibita kuid püsiva temperatuuri hoidmine on kasulik. Enamus suvekodusid on kasutusel vaid 3 kuud aastas, mis tähendab, et 9 kuu jooksul ei ole seal kohapeal kedagi, kes kütaks või tuulutaks hoonet. Niiskuse vähendamiseks ning hallituse ohu vähendamiseks tuleks oma suvekoju paigaldada õhksoojuspump, mida on võimalik reguleerida vastavalt vajadusele ning seda isegi äpi abil. Külmade talvede puhul on oht ka veetorude katki külmumiseks, ning selle vältimiseks tuleks kasutamata hoones hoida püsivalt pluss-temperatuure. Küsige Aurinilt abi õige toote valimiseks.