Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Nikotiinipatjade maaletooja Nicorex ja Veipland kauplustekett alustas esmakordselt Eestis tubakavaba snusi taara kogumise projekti. Projekti raames kehtestati oma kauplusteketis müüdavatele, erimärgisega toodetele pakendipant 50 senti tükk ja mugav kogumiskastide süsteem, mis turgutab tarbijate tahet vähem prügi tekitada.

„Kui konid prügina on tavapärane, siis teeme omalt poolt kõik, et alternatiivsed nikotiinitooted oleksid käideldud vastutustundlikult,” lausus Nicorex Baltic tegevjuht Diane Sirelpuu ning lisas, et ettevõte saab olulise pakendimahu ringlusesse suunata ka siis, kui seadus seda otseselt ei nõua.

Sirelpuu sõnul on tubakavaba snusi ehk nikotiinipatjade tarbimine kasvus. Maksu- ja tolliameti andmetel on nikotiinipatjade maksulaekumine tänavu aasta kaheksa kuuga kasvanud kolmandik, andes riigikassasse aktsiisitulu augustis üle 280 000 euro kuus. Projektiga soovitakse toote tarbijate seas tõsta teadlikkust vastutustundlikust tarbimisest ning jäätmete juhtimisest.

50-sendise pandi eesmärgiks on motiveerida täna juba nikotiinipatju kasutavaid inimesi erimärkega tühjad karbid tagasi tooma, mitte neid prügina ära viskama. Kui inimene on asendanud sigarettide suitsetamise suitsuvaba nikotiini sisaldava alternatiivu vastu, võiks ka tarbimisele järgnev protsess olla vastutustundlik.

„Nikotiinipatjade pakend ei pea muutuma prügiks, vaid sellest saab teha uue pakendi või toote,” teeb Diane Sirelpuu üleskutse kõigile, kes toodet juba kasutavad ja soovitab pakendid poodi tuua. Meie koostööpartneri, tootjaettevõtte Ministry Of Snus karbid on 100 protsenti taaskasutavast plastikust. Me kogume need erimärkega karbid kokku ning tagastame ringmajanduse süsteemi. Tooted purustatakse ja materjal taaskasutatakse uuteks pakenditeks. Loodame, et projekti raames kinnistub tarbijates pakendite sorteerimise tegevus ning vastutustundlikus kasvab.”

Diane Sirelpuu sõnul on pandisüsteemi loomisel olnud oluliseks läbipaistvus. Panditähisega kleebis on kõikidel ACE kaubamärgi müüdavatel snusi karpidel, mis müüakse Veiplandi poodides. Deposiidikastid ja raha tagastus on korraldatud Veiplandi kauplustes üle Eesti. Pakendid kogutakse kauplustes spetsiaalsetesse kogumiskastidesse eraldatuna tavapärasest prügist. „Täna alustame kampaania korras ja vaatame, kuidas inimesed kaasa tulevad. Eesmärgiks on tekitada harjumus karbid tagastada ka ilma turgutava pandita,” lisas Sirelpuu.

Inimesed, kes täna ei suitseta, ei peaks seda Sirelpuu sõnul kindlasti tegema ka tulevikus. „Kui nikotiini tarbimisest pole võimalik koheselt loobuda, on täiskasvanud tarbijatel valikuvõimalus,” lausus Sirelpuu. „Ülemaailmselt liigub trend vähem kahjulikumate alternatiivide innovatsiooni suunas, kus on välja jäetud tubakas, tõrv ja paberi põlemisest tekitatud kahjulik mõju, sest tubakavabad alternatiivid on uuringu alusel 95 protsenti vähem kahjulikud kui suitsetamine.”

Kommentaarid

Viimased uudised