Naised raevus: end Brad Pittiga võrrelnud Hollandi spermadoonor on viljastanud vähemalt 500 last
Avaldatud: 1 aprill, 2023Paljud kunstliku viljastamise teel lapse saanud naised on üle maailma raevus, sest end Brad Pittiga võrrelnud Hollandi spermadoonor on pettuse teel viljastanud vähemalt 500 last.
Praegu 41-aastane Jonathan Jacob Meijer on oma spermat andnud nii otse naistele kui arvukatele spermapankadele üle maailma. Teda on saatnud selline „edu” paljuski seoses samasooliste paaride arvu kasvu ja spermadoonorite defitsiidiga, vahendab Daily Mail.
Tänu Meijeri punnis põskede ja blondide juustega välimusele väitis üks tema poolt varustatud spermapankadest oma veebiprofiilis, et ta meenutab Hollywoodi näitlejaid Brad Pitti ja Chris Hemsworthi ning Led Zeppelini lauljat Robert Planti.
Ükes mehe ohvitest Julia, kes tahtis last koos elukaaslase Idaga arvas, et ta näeb rohkem välja nagu viiking. Kuid tema ja Ida otsustasid, et ta on „armas” – ja kui nad kohtusid temaga hotellis, et tema proovi kätte saada, tundus ta rahustavalt soe ja siiras.
Kuna Meijer tasu ei küsinud, polnud neil põhjust temas kahelda, kui ta ütles, et tema motiiv neid aidata oli puhtalt altruistlik. Nad uskusid teda ka siis, kui ta ütles, et on aidanud eostada 14 või 15 teist last.
Möödus kaks aastat ning Julia ja Ida, Saksa abielupaar, kelle nimed on muudetud, said nägusa poja. Mõni päev tagasi said nad aga teada haige tõe mehe kohta, keda nad usaldasid piisavalt, et ta võiks olla väikese poisi isa.
Soovides, et laps saaks oma bioloogilise isa kohta rohkem teada, arvasid nad, et on aeg näidata talle, milline Meijer välja näeb, mistõttu nad googeldasid foto leidmiseks nime.
Selle asemel leidsid nad uudise, mis vapustas neid hingepõhjani. Tuli välja, et „armas viiking” on saridoonor, kes rändab mööda maailma ja uhkeldab, et on saanud vähemalt 500 last, kuigi tema tegevust uurivad ametnikud kardavad, et ta on eostanud topelt niipalju lapsi.
Näiliselt ajendatuna sigimise sunnist on 41-aastane hollandlane rasestanud naisi kõigis maailma nurkades, sealhulgas paljusid Suurbritannias, väidetavalt valetades neile, et varjata oma viljakat tegevust mujal.
Ei möödu nädalatki, kui ilmub välja mõni uus ärritunud ema, kes väidab, et Meijer pettis teda, pannes uskuma, et tal on vaid käputäis lapsi.
Mõned tema „ohvrid” on loonud Facebooki lehe kurjakuulutava nimega Doonor 102.
Just nii palju imikuid tuvastati 2017. aastal, kui Hollandi tervishoiuasutused avastasid esimest korda, et ta edastas salaja spermat peaaegu igasse riigi viljakuskliinikusse, ületades suurelt Hollandi seaduslikku piiri, mis lubab kuni 25-aastasel isal olla doonoriks kuni 12 lapsele erinevate naistega.
Sellest ajast peale on Meijer aga trotslikult jätkanud oma tohutu „perekonna” laiendamist, registreerides end sellistes spermapankades nagu Taanis asuv Cryos International, mis on maailma suurim selle valdkonna ettevõte, mis tarnib rohkem kui 100 riiki, sealhulgas Suurbritannia, ja millega on seotud suur viljakuskliinik Ukrainas.
Mees sõlmib ka privaatseid kokkuleppeid Interneti teel, kus spermadoonorlus on täiesti reguleerimata, nagu Julia ja Ida on enda kurvastuseks avastanud.
Hollandi tugigrupp Donorkind, mis esindab doonori abil eostatud lapsi ja nende vanemaid, väidab, et Meijer kasutab oma teenuste internetis reklaamimisel varjunimesid, et riiklikest kvootidest mööda hiilida. Meijer on seda eitanud.
Hollandis räägitakse õudusega, kuidas ta on teatud piirkondades eostanud nii palju sarnaseid, lokkis blondide juuste ja läbitorkavate siniste silmadega lapsi, et nende emad on hakanud juhuslikult kohtuma, kuna nad kasutavad sama lastesõime, töötavad samas kontoris või elavad samas naabruskonnas.
