Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Nicorex Baltic tegevjuht Diane Sirelpuu. Foto: erakogu

Tubakasõltuvusest lahti saamiseks peab olema iseloomu ja väga tugev tahtejõud. Eriti, kui oled olnud pikaajaline kirglik suitsetaja nagu mina, tunnistas 60-aastane Elvi oma kirjas Nicorex Baltic ja Veiplandi kaupluste juhile. Kunagi kirglikult suitsetanud Elvi rääkis, et talle on olnud tubakast loobumisel abiks e-sigaret.

Suitsetamisharjumust ja sellest vabanemist on pikalt uurinud mitmed väärikad teadusasutused. Oxfordi ülikooli tubakasõltuvust uurivate teadlaste grupp, The Cochrane Tobacco Addiction Group, poolt valmis tänavu sügisel müüte murdev uuring, mis kinnitab, et e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui nikotiiniplaastrid või -nätsud.

E-sigareti konsool loodi kunagi selleks, et aidata suitsetajatel tubakast loobuda ja see ei ole muutunud. Suurbritannia statistikaamet avaldas tänavu suvel analüüsi, kus on näha, et aastaga loobus riigis suitsetamisest ligi 300 000 inimest, mida on rohkem kui Eestis täna suitsetajaid kokku. Suitsetamise vähenemisel nähti olulist osa e-sigarettide kasutamisel ametlikes nõustamisprogrammides.

Uuring: E-sigaret on suitsetamisest loobumisel tõhusam, kui muud vahendid

Ehkki e-sigaretid on kasutusel olnud pea kümme aastat ja pikaajalise kasutamise kohta on tarvis täiendavaid uuringuid, kinnitasid teadlased uuringu lõppraportis, et võrreldes tavaliste sigarettide suitsetamisega on e-sigareti kasutamine vähem kahjulikum. „Nüüd on olemas piisavad tõendid selle kohta, et nikotiiniga e-sigaretid suurendavad suitsetamisest loobumise tõenäosust võrreldes nikotiininätsude või –plaastritega,“ ütles analüüsi tegemist kaasjuhtinud dr Jamie Hartmann-Boyce Reutersile.

Teadlastegrupi liige, professor Caitin Notley rääkis uuringut tutvustades Medical Expressile, et  suitsetamine on globaalne terviseprobleem. Paljud inimesed, kes suitsetavad, tahavad lõpetada, aga ei suuda. „Erinevalt nätsust ja plaastrist, matkib e-sigaret suitsetamist. See aitab luua suitsetamisega kaasnevat tunnet ilma, et kasutaja ise ja teised inimesed tema ümber puutuksid kokku tavasigareti kahjuliku suitsuga, samas pakub võimalust tarbida nikotiini neile, kes seda vajavad,“ täpsustas professor Notley.

Miks on suitsetamisest raske loobuda? 

Võti on nikotiin, mitte tubakas nagu ekslikult arvatakse. Kuigi tubaka suitsetamisel on ohtlikum osa hoopis põlemisel kopsudesse paiskuv keemia, sealhulgas tõrv, tekitab just nikotiin hea meeleolu. Suitsetaja organism on nikotiiniga harjunud ja kui ühel hetkel seda enam ei saa, hakkab inimest painama väsimus, söögiisu, peavalu ja palju muud, mis pahatihti just järgmise sigareti sunnib ette panema.

Nikotiini kõrval teine oluline tegur on aga hoopis rutiin ja harjumus. Seda koos kindlate liigutuste ja sügava sisse-välja hingamisega. „Tubakata E-sigareti kasutamisel jäävad alles füüsilised, psühholoogilised ja sotsiaalsed aspektid, kuid ära langevad peamised tervist kahjustavad ained nagu vingugaas, tõrv ja üle 4000 kemikaali, mis sigareti läitmisel vabanevad,” selgitas Nicorex Baltic ja Veipland kauplusteketi tegevjuht Diane Sirelpuu.

Suitsetamisest loobumiseks on tarvis plaani

Selleks, et suitsetamisest lõplikult loobuda, tasub ajapikku vähendada e-sigarettides sisalduvat nikotiini kogust. Enesetunne paraneb juba siis, kui oled tubakast ja hulgast kemikaalidest loobunud ja tubakavabale alternatiivile üle läinud, kuid teekonda tasub jätkata. Erinevad vedelikud sisaldavad erinevas koguses nikotiini ning olemas on ka hoopis nikotiinita vedelik, mis jätab võimaluse jätkata vajadusel oma rutiini, kuid siiski tubakavabalt. „Liikumine on ikka kangemalt nõrgema nikotiinikoguse suunas. Ükski muutus ei toimu üleöö ja ka suitsetamisest tuleb loobuda saab samm sammu kaupa,” selgitas Sirelpuu ning lisab, et e-sigareti konsool ja vedelikud tuleb alati hankida ametlikust kauplusest, mitte käest-kätte, kus kaup kontrollimata ja kasu asemel võib musta turu kontrollimatu kaup kahju tekitada.

Tubakast loobumisest võidavad ka lähedased

Tubakasuitsu e-sigaretiga asendamisel ning pisitasa loobumisel võidavad ka pere ja sõbrad. „Nende jaoks tähendab see paremat puhtamat õhku autos ja kodus ning aeg on näidanud, et endise suitsetaja seltskonda nauditakse varasemast enam,” rääkis Sirelpuu ning lisas, et nii mõnigi tore tagasiside on Nicorex Balticule  tulnud just endise suitsetaja lähedastelt, kes puhtamat keskkonda väärtustavad. Ilmselt on paljude jaoks tubakast loobumine parim jõulukink.

Viimased uudised