Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: New Yorker

Eesti on maailmas kõige paremini valmis koroonaviiruse mõjudeks, nii majanduslikult kui sotsiaalselt, kirjutab kolumnist Masha Gessen USA väljaandes The New Yorker.

Terve maailm on paanikas, aga see ei puuduta Eestit, kuna Eestis teatakse, kuidas elada maailmas edasi pärast koroonaviiruse epideemia lõppu.

Väliselt on Eestis tehtud sama, mida mujal Euroopas: piirid ja koolid on suletud ning meelelahutusüritused keelatud. Valitsus on lubanud kompenseerida osa viiruse tagajärjel tekkinud kahjudest. Eestis on Euroopas suhteliselt kõrge registreeritud nakatumiste arv, aga paanika on Eestis üllatavalt väike. Väljaande Politico andmetel on koroonaviiruse paanika Eestis üks pisemaid Euroopas.

Eesti on koroonaviiruseks üks paremini valmistunud riike terves maailmas. Eesti majandus kasutab palju tehnoloogiat, valitsus on e-valitsus, enamikku teenustest saab pakkuda elektrooniliselt. Inimesed hääletavad valimistel interneti teel ja kasutavad e-retsepte. Riigis saab isegi kodakondsust registreerida ja makse maksta digitaalselt. Ainult kolme liiki toiminguteks peab isiklikult kohale ilmuma: need on abiellumine, kinnisvaratehingud ja lahutus. Nüüd on võimalik isegi sünnid elektrooniliselt registreerida.

Eesti majapidamistest 99 protsendil on kiire internetiühendus, Eesti haridussüsteem on maailma tipus e-tehnoloogia kasutamises. Ehk teisisõnu: eeldused interneti teel töötamiseks, õppimiseks ja ostlemiseks ei vaja Eestis nii palju ümberkorraldusi kui mujal.

Eesti digitaliseerimises mängis suurt rolli endine president Toomas Hendrik Ilves, kes õppis programmeerima koolis New Jerseys. Ta sündis Rootsis, aga kasvas üles USA-s. Ta töötas psühholoogi, õpetaja ja ajakirjanikuna, enne kui talle tehti ettepanek hakata Eesti saadikuks USA-s. Ilves toetas 1990ndate lõpus Eesti koolide digitaliseerimist.

Eesti kuulutas eriolukorra välja 12. märtsil. Pärast seda korraldati kriisi-häkaton, kus genereeriti ideid, kuidas toime tulla. Hakati looma mobiiliäppe, et vahendada infot abivajajatelt abiandjatele.

Ilves ise peab Eesti edu üheks põhjuseks Soome televisiooni, mille kaudu said eestlased aimu sellest, mis mujal maailmas toimub. Eestlased nägid, et võimalik on ka teistsugune elu.

https://www.newyorker.com/news/our-columnists/why-estonia-was-poised-to-handle-how-a-pandemic-would-change-everything

Viimased uudised