Alles siis, kui nad näevad oma lapsi koos mängimas või võrdlevad nende fotosid ja seejärel arutavad, kuidas nad tekkisid, mõistavad nad oma õuduseks, et neil on sama isa.
Paratamatult on see kõik äratanud düstoopilised hirmud. Holland on väike riik ja Donorkindi esimees Ties van der Meer näeb ette stsenaariumi, kus Meijeri lapsed võivad teismeeas käia samas baaris või klubis ja armuda üksteisesse, teadmata, et nad käivad oma poolvenna või poolõega.
Ta ütleb, et see võib viia selleni, et nad loovad tahtmatult oma lähisugulasega suhteid ja loovad suguvõsasid, millega kaasneb suurem oht geneetiliste, füüsiliste ja psühhiaatriliste häirete tekkeks. Oht, et see õudusunenägu reaalsuseks saab, kandub edasi ka tulevastele põlvedele, kuhu võivad lisanduda pahaaimamatud poolnõod.
See ei näi häirivat Meijerit, kelle ühe mehe geneetiline plahvatus jätkab võidukäiku.
Sel nädalal puhkab mees Keenias ja Tansaanias, tekitades kartusi, et ta võib seda reisi kasutada oma suure „perekonna” Ida-Aafrika haru loomiseks, nagu ta on teinud veel vähemalt 15 riigis, ütles Donorkindi liige, kes uuris tema seemnete levitamise ristiretke täies ulatuses.
Kui ta aga tagasi tuleb, pannakse saridoonor lõpuks aru andma oma hoolimatu paljunemisega seoses. 13. aprillil kutsuti ta Haagi tsiviilkohtusse kostjana olulises kohtuasjas, mille algatasid ühiselt Donorkind ja „Eva”, üks emadest, kes väidab, et ta valetas talle nende laste arvu kohta, keda ta on eostanud.
Eva, kes ütleb, et ta poleks teda valinud, kui oleks teadnud, et ta on sadade laste isa, palub kohtunikul karistuse, 100 000 euro suuruse trahvi alusel keelata Meijeril rasestada rohkem pahaaimamatuid naisi. Kuna aga spermadoonoreid reguleerivad rahvusvahelised regulatsioonid puuduvad, kehtiks selline kord vaid Hollandis.
See ei aitaks kuidagi kaitsta vanemaid Ühendkuningriigis, kus Meijer saavutas ammu seadusliku maksimumi, varustades spermaga kümmet peret. See selgus, kui Cryos tähistas oma veebipõhise doonoriprofiili (see, mis võrdles teda Brad Pittiga) punase hoiatussildiga. Kuigi Taani spermapank ei vastanud küsimustele, on ta teatanud, et ei kasuta enam Meijerit.
Londonis tegutsevas heategevusorganisatsioonis Donor Conception Network, mis toetab enam kui 2200 doonori abil eostatud lastega perekonda, teeb samuti muret tema kontrollimatu tegevus.
Viimastel päevadel on heategevusorganisatsioon saanud kõnesid murelikelt Briti vanematelt, kes kasutasid Meijerit, ja – nagu Julia ja Ida – ei teadnud asjast lihtsalt, kuni nad lugesid hiljutisi teateid, et nende poegadel ja tütardel on sadu poolõdesid-vendi. „Meiega on ühendust võtnud väike arv,” ütles režissöör Nina Barnsley. „Kuid me teame, et see on tõenäoliselt mõjutanud paljusid Briti perekondi. See on ülemaailmne lugu, kuid Ühendkuningriigis on üks kohort.”
Kuigi mõned vanemad annavad Meijerile andeks, et ta pettis neid, kuna ta aitas neil luua igatsetud peresid, kuid enamik kas tunneb viha, sest ta valetas neile, või kritiseerib end selle eest, et nad ei küsinud enne tema doonoriks võtmist õigeid küsimusi.
Sperma doonorite jaoks pole universaalseid seadusi. Igal riigil on oma reeglid ning Interneti kaudu tehtavad tehingud on reguleerimata ja kõigile vabad.
Ühendkuningriigis jäävad litsentseeritud kliiniku kaudu annetavad mehed anonüümseks, neil pole juriidilisi ega rahalisi kohustusi oma eostatud laste ees ning neid ei nimetata sünnitunnistusel.
Ent 2005. aastal tehtud seadusemuudatuse järel saavad 18-aastased doonorlapsed taotleda oma isa nime, aadressi ja sünniaega, mis võimaldab soovi korral kontakti saada ning poolõdesid-vendasid leida.
