Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Novembris pidasid Maksu- ja Tolliameti (MTA) uurijad kahtlustatavana kinni ehitustehnika rendiga tegeleva äriühingu juhatuse liikme. Kriminaalmenetluses kahtlustatakse teda valeandmete esitamises, millega on varjatud maksu- ja kinnipidamiskohustusi üle miljoni euro ulatuses.

Esitatud kahtlustuse järgi moodustavad varjatud maksu- ja kinnipidamiskohustusest ligi 200 000 eurot käibemaks, üle 500 000 euro sotsiaalmaks ning üle 300 000 euro tulumaks.

Süüdimõistmise korral võib kahtlustatavat oodata ühe- kuni seitsmeaastane vangistus. Kuna tegevus toimus äriühingu huvides, esitati samades ajaoludes kahtlustus ka juriidilisele isikule, mida võib süüdimõistmisel oodata rahaline karistus.

Kahtlustuse saanud äriühingu juhatuse liige kasutas maksukohustuse varjamiseks iseenda juhitavat tütarettevõtet. Uurimisversiooni järgi ei olnud see iseseisvalt tegutsev äriühing, vaid juriidiline keha, kuhu registreeriti töötajad.

MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Jaanika Mändla sõnul töötasid tütarettevõttesse registreeritud töötajad ainult kahtlustuse saanud emaettevõtte nimel. „Kahe aasta jooksul varjati iga kuu keskmiselt 38 töötaja tööjõumakse, kelle kohta kumbki ettevõte tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustusmakse deklaratsioonides MTA-le andmeid ei esitanud,” sõnas Jaanika Mändla.

Töötasude väljamakseid töötajatele tegi kahtlustatav enda juhitava kolmanda äriühingu arvelduskontolt, kuhu kanti vajalikud vahendid emaettevõttest.

Deklaratsioonide esitamata jätmisest hoolimata peeti tütarettevõttes raamatupidamis- ja palgaarvestust ning töötajatele väljastati palgateatised, mis kajastasid tulumaksu kinnipidamist. Töötajad esitasid palgateatised residendist füüsilise isiku tuludeklaratsiooni juurde, et tõendada tööandja tehtud väljamakseid ja tulumaksu kinnipidamist, taotledes nii näilise enammakstud tulumaksu tagastust.

MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Jaanika Mändla rõhutas, et kõnealune kriminaalasi paistab silma eriti suure kahjuga ja sellega, et tööjõumakse varjati täies ulatuses. „Töötajatele makstud palgalt maksude arvestamine, deklareerimine ja tasumine on üldjuhul tööandja kohustus. Iga töötaja saab MTA e-teenuste keskkonnas e-MTA kontrollida, kas tööandja on tema töötamise registreerinud ja palga nõuetekohaselt deklareerinud. Ümbrikupalk välistab töötaja pensionisammaste sissemaksed ja sotsiaalmaksuga maksustatava tulu põhjal arvestatavate hüvitiste saamise võimalused,” selgitas Jaanika Mändla.

Kriminaalasja kohtueelne menetleja on MTA uurimisosakond. Menetlust juhib Majandus- ja Korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuur.

Viimased uudised