Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Nõo Keskkool, 1975. 10.klassi õpilased töötamas arvutiga. Foto Eesti Rahva Muuseumi fotokogust.

Praegu kasutuses olev muuseumide infosüsteem MuIS asendatakse lähiaastatel uue versiooniga MuIS 2.0. Arendustöödeks sõlmis muinsuskaitseamet 48 kuuks raamlepingu kolme ettevõttega – Bitweb OÜ, Helmes AS ja Trinidad Wiseman OÜ.

Muuseumide infosüsteem MuIS on veebipõhine keskkond, mida kasutatakse muuseumikogude üle arvestuse pidamiseks ja nende haldamiseks ning mille kaudu tehakse muuseumidesse koondatud teave kättesaadavaks nii erialaspetsialistidele kui ka kõigile teistele huvilistele.

„Meil on siiras heameel alustada koostööd nii tugevate arenduspartneriga. Olles ka ise varasemalt olnud muuseumitöötaja ning infosüsteemi kasutaja, tean, kui suur on vajadus kaasaegse ja kasutajasõbraliku infosüsteemi järele. Uue arenduse tulemusena valmib nii tänapäevane sisekeskkond muuseumitöötajatele kui ka kasutajasõbralik avalik portaal kõigile kultuurihuvilistele – alustades valdkonna spetsialistidest ning lõpetades hobiuurijatega. Kultuuripärand on meie kõigi ühine vara – hoiame, tunneme selle vastu huvi ja väärtustame seda koos!” ütles muinsuskaitseameti muuseumide infosüsteemi arendusjuht Kristlyn Liier.

Tänaseks on MuIS juba üle kümne aasta vana ja tehniliselt iganenud, sest ei rahulda enam kasutajate vajadusi ja soove – toimingute tegemine on kohmakas ja aeganõudev, süsteem ei ole kasutajasõbralik ning selle ülalpidamine ei ole kuluefektiivne. Muinsuskaitseamet arendab uut muuseumikogude infosüsteemi, et tagada parem juurdepääs Eesti muuseumide kogudele ja luua muuseumidele nüüdisaegne tehnoloogiline lahendus, mis lihtsustaks neil oma kogude säilitamist ja haldamist.

Arendustöid tehakse neljas etapis aastatel 2019–2029 ning tänaseks on esimene etapp lõppenud. Projekti järgmised etapid hõlmavad erinevaid arendusi, mille keskmeks on kasutajasõbralikkus.

  • II etapi fookuses on muuseumitöötaja sisekeskkonnaga seotud toimingud nagu esemete väljaandmine, nende muuseumisisene kasutamine, inventuurid, kogust väljaarvamine ja aruandlus. Samuti on II etapi raames plaanis valmis saada ka uus avalik keskkond.
  • III etapis on plaanis luua nüüdisaegne lahendus museaalide seisundi ning konserveerimis- ja digiteerimistööde dokumenteerimiseks. Lisaks on kavas luua näituste korraldamist toetav funktsioon.
  • IV etapis on kavas arendada välja haridusprogrammide korraldamiseks vajalik funktsionaalsus ning avalikkusele mõeldud iseteeninduskeskkond. Samuti lisandub avalikus keskkonnas kogude kirjeldamisega seoses ühisloome võimalus.

MuIS on juba praegu maailmas oma funktsionaalsuse poolest üks ainulaadsemaid keskkondi, kuid lisaks sellele on infosüsteem mõeldud kasutamiseks kõikidele muuseumidele omandivormist sõltumata.

Lisainfo:

Muuseumide infosüsteemi arendustööd on osa Kultuuriministeeriumi koostatud kultuuripärandi digitegevuskavast 2024-2029. MuISi II etapi arendamist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond meetme „Digiriik” sekkumise „Digilahenduste ja uuenduste väljatöötamine ja kasutuselevõtt avalikus sektoris” tegevuste raames.

MuISiga on liitunud üle 60 muuseumi ning nende kogudega saab tutvuda muis.ee lehel. Kokku on MuIS-i  sisestatud üle 4,2 miljoni museaali, millest 2,4 miljonile on lisatud digikujutis.

Viimased uudised