Kuid nagu Barnsley ütleb, on „lähedase, geneetilise, perekondliku sideme jagamine 500 inimesega ja selle psühholoogiline juhtimine” heidutav väljakutse. Ebaaususe ja pettuse õhkkonnas sündimine võib nendele lastele tekitada täiendavaid probleeme.
Nende vanemate jaoks on dilemma selles, kuidas ja millal rääkida neile oma tohutust poolvendade ja -õdede võrgustikust. Heategevus pakub neile selles osas tuge.
„Nii suur osa sellest maailmast töötab usaldusel,” ütleb ta. „Pole hea, et neile peredele valetati. See ei ole sama, kui lähete poodi ja ütlete, et see pole kirjeldatud toode. See on inimene, kes on loodud. Nad on selle mehega igaveseks seotud. See kõik tundub väga vastutustundetu.”
Ta valib sõnu muidugi hoolikalt, kuid Jonathan Meijeri halvustajad ütleksid, et „vastutustundetu” pole päris see sõna tema iseloomustamiseks. Niisiis, mida me temast teame ja mis veelgi intrigeerivam, mis sunnib teda sellises piibellikus mastaabis eostama?
Kummalisel kombel on ta pärit riigist, kus on olnud palju sarnaseid saridoonoreid. Teada on sellised mehed nagu praeguseks surnud dr Jan Karbaat, kes kasutas salaja oma spermat oma viljakuskliinikus vähemalt 60 naise viljastamiseks.
Ja praegu 70ndates eluaastates „Louis”, kelle järglased – arvatavasti üle 200 – tulevad üha päevavalgele, 20 aastat pärast seda, kui ta kahtluste vältimiseks lõpetas jalgratta või rongiga erinevatesse Hollandi spermapankadesse sõitmise.
Kirjeldamaks ohtusid, mis ootavad Meijeri lapsi, on üks Louisi poegadest, kes on nüüdseks 30ndates eluaastates, jutustanud, kuidas ta sattus kohtumisrakenduses Tinder kokku nelja oma poolõega. Need õed-vennad peavad nüüd nimekirja, millega nad saavad enne partneri valimist tutvuda.
Erinevalt üksildasest Louisist, kes põhjendas oma tegu raske lapsepõlve ja suutmatusega luua lähedasi suhteid, ei väida Meijer, et teda ajendab ebaõnn. Vastupidi, ta ütleb, et hakkas doonoriks, et levitada enda idüllilise lapsepõlve rõõme.
Ta on pärit seitsmelapselisest traditsioonilisest kirikus käivast perekonnast. Tema isa on kunstnik ja ema apteegi abitöötaja.
Nüüdseks kustutatud Cryose kliiniku profiilis kasutas ta hüüdnime „Ruud” ja andis kahe aasta jooksul igas kuus vähemalt kaks korda spermat.
Profillis oli ahvatlev foto temast kui punapõsksest ja blondide juustega poisist; arvatavasti selleks, et näidata tulevastele emadele, milline võib nende laps välja näha.
Oma käsitsi kirjutatud isiklikus tunnistuses ütles ta, et oli üles kasvanud armastavas perekeskkonnas ja 20ndate eluaastate lõpus, kui ta kuulis inimestest, kes ei suutnud lapsi saada, otsustas ta aidata neil oma unistusi täita.
„Kuni selle hetkeni tegin ma seda ainult enda huvides,” kirjutas ta. „See oli siis, kui hakkasin teisi aitama pere loomisel, kingitusega, mis muudaks elu paremaks, annab rohkem armastust, rohkem positiivsust ja positiivset tulevikku.”
„Kõik mu sõbrad ja perekond on teadlikud minu otsusest doonoriks hakata ning seda teab ka tulevane naine. Ka minu enda lapsed.” (Meijer on vallaline, kuid arvatakse, et ta on lapse üles kasvatanud koos varasema partneriga.) Iroonilisel kombel lisas ta: „Seega ei ole see midagi, mida ma tegin salaja.”
Ta esitles end tervisliku eluviisiga endise skaudijuhina, kes on kirglik erinevate spordialade vastu, joonistab koomikseid ja salvestab videoid. Ta väitis, et räägib lisaks hollandi keelele viit keelt ja ütles, et oli enne „kaubanduse arendusfirmas krüptovaluutaga töötamist” õpetanud sotsiaalteadusi.
Oma iseloomu tugevaid külgi kirjeldades ütles ta, et on loov, mõtleja, lahke, unistaja.
