Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Aprillikuu eest deklareeritud ning tasutud tulu- ja sotsiaalmaksu summadest järeldub, et ehkki möödunud kuu oli ettevõtetele keeruline, ei ole tööjõumaksude tasumine märtsikuuga võrreldes veel langenud. Küll aga on ligi 4600 ettevõttel deklaratsioon veel esitamata.

Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektor Valdur Laid rõhutas, et ettevõtjad peaksid esitama deklaratsioonid õigeaegselt ka siis, kui maksude tasumisega on raskusi.

„Vastasel juhul ei ole võimalik maksuvõlga ajatada, taotleda ajatamisel intressilt kuni 100-protsendilist soodustust ning saada ka osa riigi toetusmeetmetest,“ ütles Laid. „Ajatamise avaldus tasub ära teha esimesel võimalusel, sest nende läbivaatamine võtab aega. Eriolukorra lõpuga seoses aga kohustab seadusandlus meid alustama ajatamata maksuvõlalt intressi arvestamist ja võla sisse nõudmist.“

Tänahommikuse seisuga oli tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) esitanud 87 600 ettevõtet, kellest 71 600-l tuli tasuda makse. Nendest 85 protsenti on maksud praeguseks tasunud, võlgu on jäädud kogusummas 42 miljonit eurot. Võrreldes märtsikuuga on tasutud maksusumma 5 miljoni euro võrra väiksem ja eelmise aasta aprilliga võrreldes 63 miljoni euro võrra väiksem.

MTA strateegilise analüüsi valdkonna peaspetsialisti Imbi Kaunismaa sõnul on olukord märtsikuu deklareerimistega võrreldes üsna sarnane. „Ootame veel paljude ettevõtete deklaratsioone ja maksude tasumisi, seega kuu lõpuks on seis kindlasti tänasest parem,“ lisas ta.

Suurimad tööjõumaksude võlad kogusumma poolest on töötlevas tööstuses (eeskätt metalli- ja puidutööstus – kokku üle 9 miljoni euro), infos ja sides (suured programmeerimisettevõtted ja meediamajad – 4,4 miljonit eurot) ning haldus- ja abitegevuses (büroode haldus ja tööhõive – 4,1 miljonit eurot).

Kõige enam ehk 56 protsenti on deklareeritud tööjõumaksudest tasumata majutus- ja toitlustusettevõtetel. Järgnevad haldus- ja abitegevus, kus on laekumata 21 protsenti tööjõumaksudest ning põllumajandus, kus on tasumata 14 protsenti tööjõumaksudest.

Maakondade lõikes on suurim tasumata tööjõumaksude osakaal Võrumaa, Jõgevamaa, Saaremaa ja Läänemaa ettevõtetel (kõigil 10 protsenti).

Töökohtade arv ja palgafond vähenes kõige enam majutus- ja toitlustussektoris, kus võrreldes märtsikuuga oli töökohti kümnendiku võrra vähem ja palgafond vähenes 44 protsenti (töötukassa toetust arvestades 19 protsenti). Kunsti ja meelelahutuse valdkonnas on sarnaselt kümnendiku võrra vähem töökohti, kuid sektori palgafond vähenes 21 protsendi võrra (töötukassa toetust arvestades 16 protsenti).

Pressikonverentsi slaidid täpsema statistikaga ja ülevaatlik graafiline materjal tööjõumaksude laekumisest on leitav MTA kodulehel SIIN

Viimased uudised