Nõuandeid praktilise ja mängulise lastetoa sisustamisel
Avaldatud: 21 november, 2019Kuidas siduda lastetoas praktiline pool mängulisega on paras pähkel ka kõige osavama sisekujundaja jaoks.
Tegelikult ei ole kuldse kesktee leidmine nii keeruline, kuid see tahab oskust mõelda end lapse tasandile, mõista tema ootusi ja vajadusi ning head perspektiivitunnetust. Lastetuba on nimelt koht, kus status quo ei kehti: lapsed kasvavad kiiresti, ühes sellega muutuvad ruttu ka nende soovid.
Lisaks tuleb arvestada veel üht lastega kaasas käivat paratamatust – väikestel inimestel on tohutult (mängu)asju ja nende hulk suureneb metsikuga tempoga.
Rõhk loovatel tegevustel
Magnet- ja või tahvelvärviga kaetud sein, kus laps saab joonistada-kirjutada, riputada kunstitöid, sõnumeid või fotosid on sisekujunduselement, mis sobib pea igas vanuses lapse tuppa.
Kui tervet seina mustaks võõbata ei taha, siis alternatiivina sobib ka jalgadel eraldiseisev tahvel.
Praktiline, ent samas ka vahva on tavapärase kirjutuslaua asemel kasutada reguleeritava lauaplaadiga, nii-öelda vana koolipingi-tüüpi lauda. Kui lauaplaat sirgest asendist üles tõsta, tekib lapsel hea kaldenurgaga laud, mille taga kirjutada või joonistada. Kui laua sees on sahtel, nagu koolipinkidel varem oli, saab seal sees hoida kunstitarbeid.
Tekitage erinevad tasapinnad
Väga hea visuaalse efekti tekitab ruumi dimensioonimine.
Esimese võimaluse selleks annab voodi. Põrandapinnast kõrgemale tõstetud aset võib ümbritseda lapsele meelepärase kujuga karkass (auto, laev, buss, maja, loss jms) ühes sobilike detailidega (köisredel, baldahhiin, illuminaatorid jms).
Ideid fantaasiarikka mängumaja-voodi ehitamiseks leiab internetist, kuid oluline on, et selle kavandamisel arvestataks madratsi mõõte. Madratsite standardmõõtude ja erinevate madratsite mudelitega tutvumisel on abiks veebipood Kaup24.ee.
Lae alla tõstetud voodisse on soovitav valida kaheinimese madrats, kuna laiem voodimaja jätab enda alla hea avara ruumi, kus mängida ja õppida.
Ka tavalise kušeti või pikendatava lastevoodi alla saab tekitada astme näol kõrgema tasapinna. Et ruumi praktiliselt ära kasutada, võiks astme sees olla suur sahtel. Sellisel juhul ei ole voodikastiga sängi vaja.
Mitmest astmest koosnevat kõrgendust võib julgelt kasutada ka teismelise toas. Nooruk eelistab ilmselt tavalist üheinimese voodit (meelepärase mudeli leiad siit). Astmete sisse saab panna peitu kõik vajaliku ning peale laua ja riidekapi ei ole tuppa muud tarviski.
Mitme lapsega toas on kõrgendused hea viis ruumi tsoneerida.
Lihtsaim moodus selleks on muidugi narivoodi, millele saab soovi korral panna ette kardinad või täiendada voodit riiuliga, kus lapsed savad hoida isiklikke asju.
Et narivoodi täidab samas ka mängumaja rolli, võib seda julgelt kasutada ka ühe lapsega toas – lisavoodis saab hoida nukke ja kaisuloomi, siin saab mängida ning ka sõbra ööbimiseks on siis ase kohe olemas.
Laia valiku erineva tegumoe ja võimalustega narivoodeid leiab siit.
Ruumisäästlikud, ent samas lastepärased lahendused
Et väärtuslikku põrandapinda mängimisele hoida, võiks julgelt pruukida 2in1 lahendusi. Mitmeotstarbeline mööbel meeldib ka lastele, sest see on põnev.
Tavaliste riiulite asemel kasutage pealtavatavaid hoiukaste, mille kaaned on pealt polsterdatud või padjaga kaetud. Pikk rivi hoiukaste moodustab mõnusa lesimiskoha.
Kirjutuslaua asenduseks sobib ka sekretäri-tüüpi laud, kus lauaplaat käib üles kinni.
Moodsa sekretär-laua versiooni saab ka ise teha, kinnitades kitsa arvutilaua kohale hulga pisikesi riiuleid, mille vahele jääb tühi koht arvuti monitori või teleri jaoks. Lauda ümbritsevatel riiulitel on hea hoida mängukonsooli ja plaate.
Suurema kirjutuslaua alla mahub hästi ratastel liigutatav sahtlitega kapp, mida saab ka soovi korral liigutada voodi kõrvale öökapiks.
Ruumisäästlikud, aga samas kerged ja lõbusad ning lastetuppa eriti paslikud, on kolme jalaga taburetid. Igapäevaselt saab neid virnas hoida ja kui sõbrad külla tulevad, on igaühel istumiskoht olemas.