Oh jah, ja „muusikaliselt andekas” – hooplemine, mille lükkavad ümber nutulaulud tema isiklikul YouTube’i kanalil, kus ta tutvustab ka oma kodukootud filosoofiat kõiges alates hommikusöögiks viie toore muna söömise eelistest kuni pereelu tähtsuseni.
Mis puudutab tema puudusi, siis ta suutis mõelda vaid kahele. „Unistajana” kaldus ta olema perfektsionist; ja tema „tundlik loomus” tähendas, et ta pidi veetma aega üksi.
Emad, kes ütlevad, et ta on neid reetnud, kujutavad teda hoopis teisiti. „Jumalakompleks” ja „nartsissist” on sõnad, mida on tema kohta korduvalt kuuldud. Teised usuvad, et teda ajendab macho’lik vajadus demonstreerida oma mehelikkust või teostada mingit kontrolli naiste üle, muutes nad rasedaks.
Julia ja tema naine on endiselt veendunud, et Meijer on hingelt „tore mees”. Kuid nad oletavad, et tal on psühholoogiline kõrvalekalle, mis muudab ta laste saamisel „sõltlaseks”.
Kas see või, märgib Julia kuivalt, „tahab ta kuuluda Guinnessi rekordite hulka. Need on ainsad kaks põhjust, mis võivad selgitada, miks ta soovib oma geene levitada.”
Kui nad teda googeldades leidsid süüdistava artikli, helistasid nad Meijerile ja rääkisid talle pettusest. „Ütlesime talle, et oleme šokeeritud ja et see on meie väikesele väga halb,” räägib Julia. „Ta ütles, et tal on häbi ja ta ei valeta meile enam kunagi.”
Aga siis saadi paar päeva tagasi teada, et ta on Aafrikas. „Oleme nii mures, et ta läheb seal spermapankadesse, et helistasime isegi oma saatkondadele Keenias ja Tansaanias, et neid hoiatada, kuid me ei saanud vastust,” rääkisid naised.
Julia lisab: „Meie jaoks on mure selles, kuidas me sellega toime tuleme. Sa ei ütle oma lapsele lihtsalt: „Oh, suurepärane uudis, sul on sadu vendi ja õdesid, me toome nad jõuludeks koju”.”
„See on juhtunud ja me anname oma parima. Aga me räägime Jonathaniga, kui ta tagasi tuleb, ja proovime panna teda aru saama, et see peab lõppema.”
Hollandis, kus privaatsusseaduste tõttu saab Meijeri kohta kasutada ainult eesnime, on suhtumine vähem andestav.
Kuigi Eva on vabatahtlikult kohtuasjaga tegelema asunud, toetavad teda veel kümned, kuid õiguslikud meetmed on ainus viis sundida beebidetegijat pensionile jääma.
„Esimene samm on püüda keelata tal annetamine selles riigis, kuid siis tahame, et ta keelustataks rahvusvaheliselt,” ütleb kohtuasja tutvustav advokaat Mark de Hek.
„Kui teil on ühes lasteaias kaks last ühelt doonorilt, on see hämmastav ja oht on selge. Sugulusaretuse võimalus on märkimisväärne.”
„Hiljuti näis Jonathan olevat rahunenud (tema sperma annetamine), võib-olla seetõttu, et ta oli suhtes. Kuid nüüd on see suhe lõppenud ja eelmisel kuul saime teada, et ta läheneb uutele naistele, nii et oleme kiirendanud juriidilist menetlust, et piirata kahju enne, kui ta saab rohkem lapsi teha,” märkis advokaat.
Suurbritannias kutsub inimviljastamise ja embrüoloogia amet (HFEA) kõiki, kes kaaluvad spermadoonori kasutamist, tegema koostööd litsentseeritud kliinikuga, mis peab kinni pidama kümne pere piirmäärast.
Nagu HFEA tunnistab, ei saa isegi see täielikult kaitsta rasestuda soovivaid naisi selliste meeste eest nagu Meijer.
Kuna Ühendkuningriigi eeskirjad ei kehti välismaiste spermapankade suhtes, mis varustavad paljusid Briti kliinikuid, ja seda, kui mitu korda need pangad sama doonorit kasutavad, ei saa jälgida, ütles pressiesindaja, et sama mees võib luua välismaal palju rohkem perekondi.
Mis iganes Hollandi kohtus kahe nädala pärast ka ei juhtuks, näib, et miski ei saa takistada viikingist tõutäkku naiste usaldust kuritarvitamast.
Judinad tulevad peale, kui mõelda, kui palju lapsi ta veel loob oma rõõmuseemnete levitamise nimel… või, mis võib-olla tõenäolisem, oma üliinimlikku jõudu ja mehelikkust tunnetades.