Naiskodukaitse kutsub meediapädevust ja digioskuseid proovile panema
Avaldatud: 17 veebruar, 2025Interneti turvalisuse kuuga seoses on Naiskodukaitse avanud oma digioskuste väljakutse Digikotkas kõikidele huvilistele. Lehelt digikotkas.ee leiab 30 põnevat väljakutset, mis aitavad treenida erinevaid digioskusi.
Naiskodukaitse on võtnud eesmärgiks parandada inimeste teadlikkust küberohutusest ja pakkuda praktilisi oskusi internetiturvalisuse tagamiseks. Ikka selleks, et kaitsta end internetis varitsevate ohtude eest, olgu jutt üksikisiku turvalisusest või riigi julgeoleku tagamisest. Digikotka väljakutse on välja kasvanud Naiskodukaitse Digiliikuri veebiseminaride sarjast. Mõlemat projekti veab naiskodukaitsja, digipädevuse ekspert ning Tartu Ülikooli infovastupidavuse nooremteadur Diana Poudel. Poudeli sõnul on head digi- ja meediapädevused tänapäeval sama hädavajalikud elus edukaks hakkama saamiseks kui funktsionaalne lugemisoskus või oskus matemaatilist loogikat kasutada.
Digikotka ülesanded on erineva keerukusega ning põnevat nuputamist leiab nii algaja arvutikasutaja kui edasijõudnud IT-huviline. Näiteks tuleb leida ühes videos paistva maja aadress, tuvastada, millised võiksid olla võltsitud ID-d, millal on mingi foto tehtud jne. Väljakutsel saab osaleda individuaalselt, kuid võib ka korraldada mõnusa õhtu sõprade seltsis ning üksteisega mõõtu võtta.
Digikotkas toimus 25. jaanuaril 2025 Naiskodukaitses organisatsioonisisese võistlusena, millest võttis osa üle 200 inimese. Osalejate sõnul tekitasid alguse poole sätitud lihtsamad ülesanded mõnusa edutunde, keerulisemad ülesanded aga olid harivad, sest lisaks õigele vastusele sai otsingu käigus ka muid kasulikke teadmisi. Nüüd on aga võimalus kõikidel huvilistel oma teadmisi proovile panna ning digioskusi lihvida.
Digikotka platvorm jääb õppimiseks ja harjutamiseks üles aasta lõpuni.
Naiskodukaitse on üle-eestiline vabatahtlik naisi koondav organisatsioon, mis annab oma panuse riigikaitsesse ja ühiskonna arengusse läbi Kaitseliidu tegevuses osalemise, kodanike harimise ning isamaaliste traditsioonide hoidmise. Ühe olulise suunana arendab Naiskodukaitse elanikkonnakaitse, sealhulgas ka infovastupidavuse valdkonda. Iga Naiskodukaitse liige suudab hädaolukorras ise hakkama saada ja ka teisi aidata. Praeguse seisuga on Naiskodukaitses enam kui 3900 liiget.